Huawei Mate 30 bez usług Google i Google Play

19 września na rynek wejdą Huawei Mate 30 i Mate 30 Pro. Od dłuższego czasu pojawiały się doniesienia, że ze względu na sankcje obydwa modele pozbawione będą usług Google'a. Teraz jest to już oficjalna wiadomość. Ani te, ani prawdopodobnie kolejne modele nie będą korzystać z usług amerykańskiego serwisu.

Huawei poradziło sobie za pomocą Harmony OS. Jak jednak ewentualni nabywcy poradzą sobie bez usług Google i jego sklepu, skoro zgodnie z decyzją prezydenta Trumpa, amerykańskie firmy nie mogą współpracować z chińskim producentem?

Reklama

Już po majowej deklaracji Google spodziewaliśmy się, że pierwszymi urządzeniami, w które uderzy niekorzystna polityka będą flagowce Mate 30 i Mate 30 Pro. Teraz Dr Wang Chenglu, prezes Huawei ds. konsumenckiego oprogramowania przyznał, że seria ta nie otrzyma preinstalowanych aplikacji ani usług Google.

Najbardziej dotkliwy okaże się z pewnością brak dostępu do sklepu Google Play, który daje możliwość łatwej i wygodnej instalacji oprogramowania. Pobieranie plików APK na własną rękę to kłopot związany z wyszukiwaniem i ryzyko ściągnięcia zainfekowanej wersji. To jednak nie wszystko. Niektóre aplikacje mogą zwyczajnie nie działać bez dostępu do usług Google.

W przypadku usług pocztowych chiński producent zastąpi zapewne Gmaila szwajcarską usługą o nazwie ProtonMail. Jak piszą na stronie twórcy usługi stworzyliśmy ProtonMaila – prosty w użyciu, bezpieczny serwis webmail z wbudowanym szyfrowaniem end-to-end oraz najbardziej nowoczesnymi funkcjami z dziedziny bezpieczeństwa. Dla użytkowników byłaby to miła odmiana po Gmailu.

Huawei ma alternatywę dla sklepu Google Play

Oczywiście Huawei od dłuższego czasu przygotowywał się na taką ewentualność. I nie chodzi tu jedynie o system operacyjny Hongmeng, który jak już wiemy i tak nie trafi do Mate 30 i Mate 30 Pro, ale o własny sklep z aplikacjami. Z danych Bloomberga wynika, że korzysta z niego ponad 50 mln Europejczyków.

Reklama

Wiele zależy od tego, jak zostanie rozwiązana kwestia instalowania aplikacji i czy klienci będą w stanie się do niej przyzwyczaić. Brytyjscy analitycy z IHS Markitn szacują, że brak certyfikacji ze strony Google odbije się negatywnie na sprzedaży smartfonów. Huawei może sprzedać w tym roku nawet o 30% mniej urządzeń niż wcześniej. | CHIP

2
Źródło: Ausdroid.net
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.