Usiądź prosto! Strona internetowa pomaga pozbyć się wad postawy

Długotrwałe siedzenie przed komputerem sprzyja zwyrodnieniom kręgosłupa. Warto więc po pierwsze co jakiś czas odejść od biurka i trochę się poruszać. Jednak przede wszystkim należy dbać o prawidłową postawę. W tym może pomóc jedna prosta internetowa aplikacja.

Wiele osób nie pamięta o tym, że we własnym dobrze pojętym interesie warto przy biurku siedzieć prosto, z udami ustawionymi równolegle do podłogi, łokciami blisko ciała i stopami postawionymi płasko na podłodze. Przyznajcie sami przed sobą, naprawdę dbacie o taką postawę?

Reklama

Równie istotne jest też odpowiednie ustawienie ekranu. Ten powinien znajdować się na wysokości wzroku. Jeśli jest za nisko, będziemy się garbić, przyda się wówczas podstawka pod monitor (oszczędni korzystają też po prostu z ryz papieru). Jeśli jest za wysoko, będziemy wyciągać szyję niczym gęś. W obydwu przypadkach ból karku gwarantowany. Jak jednak sprawić, by zawsze siedzieć prosto? Wystarczy skorzystać z aplikacji.

Programistka Olesya Chernyavskaya wykorzystała bibliotekę TensorFlow języka JavaScript, a także model PoseNet do stworzenia narzędzia, które pomaga korygować wady postawy. Po udostępnieniu kamery stronie Fix Posture i naciśnięciu przycisku start, sztuczna inteligencja, którą wykorzystuje strona wykryje zmianę ułożenia ciała. Kiedy zaczniemy się garbić, obraz i tekst na stronie zacznie się rozmywać. Kiedy się wyprostujemy, strona stanie się ponownie czytelna. Sprawdziliśmy, naprawdę działa. I nie daje się oszukiwać odsuwaniem monitora laptopa.

Byłaby to całkiem skuteczna metoda na przypominanie o zachowaniu prawidłowej postawy podczas pracy, gdyby nie fakt, że FixPosture musi być cały czas aktywne i widoczne na ekranie. A to mało realne. Czekamy więc na wersję, gdy po uruchomieniu strony, będzie można przejść do innych aplikacji, a program i tak powiadom np. głośnym dźwiękiem, że się garbimy. Tak jak wtedy, gdy byliśmy mali i ciągle słyszeliśmy „Nie garb się przy stole!” | CHIP

6
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.