Wing dostarcza przesyłki kurierskie za pomocą dronów

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa przyznała należącej do Alphabetu firmie Wing rozszerzoną koncesję na loty komercyjne w Stanach Zjednoczonych. Pilotażowy program został już uruchomiony w mieście Christianburg, w stanie Virginia.

Firma Wing będzie mogła wykonywać wiele lotów w tym samym czasie bezzałogowymi samolotami pod nadzorem operatorów naziemnych. Spółka-córka Alphabetu współpracuje z firmą kurierską FedEx, firmą farmaceutyczną Walgreens, a także lokalnymi sklepami. Amerykańscy klienci będą mogli zamówić produkty za pomocą aplikacji mobilnej, a także udostępnić swoje dane lokalizacyjne, dzięki czemu bezzałogowce dostarczą przesyłkę wprost w ich ręce. Wing będzie pierwszą firmą w Stanach Zjednoczonych, która dostarczy przesyłki kurierskie bezpośrednio do domów. Takie rozwiązania firma testuje też w Finlandii i Australii.

Podobną koncesję otrzymała też firma kurierska UPS, której bezzałogowce mogą w Stanach Zjednoczonych latać w nocy i przenosić pakunki nawet cięższe niż 25 kg. Obecnie UPS wykorzystuje drony do transportu leków i innych przesyłek do szpitali. Niemiecka firma planuje jednak, podobnie jak Wing, w przyszłości dostarczać w ten sposób przesyłki do klientów indywidualnych.

Drony do tej pory były wykorzystywane do dostarczania m.in. leków i innych ładunków do odległych miejsc, jak w przypadku wysp, czy górskich miejscowości, a także podczas klęsk żywiołowych. Firmy kurierskie pracują nad tym, aby tę technologię wykorzystać także w ramach tzw. ostatniej mili. Bezzałogowe i autonomiczne drony mogą w niedalekiej przyszłości dostarczać przesyłki z magazynów bezpośrednio do klientów. Ze względów zarówno bezpieczeństwa jak i proceduralnych nie jest to jednak łatwe zadanie. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.