hololens 2

HoloLens 2 trafiły do sprzedaży

Rozszerzona rzeczywistość to droga zabawa. Gogle HoloLens 2, głównie ze względu na cenę, też raczej nie trafią pod strzechy. Ich cena, 3500 dolarów (ok. 13,5 tys. zł), wskazuje, że przeznaczone są głównie dla biznesu.

Po zapowiedzi z początku 2019 roku, Microsoft wprowadził w końcu HoloLens 2 do sprzedaży. Gogle są już dostępne w kilku krajach na świecie m.in. USA, Francji, Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Australii. Czym różnią się od poprzednika? Przede wszystkim zmianie uległa konstrukcja. HoloLens 2 są lżejsze (566 g) i wygodniejsze od pierwowzoru. Tuż po założeniu ich na głowę można od razu zauważyć kolejny progres – pole widzenia zwiększono z 34 do 52 stopni. Nadal nie obejmuje całej powierzchni okularów, ale i tak to duży postęp.

Kolejnym usprawnieniem jest dodanie bardziej dokładnego systemu sterowania gestami i wzrokiem. Teraz gogle rozpoznają każdy z palców i lepiej interpretują komendy, przez co są prostsze w obsłudze. HoloLens 2 obsługują takie gesty jak szczypanie i przeciąganie obiektów, czy powiększanie ich za pomocą pociągnięcia krawędzi. Można także korzystać z holograficznych przycisków znajdujących się na wysokości nadgarstka użytkownika. W przeciwieństwie do gogli VR typu Oculus Rifta czy HTC Vive, HoloLens 2 nie korzystają z żadnych kontrolerów, co znacząco zwiększa wrażenie przebywania w wirtualnym świecie.

Reklama

Nie byłoby to możliwe bez odpowiednich podzespołów. Za wydajność gogli odpowiada Snapdragon 850, 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. A rozpoznawaniem gestów i obiektów zajmują się 4 kamery światła widzialnego, 2 kamery podczerwieni i czujnik głębi. Microsoft nie zapomniał też o paru ciekawostkach. Jedną z nich jest Spatial Anchors, czyli dzielenie się hologramami z innymi użytkownikami. Drugą jest streaming hologramów w wysokiej jakości. Nieco gorszą wiadomością dla osób posiadających pierwsze HoloLensy jest fakt, że aplikacje z nich nie zadziałają na drugiej generacji. Deweloperzy będą musieli je przeportować. Microsoft nie ujawnił też liczby aktualnie dostępnych na gogle aplikacji, więc można przypuszczać, że jest ona niewielka. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Militarne HoloLens 2 w akcji

1
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.