Seagate FireCuda 520

Seagate FireCuda 520 – nowa seria wydajnych SSD dla graczy (i nie tylko)

Wydajne SSD do wydajnych komputerów.

Nowymi nośnikami SSD są trzy modele tworzące serię Seagate FireCuda 520. Różnica pomiędzy poszczególnymi modelami to pojemność. Najmniejszy SSD z serii FireCuda pozwala na przechowanie do 500 GB danych, model pośredni ma pojemność 1 TB, a największy: 2 TB. Wszystkie nowe SSD to pamięci półprzewodnikowe wykorzystujące 96-warstwowe układy 3D NAND. Istotną informacją jest również to, że są to pierwsze nośniki SSD w ofercie firmy Seagate, współpracujące z najszybszym interfejsem PCIe 4.0.

Firma zdecydowała się na wbudowanie w te nośniki dobrze znanego miłośnikom najwydajniejszych SSD kontrolera Phison E16 (zaprezentowanego po raz pierwszy na targach CES 2019, pierwszego do interfejsu PCIe 4.0). Firma Seagate wprowadziła własne SSD z tym kontrolerem jakiś czas po konkurentach (na rynku mamy już np. konstrukcje takich marek jak np. Patriot, czy polski Goodram – jak choćby prezentowany na ostatnich targach IFA model Goodram IRDM Ultimate X SSD).

Firecuda 520 to pierwsze nośniki SSD PCIe 4.0 marki Seagate (fot. Seagate)

Układy pamięci nowych nośników to stosowana w najszybszych SSD konstrukcja Toshiby (BiCS4 TLC) – z tych samych chipów 3D NAND korzysta wspomniany SSD Goodram IRDM Ultimate X. Moduły pamięci są rozmieszczone po obu stronach nośnika, który do pracy wymaga interfejsu PCIe 4.0 x 4 (M.2-2280, NVMe 1.3). Wydajność SSD z nowej serii Seagate FireCuda jest spodziewana, czyli imponująca. Deklarowany przez producenta transfer podczas sekwencyjnego odczytu to 5000 MB/s, sekwencyjny zapis: 4400 MB/s, liczba losowych operacji IO na sekundę podczas odczytu i zapisu to odpowiednio 760 tysięcy IOPS oraz 700 tysięcy IOPS. Seagate obejmuje nowe SSD 5-letnim okresem gwarancyjnym.

Oczywiście w przypadku tak wydajnych pamięci masowych trudno oczekiwać by były one tanie. Seagate oferując trzy modele w serii FireCuda 520 wycenia je następująco: za nośnik 500 GB trzeba będzie zapłacić równowartość 125 dolarów (ok. 500 zł), sugerowana przez producenta cena detaliczna wersji o pojemności 1 GB i 2 GB to odpowiednio: 250 dolarów (ok. 1000 zł) i 430 dolarów (ok. 1700 zł). Producent rozpoczął już dostarczanie nośników do dystrybutorów. Oczywiście ceny w Polsce będą zapewne wyższe (podatki, marże itp.) | CHIP