Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski „rządzi” w rankingach na Amazonie.

Dzięki "Wiedźminowi" jest bardziej popularny niż J.K. Rowlings

Andrzej Sapkowski wyprzedził nie tylko J.K. Rowlings, ale także Stephena Kinga czy Johna Grishama. Serial Netflixa spowodował niebywały wzrost popularności książek, których głównym bohaterem jest Geralt z Rivii. I tylko tych. W zestawieniu nie pojawia się w ogóle, świetna przecież, „Trylogia husycka” (polecamy gorąco). Na pierwszym miejscu najczęściej kupowanych tytułów znalazła się „Krew elfów”, czyli pierwszy tom wiedźmińskiej sagi. Przypomnijmy, że za pierwszym wydaniem z 1994 r. stoi wydawnictwo SuperNOWA.

Na sagę o przygodach białowłosego pogromcy potworów składają się: „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża Jaskółki” i „Pani Jeziora”. Wszystkie miały swoje pierwsze wydania właśnie w wydawnictwie SuperNOWA.

Serial produkcji Netflixa, który miał swoją premierę 20 grudnia, spowodował gwałtowne zainteresowanie powieścią Andrzeja Sapkowskiego, ale już nie grami. W przypadku Amazona jednym z najbardziej popularnych tytułów jest „Star Wars Jedi: Fallen Order” – które pojawia się wśród najchętniej kupowanych tytułów, niezależnie od platformy.

Pierwszy sezon „Wiedźmina” składa się z 8 odcinków. Alik Sakharov wyreżyserował 4 odcinki. Kolejne Alex Garcia Lopez i Charlotte Brändström. Andrzej Sapkowski był konsultantem serialu. W produkcję zaangażowany jest także Tomasz Bagiński, nominowany w 2002 r. do Oscara za animację pt. „Katedra”, na bazie opowiadania Jacka Dukaja („Katedra” przegrała wówczas z „The Chubbs-Chubbs” studia ImageWorksFVX).

Prace nad drugim sezonem „Wiedźmina” już trwają. Według słów Lauren S. Hissrich historia przedstawiona w kolejnym sezonie będzie bardziej spójna chronologicznie. Wielu widzów (nawet znających cykl autorstwa Andrzeja Sapkowskiego) ma w przypadku pierwszego sezonu kłopot z ustaleniem kolejności zdarzeń. W drugim sezonie całość ma być więc bardziej spójna. Geralt, Yennefer i Ciri mają częściej pojawiać się razem na ekranie. Netflix ma spore ambicje w stosunku do „Wiedźmina”. Wszystkich sezonów ma być bowiem łącznie siedem.

Przy okazji, bardzo jesteśmy ciekawi Waszych wrażeń dotyczących „Wiedźmina” w wersji Netflixa. Podzielcie się nimi w komentarzach. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Andrzej Sapkowski dogadał się z CD Projektem