Mozilla firefox voice

Mozilla Firefox Voice – wtyczka komend głosowych dla przeglądarki

Mozilla opracowała nową funkcję Firefoxa, która pozwala wydawać polecenia przeglądarce za pomocą głosu. Obecnie jest ona udostępniona w formie wtyczki i rozpoznaje jedynie angielskie polecenia głosowe.

Mozilla wprowadziła kolejne udogodnienie. Wtyczka Firefox Voice automatycznie wykrywa mikrofon podłączony do komputera. Obecnie, funkcja działa tylko na desktopach i laptopach, choć jeśli eksperyment zyska uznanie użytkowników popularnej przeglądarki, niewykluczone, że pojawi się także w wersji mobilnej aplikacji. Dodatek można zainstalować poprzez stronę Mozilli, po wcześniejszym zarejestrowaniu się. Kiedy już to zrobimy, uzyskamy możliwość otwierania nowych kart, wyszukiwania, odtwarzania muzyki, a także kopiowania i wklejania tekstu i linków za pomocą głosu.

Trzeba zaznaczyć, że Firefox Voice jest aktualnie w wersji beta, dlatego mogą zdarzać się błędy i niedopracowane rozwiązania. Zabawna jest chociażby konieczność wykorzystania skrótu klawiszowego (domyślnie control+kropka), tudzież klikania w ikonkę, w celu aktywacji wtyczki i wydania polecenia głosowego. To zapewne tymczasowe rozwiązanie, które w przyszłości zostanie zmienione. Inną funkcją, która nie zawsze działa, jest możliwość konfigurowania własnych komend.

Reklama

Warto też zaznaczyć, że Firefox Voice wykorzystuje chmurę obliczeniową Google do przetwarzania poleceń głosowych. Jednak zdaniem Mozilli, amerykański koncern nie wykorzystuje tych danych do śledzenia użytkownika. To może być kontrowersyjne dla użytkowników, którzy chcieli odciąć się od amerykańskiego „wielkiego brata” i z tego powodu wybrali przeglądarkę Mozilli. Dlatego nie powinniśmy spodziewać się, że w tej formie Firefox Voice kiedykolwiek znajdzie się wśród innych domyślnych funkcji, któregoś z przyszłych wydań Firefoxa.

Mozilla to projekt pierwotnie zainicjowany przez Netscape Communication, którego pierwotnym założeniem był rozwój przeglądarki Netscape Navigator, która odeszła ostatecznie w zapomnienie. | CHIP

4
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.