Test chłodzenia SilverStone PF360W-ARGB

SilverStone PF360W-ARGB to białe AiO, które nie ma zbyt wygórowanej ceny. Czy jest w tym jakiś haczyk?
test SilverStone PF360W-ARGB, recenzja SilverStone PF360W-ARGB, opinia SilverStone PF360W-ARGB
test SilverStone PF360W-ARGB, recenzja SilverStone PF360W-ARGB, opinia SilverStone PF360W-ARGB

Zawartość opakowania SilverStone PF360W-ARGB

Wraz z SilverStone PF360W-ARGB otrzymujemy sporą ilość akcesoriów. Jest oczywiście zestaw montażowy, instrukcja, pasta termoprzewodząca, przejściówka 3x 4 pin na 1x 4 pin, Molex na 4 pin, 2x 3 pin ARGB na 1x 3 pin ARGB, kabel ARGB Sync czy też Motherboard Sync. Jest tez kontroler zasilany z kabla SATA. Szkoda jednak, że nie ma on opcji podłączenia pod przycisk reset w obudowie. Jeśli zdecydujecie na jego użycie to będziecie musieli zmieniać podświetlenie w samej obudowie, co będzie męczące. Szkoda też, że nie ma przejściówki SATA na 4 pin – od złącza Molex się powoli odchodzi i tutaj raczej widziałbym już nowe złącze. Pozostała ilość kabli spokojnie pozwoli na podłączenie śmigieł i całego podświetlenia pod płytę główną. Tutaj producent pomyślał o wszystkim, więc żadnych problemów nie powinniście mieć.

Specyfikacja SilverStone PF360W-ARGB

Dokładne wymiary chłodnicy to 394 mm x 120 mm x 28 mm. Dodając do tego 25 mm wentylatory musicie mieć ok. 53 mm wolnego miejsca aby całość zmieściła się np. na topie obudowy. Chłodnica wykonana jest z aluminium. Łączą się z nią dwa węże o długości 400 mm. Są one wykonane z gumy, ale mają nylonowy oplot. Moim zdaniem powinny być one jednak trochę elastyczniejsze. Plusem jest za to połączenie z blokopompką – można zmieniać kąt węży, co pozwala na ich lepsze ułożenie w obudowie.

test SilverStone PF360W-ARGB, recenzja SilverStone PF360W-ARGB, opinia SilverStone PF360W-ARGB

Blokompompka ma wymiary 61 x 61 x 50 mm. Wychodzą z niej dwa przewody – 3 pin oraz 3 pin ARGB (męska i żeńska końcówka). Prędkość pompki wynosi 3400 RPM, co jest dosyć sporą wartością. Podstawa bloku jest miedziana, a producent wspomina o 2,0 mm kanalikach, przez które przepływa ciecz. Na górze znajduje się logo SilverStone, które z każdej strony wygląda praktycznie tak samo. Sprawia to, że nie macie z góry narzuconej jednej właściwej orientacji blokopompki i możecie dowolnie ją montować. Logo jest podświetlane – dlatego też z całości wychodzi przewód ARGB.

W zestawie znajdują się trzy wentylatory Air Blazer 120RW. Wychodzą z nich po dwa przewody – 4 pin PWM i 3 pin ARGB. Oba mają złącza męskie i żeńskie, więc można je połączyć w sporą choinkę. Maksymalna prędkość śmigieł to 2200 RPM. Dla takiej prędkości ciśnienie jest równe 3,53 mm H2O, przepływ powietrza 94 CFM, a głośność 35,6 dBA. Wentylatory są białe i mają białe przewody. Pasują więc kolorystycznie do SilverStone PF360W-ARGB.

Wygląd i montaż SilverStone PF360W-ARGB

Testowane AiO wygląda znakomicie. Podświetlenie ARGB bloku jest naprawdę świetne, a białe wentylatory z również ARGB także znakomicie będą się prezentowały w obudowie z oknem. Biały kolor to kolejna zaleta testowanej konstrukcji. Jeśli chcecie złożyć zestaw w tym kolorze to zdecydowanie będziecie zadowoleni z wyglądu AiO. W sprzedaży jest też wersja czarna, która jest trochę tańsza, ale również może przypaść Wam do gustu.

Montaż na LGA1200 nie sprawia problemów. Do backplate mocujecie śruby, następnie wciskacie na całość specjalne nakładki trzymające backplate w miejscu. Na to idzie blokopompka i na końcu śruby. Całość jest więc bardzo typowa i nie ma tutaj żadnych trudności. Moim zdaniem w pojedynkę spokojnie będziecie w stanie całość złożyć. W przypadku AM4 korzystacie ze standardowego montażu – zmieniacie jedynie podstawkę na blokopompce, montujecie klipsy i po sprawie. Tutaj również jest bardzo łatwa instalacja.

Zebrane najważniejsze parametry SilverStone PF360W-ARGB

  • Wymiary chłodnicy: 394 x 120 x 28 mm
  • TDP: b.d.
  • Długość węży: 400 mm
  • Dołączone wentylatory: 3x Air Blazer 120RW
  • Maksymalna prędkość wentylatorów: 2200 RPM
  • Maksymalny przepływ powietrza: 94 CFM
  • Maksymalne ciśnienie: 3,53 mm H2O
  • Maksymalna głośność: 35,6 dBA
  • Wymiary blokopompki: 61 x 61 x 50 mm
  • Maksymalna prędkość pompki: 3400 RPM
  • Kompatybilność z podstawkami: LGA 775/115X/1200/1366/2011/2066; AM2/AM3/AM4/FM1/FM2
  • Gwarancja: 2 lata
Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 10600K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z490 Aorus Pro AX
Pamięć RAM
Team Group T-Force Vulcan Z 2x 8 GB 3000 MHz CL16
Dysk
Adata SU800 256 GB M.2
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
Be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
AOC G2260VWQ6

Testy SilverStone PF360W-ARGB

Bez podkręcenia procesora AiO zapewnia znakomite wyniki nawet na 800 RPM. W takiej konfiguracji spokojnie możecie liczyć na liche działanie.

Po lekkim OC SilverStone PF360W-ARGB nadal gwarantuje zachowanie świetnych temperatur nawet przy najmniejszych testowanych obrotach. Jest to też czołówka AiO na wszystkich wybranych RPM.

Przy maksymalnym OC chłodzenie zapewnia jedne z najlepszych temperatur spośród testowanych chłodzeń. W rankingu plasuje się ono na drugim miejscu, tuż za AiO od MSI – jest to znakomity wynik potwierdzający dobrą wydajność.

Na maksymalnych obrotach AiO jest bardzo głośne i o ciszy raczej nie ma co myśleć. Natomiasy na 1200 RPM jest już całkiem nieźle. Jest ono może głośniejsze od np. XPG Levante 360, ale raczej nie powinno Wam ono przeszkadzać. Na 800 RPM jest już idealna cisza i SilverStone PF360W-ARGB na pewno nie usłyszycie. Rozstrzał pomiędzy 800 RPM a 2200 RPM jest więc spory, ale myślę że przy odpowiedniej krzywej obrotów będziecie zadowoleni z kultury pracy.

Podsumowanie SilverStone PF360W-ARGB

SilverStone PF360W-ARGB kosztuje ok. 630 zł. W sprzedaży jest też czarna wersja, którą kupicie już za ok. 540 zł. Oba modele są jednymi z ciekawszych na rynku, a dzięki dobrej cenie na pewno warto rozważyć ich zakup.

Testowana konstrukcja wypadła bardzo dobrze w testach. Na maksymalnych obrotach jest to drugie w rankingu AiO, ale jest przy tym bardzo głośne. Na niższych kultura pracy znacznie wzrasta a temperatury pozostają na bardzo dobrym poziomie. Warto też pamiętać, że praktycznie każde AiO 360 na maksymalnych obrotach będzie bardzo głośne, więc tutaj żadnego zaskoczenia nie ma. Jeśli odpowiednio wybierzecie krzywą obrotów to na pewno będziecie zadowoleni z pracy chłodzenia.

SilverStone PF360W-ARGB także świetnie wygląda. Wersja biała znakomicie sprawdzi się w odpowiednio kolorystycznie dobranym sprzęcie. Sporym plusem jest góra blokopompki, którą pozwala na montaż w dowolnej orientacji, a przy tym świetnie się prezentuje. Podświetlenie możecie podłączyć pod płytę główną albo dołączony kontroler. Ten jednak nie pozwala na podłączenie do przycisku reset, przez co aby zmienić kolory trzeba otwierać obudowę. Jest to mała wada, ale większość nowoczesnych płyt głównych ma już stosowne złącza ARGB. Minusem jest też elastyczność węży, która mogła by być troszkę lepsza.

Podsumowując –  uważam, że w swojej cenie SilverStone PF360W-ARGB to bardzo dobry wybór, który świetnie sprawdzi się nawet przy najwydajniejszych procesorach po OC. Nie pozostaje mi więc nic innego niż polecić Wam jego zakup.