Wyginięcie dinozaurów było związane z uderzeniem asteroidy. Naukowcy badają też trop niedaleko polskiej granicy

Asteroida, która uderzyła w naszą planetę około 66 mln lat temu miała katastrofalny wpływ na ówczesne życie. Pojawiły się jednak przypuszczenia, jakoby kryzys był spotęgowany przez jeszcze jedną kolizję.

Poświęcony tej sprawie artykuł jest dostępny na łamach Science Advances i odnosi się do krateru Bołtysz, znajdującego się na Ukrainie. Obiekt ten ma około 24 kilometrów średnicy i początkowo sądzono, że powstał zaledwie 2000 do 5000 lat przed uderzeniem kosmicznego obiektu w pobliżu meksykańskiego Chicxulub. Nowe ustalenia na ten temat sugerują natomiast, iż Bołtysz powstał znacznie później, bo nawet 650 000 lat po tamtych wydarzeniach.

Czytaj też: OSIRIS-REx wraca do domu. Po zdobyciu asteroidy Bennu sondę czeka długa droga

Asteroida Chicxulub jest niemal bez wątpliwości uznawana za winowajczynię w kontekście zniknięcia dinozaurów (oraz dużej części ówczesnego życia występującego na Ziemi). Kwestią sporną był natomiast fakt, czy kulisy powstania krateru Bołtysz mogły spotęgować to zjawisko – a jeśli tak, to w jakim stopniu. Zrozumienie, że do uderzenia na terenie dzisiejszej Ukrainy doszło ok. 650 tysięcy lat po kolizji z Chicxulub, mogą nas przybliżyć do rozwiązania zagadki.

Naukowcy próbują ustalić czy wyginięcie dinozaurów mogło być związane z kilkoma różnymi wydarzeniami

Aby tego dokonać, dr Annemarie Pickersgill oraz jej współpracownicy pobrali próbki z rdzeni skalnych znajdujących się w obrębie krateru Bołtysz. W zebranych materiałach znajdowały się zarówno pozostałości po uderzeniu, jak i substancje, które nagromadziły się w kolejnych latach. Do określenia ich wieku użyto datowania metodą argonową, opartej na celowym przekształcaniu potasu 39 w argon 39 i pomiarze ilości izotopów tego drugiego.

Czytaj też: 110 mln lat temu żyły tam dinozaury. Teraz znaleziono ich ślady

Na tej podstawie badacze określili, iż krater Bołtysz mógł powstać 65,39 mln lat temu, a więc długo po uderzeniu bezpośrednio wiązanym ze zniknięciem dinozaurów. W międzyczasie doszło też do uwalniania ogromnych ilości gazów cieplarnianych z tzw. trapów Dekanu. Rzeczone struktury pokrywają obszar dzisiejszych Indii, a w przeszłości ich aktywność najprawdopodobniej spotęgowała ówczesny efekt cieplarniany.