Przeciwpożarowy system FACE, Przeciwpożarowy system, FACE,

Dotknięty pożarem uczeń stworzył przeciwpożarowy system FACE

Kojarzycie zapewne wbudowane w sufity zraszacze, które w chwili wykrycia pożaru zaczynają pluć na wszystkie strony wodą, aby stłamsić ogień w zalążku. To skuteczne rozwiązanie, ale jego integracja w domach i mieszkaniach, to już inna kwestia. Dlatego też powstał przeciwpożarowy system FACE, żeby chronić nasz dobytek automatycznie.

FACE to taka namiastka wspomnianych zintegrowanych w suficie zraszaczy, którą zaprojektował i stworzył Arula Mathura, uczeń szkoły średniej z San Francisco. Ten na własnej skórze poczuł, jak wielkie zagrożenie i stres generuje pożar w domu, dlatego postanowił spróbować rozwiązać jego problem z wykorzystaniem FACE.

Słyszałem o setkach tysięcy ludzi, którzy co roku ewakuowali się ze swoich domów, by uciec przed pożarami, ale nigdy nie sądziłem, że mogę być jedną z tych osób. Wreszcie latem 2019 roku pożar groził zmusić moją rodzinę do ewakuacji. W tym momencie stało się to osobiste. Wiedziałem, że muszę coś z tym zrobić.

– powiedział Arula Mathura.

Czytaj też: Pierwsza wydrukowana w 3D szkoła celuje w afrykańskie braki placówek

Przeciwpożarowy system FACE

To samodzielne, aktywowane termicznie urządzenie przeciwpożarowe, które montuje się w domu tam, gdzie ryzyko pożaru jest największe. Nie ma więc mowy o kompleksowej ochronie, ale lepsze to, niż nic, a w razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać nie z jednego, a kilku modułów. FACE można zamontować przy kominku, nad kuchenką, czy jak sugeruje autor – dookoła płotu, aby chronić się nie tylko przed pożarem spowodowanym wewnątrz, ale też wokół miejsca zamieszkania.

Czytaj też: Rejestracja na Politechnikę Poznańską z aplikacją mObywatel

Przypominającego małą gaśnicę albo butlę gazową FACE montuje się do ściany, żeby już niski płomień powodował aktywację. Jego elementy sprowadzają się do zaworu powietrza na górze, manometru z boku i głowicy zraszacza na dole. Jest wypełniony mieszanką wody i przyjaznego dla środowiska środka ogniochronnego o nazwie Cold Fire. Przed zamontowaniem należy zwiększyć ciśnienie w FACE do 3,4 bara, aby razem z zawartością zbiornika zostało uwolnione w chwili wykrycia ognia, rozpryskując wspomnianą mieszankę do 1,5 metra we wszystkich kierunkach.

https://www.kickstarter.com/projects/arulm/face-a-self-activating-fire-suppression-device?

Co ważne, FACE nie musi być podłączone do domowej sieci wodociągowej ani elektrycznej. Można więc go zamontować wszędzie, gdzie tylko istnieje ryzyko pożaru, a każda jego aktywacja nie oznacza, że ten kawał metalu wyrzucicie do śmierci. FACE można bowiem uzupełniać i przywracać do początkowego stanu gotowości po każdym wyładowaniu. Wydaje się więc z pozoru skutecznym narzędziem do walki z żywiołem ognia, ale służy raczej do powstrzymywania wyłącznie zalążka pożaru. Co do tego, że kompleksowej ochrony z pewnością nie zapewni, można mieć pewność.

Czytaj też: Jeff Bezos rezygnuje ze stanowiska szefa Amazona i poleci w kosmos

Cena tego urządzenia wynosi 99$ i to tylko w ramach kampanii na Kickstarterze, bo po wejściu do sprzedaży detalicznej (dostawy tylko w USA są planowane na wrzesień) możecie liczyć na podbicie ceny do 120$. Jednak zainteresowaniem cieszą się lepiej wycenione zestawy, które dotyczą np. zestawu 7 FACE za 639$. Nie wydaje się to ogromną ceną, jak za możliwość zadbania o swoje domostwo nawet w chwilach, kiedy w nim nie przebywamy.