Test dysku KIOXIA Exceria Pro 2 TB na PCIe 4x4, KIOXIA Exceria Pro 2 TB, KIOXIA Exceria Pro, test KIOXIA Exceria Pro, recenzja KIOXIA Exceria Pro, Exceria Pro

To dobry moment na zakup SSD. Ceny dysków mogą znacznie wzrosnąć

Według najnowszego raportu od TrendForce, który ocenił rynek po niedawnym incydencie na liniach produkcyjnych firmy Kioxia i Western Digital, potwierdzają się wcześniejsze spekulacje. W skrócie? Ceny dysków mogą znacznie wzrosnąć, dlatego to dobry moment na zakup SSD.

Jako że ceny dysków mogą wzrosnąć przez wzrost cen pamięci NAND, zakup SSD ma obecnie dużo sensu

W lutym informowaliśmy Was o tym, jak to podczas inspekcji swoich linii produkcyjnych 3D BiCS w Yokkaichi i Kitakami odkryli zanieczyszczenia, przez które firmy musiały wyrzucić łącznie przynajmniej 7 eksabajtów, czyli 7000000 terabajtów nienadających się do niczego układów pamięci NAND. Wielu z Was było sceptycznych co do wiadomości, że odbije się to na cenach dysków półprzewodnikowych i doszukiwało się w tym manipulacji ceną. Wygląda jednak na to, że problem w rzeczywistości jest, przez co ta utrata 1/4 zdolności produkcyjnej spółki w jednym kwartale z miesięcznym przestojem na liniach produkcyjnych odbije się na cenach już wkrótce.

Czytaj też: Użytkownicy Apple Watch Series 7 zgłaszają problemy z ładowaniem. Wszystko przez ostatnią aktualizację

Test dysku Seagate IronWolf 525 2 TB, Seagate IronWolf 525 2 TB, Seagate IronWolf 525, IronWolf 525 2 TB

Eksperci ponownie ocenili zaistniałą sytuację i potwierdzili, że ceny pamięci NAND wzrosną o 5 do 10% w II kwartale, ale mają być przede wszystkim dotkliwe dla sektora korporacyjnego, a nie konsumenckiego. Nie będzie jednak aż tak kolorowo, bo wzrost cen standardowych SSD ma wynosić i tak odczuwalne 3-8%. Sam spadek z 5-10% jest ponoć spowodowany ograniczeniem podaży po stronie producentów przez obniżenie popytu na nowe komputery i smartfony z racji wojny w Ukrainie. Dlatego zresztą podobne niższe wzrosty ma zaliczyć rynek pamięci eMMC i UFS, co przełożyć ma się na telewizory, Chromebooki i tablety.

Czytaj też: Sztuka dla sztuki za nierozsądną cenę, czyli premiera GeForce RTX 3090 Ti

W obecnych niepewnych czasach trudno jednak wierzyć w każdą spekulację i szacunki przez dynamicznie zmieniającą się sytuację na świecie i ogólne trendy. Pamiętajmy, że pandemia może i jest obecnie na drugim planie przez wojnę, ale zarówno COVID, jak i sytuacja w Ukrainie może szybko wpłynąć na nasze życiowe priorytety oraz cały sektor produkcyjny. Z drugiej strony pamięci RAM mają stanieć z wyjątkiem coraz rzadziej produkowanych DDR3.