Ten filtr skutecznie unieszkodliwia patogeny w wodzie. Można wykorzystywać go na całym świecie

Dostęp do nadającej się do spożycia wody jest w wielu miejscach świata ograniczony. Właśnie dlatego naukowcy pracują nad tanimi i powszechnie dostępnymi filtrami.
Ten filtr skutecznie unieszkodliwia patogeny w wodzie. Można wykorzystywać go na całym świecie

Jednym z takowych jest ten zaprojektowany przez autorów artykułu opublikowanego w Nature. Prototypowa wersja urządzenia stanowi efekt prac badaczy ze szwajcarskiej EPFL. Na czele tamtejszego zespołu stanął László Forró. Filtr wykorzystuje światło słoneczne, a woda dostaje się do środka przez rurkę umieszczoną w górnej części.

Czytaj też: Nanoroboty kontra zanieczyszczona woda. Nowatorska metoda walki o czyste środowisko

Płyn przepływa następnie przez wielowarstwowy materiał kompozytowy umieszczony pomiędzy dwiema taflami szkła i wypływa przez rurkę znajdującą się na dole. W skład wspomnianego materiału wchodzą nanodruty wykonane z dwutlenku tytanu przeplatane nanorurkami węglowymi. Kiedy światło słoneczne dociera do filtra, jego ultrafioletowe spektrum powoduje wytarzanie reaktywnych form tlenu przez kompozyt. Wymienia się wśród nich nadtlenek wodoru, wodorotlenek i tlen.

Dzięki nim możliwe jest unieszkodliwianie bakterii i wirusów stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia. W czasie eksperymentów z wodą zawierającą bakterie E. coli naukowcy udowodnili, że filtr świetnie radzi sobie z powierzonym mu zadaniem. Podobnie powinno wyglądać to w przypadku innych patogenów. Poza zanieczyszczeniami o pochodzeniu biologicznym, podobna metoda mogłaby też pomóc w neutralizacji na przykład pestycydów.

Filtr wykorzystuje światło słoneczne i nanorurki węglowe

Dzięki ścisłej współpracy chemików, fizyków i biologów udało nam się opracować bardzo wydajne urządzenie do oczyszczania wody, które nie wymaga żadnego źródła energii poza światłem słonecznym. Nasz prototyp może zapewniać czystą wodę pitną nawet w odległych miejscach. wyjaśnia Forró

Czytaj też: Nowy rodzaj żywego filtru pozwala na usunięcie arsenu z wód gruntowych

Samo promieniowanie UV jest skuteczne w neutralizacji patogenów, ale zastosowany przez naukowców filtr zwiększa wydajność takiego rozwiązania. Jest to następstwem między innymi zdolności nanorurek węglowych do pochłaniania ciepła pochodzącego ze światła słonecznego. W efekcie oczyszczanie przebiega sprawniej, a na obecną chwilę urządzenie może uzdatniać 2 litry wody dziennie.