Oppo przedstawia ColorOS 14. Jakie funkcje przynosi i do których smartfonów trafi?

Premiera stabilnego Androida 14 już za nami, więc poszczególni producenci powoli zaczynają wprowadzać na rynek swoje autorskie nakładki oparte na tej wersy systemu od Google’a. Oppo właśnie pokazało ColorOS 14, przybliżając przygotowane ulepszenia oraz zdradzając wstępny harmonogram aktualizacji.
Oppo przedstawia ColorOS 14. Jakie funkcje przynosi i do których smartfonów trafi?

Oto ColorOS 14 i nowości, jakie Oppo wprowadziło w tej wersji swojej nakładki

Nowa wersja nakładki Oppo cechuje się dbałością o szczegóły. Producent postawił na ustandaryzowany interfejs użytkownika, wykorzystując do tego konstrukcję Aqua Dynamic. Dzięki temu typowe bąbelki, kapsułki i panele płynnie wtapiają się w pasek stanu, zapewniając funkcjonalność bez zaśmiecania wyświetlacza. Podobnie system Aquamorphic Coloring dynamicznie dostosowuje pasek stanu i zawartość ekranu do pory dnia, tworząc bardziej harmonijne wrażenia wizualne.

Użytkownicy smartfonów producenta będą mogli wypróbować nowy styl Go Green dla Always On Display, promujący poczucie świadomości ekologicznej. Ponadto do ich dyspozycji będą też naklejki Bitmoji, które dostosowują się w ciągu dnia w zależności od lokalizacji, aktywności, pogody i innych czynników kontekstowych.

Po stronie wizualnej to tyle, a teraz przejdźmy do tych ważniejszych ulepszeń. Oppo zwiększył wydajność ColorOS wprowadzając ulepszony silnik Trinity Engine, który stanowi trójstopniowe podejście do zwiększania wydajności i żywotności baterii:

  • ROM Vitalizacja kompresuje dane aplikacji i plików i może zaoszczędzić do 20 GB pamięci w typowym telefonie.
  • RAM Vitalization zamienia mechanizm RAM Androida na bardziej sprawny, szczególnie w przypadku przechowywania aplikacji działających w tle w pamięci RAM. 
  • CPU Vitalization, równoważy wydajność chipsetu i zużycie energii.

Najnowsza nakładka została też wzbogacona o system inteligentnego ładowania, który wykorzystuje algorytm AI do ustawiania prądu ładowania na podstawie tego, czy i w jaki sposób korzystasz z telefonu. Ma to na celu zmniejszenie zużycia baterii i zapewnienie dłuższej żywotności ogniwa. By ulepszyć prywatność i bezpieczeństwo, Oppo dodało Picture Keeper, funkcję, która pozwala dodatkowo zabezpieczyć dostęp do określonych zdjęć i filmów.

Oczywiście wśród nowości nie mogło zabraknąć inteligentnych funkcji. Mamy więc inteligentne matowienie obrazu, które może wykadrować wiele osób i zwierząt ze zdjęć i filmów. Ponadto pojawia się funkcja Smart Touch, pozwalająca wybierać tekst, obrazy i filmy z różnych aplikacji i przechowywać je w File Dock, zsynchronizowanym schowku dostępnym na wszystkich urządzeniach ColorOS – będzie to spory plus dla osób, które mają np. tablet Oppo.

Ciekawą nowość dostali też… użytkownicy Snapchata. Producent zdaje się podchodzić do nich wyjątkowo, bo pozwala teraz umieścić skrót Snapchata na ekranie blokady, aby uzyskać szybszy dostęp. Dodany został również jest widżet Snapchat dla Półki, który pozwala na szybki podgląd nowych wiadomości i statusów, a nawet lokalizacji najbliższych znajomych. Żadna inna aplikacja nie dostała tak specjalnego traktowania.

Oto harmonogram wdrażania ColorOS 14 na całym świecie

Oppo publikując rozpiskę, zaznaczył, że chodzi o wersję beta systemu, ale co istotne – przewidzianą na rynek międzynarodowy, co jest bardzo dobrą wiadomością. Pierwsze aktualizacje trafiły już w październiku do posiadaczy serii Find X5 oraz modeli Reno 10 Pro+, Reno 8 Pro oraz A77. W listopadzie Oppo udostępni ColorOS 14 na kolejne urządzenia, a harmonogram przewiduje następną turę aktualizacji w grudniu oraz w styczniu i w kwietniu przyszłego roku. Pamiętajmy, że w zależności od rynku czas otrzymania aktualizacji może się nieco różnić.