Windows 10 usprawniony. Miły gest ze strony Microsoftu

Chociaż wsparcie dla Windows 10 zakończy się już za mniej niż 1,5 roku, Microsoft zdecydował się wprowadzić do niego nową funkcję. Pojawiła się ona przy okazji wprowadzania łatek zabezpieczeń opublikowanych w czerwcowym Patch Tuesday. A czego nowego można się spodziewać?
Windows 10
Windows 10

Aktualizacja nosi oznaczenie KB5039211, a po jej wprowadzeniu będziesz mieć wersję systemu 19044.4529. I warto ją zainstalować, ponieważ nie tylko dodaje nową funkcję, ale również usprawnia bezpieczeństwo Windowsa. Jak na razie nie ma żadnych doniesień, aby cokolwiek psuła – co zawsze pociesza.

Jakie nowości w Windows 10?

Windows 10 KB5039211 możesz pobrać poprzez Windows Update. Skupię się najpierw na nowej rzeczy. Zgodnie z zapowiadanymi wcześniej zmianami, została podrasowana aplikacja “Łącze z telefonem”. Teraz, gdy na podłączonym urządzeniu wykonasz zrzut ekranu, zobaczysz na pececie powiadomienie o tym wraz z możliwością dokonania jego edycji za pomocą systemowego narzędzia “Wycinek i szkic”.

Nie jest to jednak obowiązkowe. Opcję tę można wyłączyć – w Ustawieniach pojawiła się odpowiednia funkcja. A konkretnie w dziale “Urządzenia przenośne”.

Windows 10
fot.: WindowsLatest

Czytaj też: Windows 10 z nowościami po zakończeniu wsparcia? Wiele na to wskazuje

Jeśli chodzi o poprawki związane z bezpieczeństwem, szczegóły nie zostały podane. Wiadomo jednak o elementach poprawionych w samym systemie. Mają zniknąć problemy związane z procesem lsass.exe, który potrafił się niespodziewanie zatrzymywać z powodu wycieków pamięci, a w Game Bar ma już prawidłowo działać przycisk udostępniania. Ponadto jeśli korzystasz z dzielonego ekranu, nie powinno pojawić się puste okienko w tle.

Jednak jest jeszcze kilka rzeczy do poprawy. Copilot nie zawsze działa sprawie, a przenoszenie go pomiędzy różnymi pulpitami nie zawsze jest możliwe. W niektórych przypadkach zdjęcie profilowe może być wyświetlane w sposób niepoprawny. Te defekty mają zniknąć przy kolejnej aktualizacji.