Głos z Wybrzeża

Krótki test Lektora - kolejnego programu mówiącego po polsku

O pierwszym polskim programie do syntezy mowy – SynTalku – pisaliśmy już dwukrotnie (CHIP 2/95 i 6/96). Niedawno dowiedzieliśmy się o istnieniu innej rodzimej aplikacji tego typu. Co więcej opisywany produkt dostarczany jest nie tylko w wersji windowsowej, ale także DOS-owej.

DOS-owa wersja Lektora

DOS-owa część Lektora składa się z dwóch programów. Jeden odczytuje pliki tekstowe, a drugi uzupełnia Norton Commandera. Dzięki współpracy z popularną nakładką efektem przemieszczenia kursora po zbiorach, katalogach lub panelach jest odczytanie nazwy pliku oraz literowanie jej rozszerzenia. Pojawiające się na ekranie komunikaty systemowe odczytywane są jako pełne słowa, a tekst wpisywany w linii komend i w edytorach tekstu również jest literowany.

edytor tekstów załączony do lektoraSynteza mowy i konfiguracja jej parametrów jest dostępna tylko z poziomu załączonego do Lektora edytora tekstów

Lektor w Windowsie

Większość Czytelników zainteresują zapewne możliwości windowsowej wersji programu, działającej zarówno w wersji 3.1x, jak i Windows 95. Wchodzący w skład pakietu edytor tekstu nadaje się nie-mal wyłącznie do oglądania DOS-owych plików tekstowych; w przypadku tekstów napisanych w edytorach windowsowych poszczególne akapity wyświetlane są w postaci jednej linii.
Lektor potrafi „czytać” zawartość dokumentu w aktywnym okienku załączonego edytora albo zawartość Schowka. Przydatną opcję stanowi „echo” klawiatury, znacznie ułatwiające niewidomym i słabo widzącym pisanie tekstu. Szkoda tylko, że zrozumienie syntezowanego dźwięku wymaga w wielu wypadkach silnego skupienia.

wersje dla DOS-a i Windows
głosowe podpowiedzi do paska ikon
jakość syntezy
mało przydatny edytor
W skrócie
Lektor 2.0 dla DOS i Windows
Wymagania: PC 286, 640 KB RAM (DOS 3.30); PC 386, 4 MB RAM (Windows 3.1x); karta dźwiękowa albo covox; ok. 1 MB na dysku
Producent: Drive, Sopot,
tel.: (0-58) 51 18 91,
fax: (0-58) 51 64 63
Cena: ok. 80 zł

W celu dopasowania parametrów czytania do oczekiwań można wybrać jedną z trzech proponowanych szybkości. Zakres regulacji jest wystarczający, ale dziwi brak płynnego dostrajania, dostępnego dla parametrów: tembr i filtr barwy dźwięku. Na uwagę zasługują możliwości: włączania i wyłączania odczytu liczb, dat i literowania wyrazów pisanych wielkimi literami oraz obsługa wielu słowników.
Lektor to udany krok na drodze do opracowania uniwersalnego pakietu syntezy mowy. Jeżeli wierzyć autorom programu, za jakiś czas możemy spodziewać się poważnego konkurenta dla SynTalka. W obecnej wersji, Lektor ustępuje mu jakością wymowy i funkcjonalnością w środowisku Windows, z drugiej strony pracuje również w DOS-ie, czego nie potrafi jego konkurent.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.