Więcej seminariów, mniej wystawców

Relacja z krakowskiego Info-Festiwalu, zorganizowanego w tym roku po raz czwarty

Już po raz czwarty warszawskie Centrum Promocji Informatyki zorganizowało w Krakowie Info-Festiwal. Rolę sal wystawowych pełniły pomieszczenia dawnego BWA (obecnie Bunkier Sztuki) i gmach Muzeum Narodowego.

W czasie tegorocznego „krakowskiego święta informatyki” produkty myśli technicznej wystawiało pięćdziesiąt kilka firm o 20 mniej niż w roku ubiegłym. Ale może to i dobrze, gdyż – ku zadowoleniu większości wystawców, z którymi rozmawiałem – jeszcze bardziej przesunął się środek ciężkości imprezy z typowych targów w stronę seminariów branżowych. A tych było pod dostatkiem.

Zainteresowani wszystkim zwiedzającyi co tam widać?

Pierwszego dnia odbyła się konferencja pod patronatem przewodniczącego KBN-u (Komitet Badań Naukowych) na temat zaawansowanych technik informatycznych w nauce polskiej. Słuchając referatów wygłaszanych przez znane osobistości nauki polskiej można się było dowiedzieć w jakich ośrodkach akademickich eksploatuje się komputery dużej mocy obliczeniowej. Dwudniowe obrady zakończyła dyskusja panelowa dotycząca przyszłości informatyki w rozwiązaniach naukowych.
M.in. na temat sieci ISDN, poczty głosowej, standardu GSM, nowych usług Telekomunikacji Polskiej oraz systemów MRP dyskutowano w ramach konferencji zatytułowanej „Systemy teleinformatyczne w przemyśle i biznesie”.

jedno ze stoiskTak przedstawiało się stoisko jednego z wystawców

Nie tylko profesjonalistów zainteresowały prelekcje traktujące o systemach informacji geograficznej, podczas którego omawiano wykorzystanie GIS-ów w projektowaniu autostrad, operacjach wojskowych, ochronie środowiska itp.
Podobnie jak rok temu sporo uwagi poświęcono również teleinformatyce w wojsku i policji. W konferencji podzielonej na 3 sesje poruszano zagadnienia związane z systemami ekspertowymi i ich wykorzystaniem w siłach zbrojnych, automatycznym rozpoznawaniem obrazów i odcisków palców oraz bezpieczeństwem (ochrona danych osobowych, aspekty wojny informacyjnej).