Domowy monitor

Krótki test konwerterów VGA/TV firmy UMAX

Głównym atutem podłączenia komputera do zwykłego telewizora, szczególnie ze względu na powszechność tego drugiego, jest niski koszt i – choć czasy telewizyjnych modulatorów do Amigi dawno już minęły – rozwiązania takie nadal znajdują zastosowania.

Podłączenie testowanych konwerterów

Do laboratorium CHIP-a trafiły dwa urządzenia firmy UMAX umożliwiające uzyskanie obrazu na ekranie telewizora. Do obu konwerterów podłączamy wyjście karty graficznej oraz monitora. Telewizor łączymy za pomocą wejścia S-VHS lub AV Video. W pierwszym modelu – Maxmedia TV II – zasilanie pochodzi z dołączonego rozdzielacza klawiatury (zwykłej lub w standardzie PS/2). Możliwe opcje korekcji otrzymanego obrazu pozwalają regulować jasność, ostrość, nasycenie kolorów oraz wybór pomiędzy standardami PAL i NTSC. W przypadku tego drugiego maksymalna obsługiwana rozdzielczość wynosi 640×480. Inaczej wygląda obsługa standardu PAL. Aby go wykorzystać, należy zainstalować odpowiednie sterowniki przełączające monitor (wyjście karty graficznej) w tryb pracy z częstotliwością 50 Hz. Dopiero taki obraz jest poprawnie odbierany na telewizorze. Maksymalna rozdzielczość wynosi 800×600 przy pełnej palecie barw. Położenie wyświetlanego obrazu korygować możemy zarówno programowo – za pomocą klawiszy skrótu, jak i sprzętowo – za pomocą przycisków.

maxmedia tv pro iiKonwertery Umaxa pozwolą wykorzystać telewizor do prowadzenia prezentacji

Maxmedia TV Pro II – lepszy od wcześniejszym wersji

Maxmedia TV Pro II posiada większe możliwości od swojego poprzednika. Zasadnicza różnica polega na pracy bez sterowników oraz dołączeniu pilota ułatwiającego sterowanie. Dzięki temu urządzenie jest gotowe do pracy zaraz po podłączeniu. Poza wszystkimi opcjami dostępnymi w TV II występuje kilka dodatkowych. Możemy rozszerzyć lub zwęzić wyświetlany obraz w obu płaszczyznach, zatrzymać jedną klatkę, powiększyć obraz cztery razy oraz zapisać wybrane ustawienia w pamięci EEPROM. Model ten pozwala na współpracę z komputerami PC, Macintosh, oraz NEC PC-9801 serii VM lub późniejszymi.

Poza wyborem standardu, PAL lub NTSC, wszystkie wymienione funkcje uzyskać można bezpośrednio z pilota, co znacznie ułatwia obsługę.

niski koszt
zasilanie z komputera (TV II)
sterowanie pilotem (TV Pro II)
idealny obraz pełno-ekranowych animacji i gier
nie wymaga sterowników (TV Pro II)
słaby obraz w środowisku graficznym
obsługa tylko ściśle określonych trybów (TV II)
W skrócie
Maxmedia TV II, Maxmedia TV Pro II
Wyjścia: S-VHS, Composite and RGB NTSC, PAL
Standardy video: PAL, NTSC
Standardy komputerów:
TV Pro II:
NEC – do 640x480x60 Hz, 640x400x70Hz, 800x600x60Hz
Macintosh – do 640x480x67 Hz, 512x384x56Hz
PC – do 800x600x60 Hz, 640x480x75Hz, 720x400x70Hz
TV II:
PC – 640x480x60Hz, 800x600x60Hz
Producent: UMAX
Dostarczył: Hobbit, Warszawa
tel.: (0-22) 31 40 20 w. 216, 217
fax: (0-22) 633 20 29
Cena: 580 zł (TV II)
1150 zł (TV Pro II)

Jakość obrazu

Uzyskany obraz w obu przypadkach nie był najwyższej jakości. O ile tryb tekstowy dał stosunkowo czytelny obraz, o tyle w przypadku Windows czcionka pod ikonami z większej odległości (2-3 metrów) jest słabo widoczna. Rozwiązaniem w tym przypadku może być zastosowanie dużej czcionki. Większe wymagania stawiał model TV II, gdzie wyświetlany tryb musiał być idealnie zgodny z listą trybów obsługiwanych. W przeciwnym razie obraz migał lub w ogóle nie wyświetlał się na telewizorze. Drugi model – TV Pro II – jest urządzeniem bardziej elastycznym.

Najlepsze efekty uzyskuje się podczas wyświetlania pełnoekranowych animacji lub uruchomienia gier. Oba urządzenia można polecić jako dodatek do notebooka oraz, w połączeniu z dużym telewizorem, jako idealne urządzenie do wyświetlenia przygotowanych prezentacji.

Powiązane treści:

Rankingi najlepszych telewizorów

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.