Jeden komputer to za mało…

Program będący pomostem pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem, którego używamy (np. w podróży)

Nieustające wędrówki po firmie, których głównym celem jest zwalczanie banalnych problemów konfiguracyjnych, są chlebem powszednim w pracy wielu informatyków. Nie mają łatwego życia także menedżerowie, „zażywający” częstych wyjazdów służbowych, w trakcie których niezbędny okazuje się dostęp do danych zgromadzonych na komputerach znajdujących się w firmie. Idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach wydaje się nabycie pakietu umożliwiającego zdalny dostęp do oddalonych komputerów, takich jak np. CoSession Remote 7.0 firmy Artisoft.

cosession remoteMocną stroną pakietu CoSession Remote jest narzędzie do transferu plików

Protokoły sieciowe obsługiwane przez CoSession Remote

Połączenie można uzyskać za pośrednictwem modemu, sieci lokalnej, Internetu lub kabla łączącego porty szeregowe. Wśród protokołów sieciowych, obsługiwanych przez CoSession Remote, znajduje się TCP/IP, NetBEUI, NetBIOS oraz IPX/SPX. Związki pomiędzy komputerami nawiązywane za pomocą programu opierają się na typowym podziale ról. Na każdym ze współpracujących stanowisk musi być uruchomiona inna składowa pakietu: Host lub Viewer. Stroną dominującą jest Viewer, dzięki któremu można wykorzystywać zasoby komputera, na którym działa Host. Współpraca nawiązywana jest za obopólną zgodą. W przypadku Hosta oznacza to włączenie trybu oczekiwania na połączenie i możliwość regulowania praw dostępu za pomocą systemu haseł.

Możliwość zdalnego sterowania innym komputerem

Najbardziej spektakularną usługą pakietu jest możliwość przejęcia kontroli nad innym komputerem. W trybie tym zawartość ekranu zawłaszczonej przez Viewera stacji zostaje powielona na monitorze komputera przejmującego kontrolę, a klawiatura i mysz tej ostatniej maszyny mogą pracować na użytek dwóch podmiotów połączenia jednocześnie. Szczególnie warte polecenia jest bardzo wygodne w użyciu narzędzie do transferu plików. Poziom zaawansowania niektórych rozwiązań daje użytkownikowi wyraźnie do zrozumienia, że twórcą aplikacji jest firma od dawna zajmująca się tworzeniem programów komunikacyjnych. Można tu m.in. wspomnieć o tzw. synchronicznym przesyłaniu plików, powodującym zsynchronizowanie na obydwu komputerach bardziej aktualnej wersji danych lub o możliwości kontynuowania transferu po jego uprzednim przerwaniu.

możliwość przejęcia kontroli nad odległym komputerem
zaawansowany transfer plików
problemy w systemie Windows 95
kłopoty w nawiązywaniu połączeń w sieciach lokalnych
ubogie komunikaty o błędach
W skrócie
CoSession Remote 7.0
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; Windows 3.1x; ok. 5,5 MB na dysku
Producent: Artisoft, USA
http://www.artisoft.com
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa
tel.: (0-22) 635 80 03
fax: (0-22) 635 69 50
e-mail: [email protected]
Cena: ok. 350 zł

Praca w sieci lokalnej

CoSession Remote pełen jest ciekawych rozwiązań, posiada jednak ogromną wadę: bardzo trudno zmusić go do poprawnej pracy w sieci lokalnej. Zupełnie normalne są nic nie mówiące komunikaty o braku możliwości nawiązania połączenia. Aplikacja firmy Artisoft mogłaby wykazywać nieco więcej determinacji w nawiązywaniu połączeń. Lub chociaż poinformować bardziej szczegółowo o zaistniałym problemie. Tym bardziej, że inne programy wykorzystujące tę samą sieć lokalną radzą sobie bez kłopotów (np. gry sieciowe). Można oczywiście zwalić winę na niepoprawną konfigurację sieci, nie wypada chyba jednak stosować takich argumentów w obronie programu dedykowanego zastosowaniom sieciowym. Zdecydowanie na wyrost wydają się również zapewnienia producenta o współpracy programu z Windows 95. Na szczęście wcale niemałe walory pakietu można w pełni ocenić przy pracy za pośrednictwem modemu i przy użyciu Windows 3.1x lub mając wyjątkowo poprawnie skonfigurowaną sieć lokalną. Miłośnicy Windows 95 powinni jednak raczej poczekać na wersję programu dedykowaną dla tego systemu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.