Programowalny rysownik

Krótki opis programu allCLEAR ułatwiającego tworzenie schematów i diagramów graficznych

Od chwili, gdy na łamach CHIP-a ukazał się przegląd programów wspomagających tworzenie tzw. organigramów (CHIP 7/95, s. 64), na polskim rynku pojawiło się kilka nowych aplikacji. Jedną z nich jest allCLEAR amerykańskiej firmy Clear Software.

Nabywca pakietu otrzymuje dwie (!) dyskietki, dwa podręczniki, kilka ulotek reklamowych oraz ściągę z opisem najważniejszych funkcji. Brakuje, niestety, jakiegokolwiek opisu w języku polskim.

program allclear do towrzenia schematów i diagramówKażdy tworzony za pomocą allCLEAR diagram można edytować w postaci wizualnej lub w postaci specjalnego skryptu

Możliwości programu allCLEAR

Za pomocą allCLEAR można tworzyć kilkanaście rodzajów diagramów, z których każdy może symbolizować kolejny poddiagram. Do dyspozycji użytkownika, budującego organigramy, jest zestaw elementów o różnych kształtach. Każdy z nich oznacza jakąś funkcję, np. wyboru. Tym, co zdecydowanie wyróżnia allCLEAR od innych programów tego typu, jest możliwość „programowania” realizowanych diagramów. Oznacza to, że w skrajnym przypadku możliwe jest napisanie nawet w zwykłym DOS-owym edytorze skryptu, który allCLEAR odczyta. Program następnie narysuje odpowiednie obiekty i połączenia pomiędzy nimi. Skrypt taki jest oczywiście tworzony na bieżąco w trakcie „wizualnego” tworzenia organigramów, dzięki czemu generowanie diagramów możliwe jest na dwa sposoby.

Do programu dołączono kilkadziesiąt przykładów, które wraz z przejrzyście i bardzo dokładnie napisaną instrukcją obsługi pozwalają na bardzo szybkie opanowanie obsługi programu. W celu uatrakcyjnienia tworzonych schematów allCLEAR pozwala na wykorzystywanie clipartów (zapisanych w formacie WMF). Zrealizowany rysunek można oczywiście wydrukować, wyeksportować do formatu WMF lub AVF, albo – wykorzystując mechanizmy OLE – dołączyć lub osadzić w dokumencie realizowanym za pomocą innego programu, np. MS Worda.

„programowanie” diagramów
możliwość dodawania clipartów
doskonała dokumentacja
niskie wymagania sprzętowe
możliwość tworzenia własnych elementów
brak polskiej wersji
brak programu deinstalacyjnego
W skrócie
allCLEAR 3.51
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; Windows 3.1x; 5 MB na dysku
Producent: Clear Software, USA
http://www.clearsoft.com
Dostarczył: Companion, Kraków
tel.: (0-12) 36 96 80
fax: (0-12) 36 07 91
e-mail: [email protected]
Cena: ok. 1070 zł

W pakiecie allCLEAR znalazło się ponadto kilka programów narzędziowych, m.in. przeglądarki do plików WMF i AVF oraz edytor elementów, który pozwala na dodanie nowych lub zmodyfikowanie kształtu znajdujących się w dostępnej bibliotece obiektów. Wszystko to pozwala na szybkie i łatwe tworzenie interesujących diagramów.

Sprawdź też, w jaki sposób on-line stworzyć schematy układów elektronicznych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.