Encyklopedia seksu

Jedno z najpłodniejszych wydawnictw multimedialnych na naszym rynku – łódzki Cartall – przygotował na nadchodzące wakacje sporą niespodziankę. Rzecz nosi tytuł Encyklopedia seksu i jest pierwszą polskojęzyczną publikacją multimedialną poświęconą intymnej sferze życia człowieka. Po serii encyklopedii prezentujących walory bardziej rozrywkowe niż edukacyjne Cartall “wziął” się do dzieła i korzystając z wiedzy i fachowej pomocy profesora Zbigniewa Lew-Starowicza przygotował krążek pretendujący do roli rzeczowego i w miarę dokładnego kompendium wiedzy na temat seksualności człowieka.

Encyklopedia prezentuje wyważony, neutralny stosunek do seksualnej sfery życia tu można dowiedzieć się wszystkiego...

Encyklopedia składa się z czterech części. Pierwsza poświęcona jest rozwojowi człowieka od momentu zapłodnienia do osiągnięcia dojrzałości płciowej i śmierci. Szczególną uwagę poświęcono w niej zagadnieniom związanym z rozpoznawaniem i przebiegiem ciąży oraz porodowi. Druga –

Sztuka kochania — zawiera siedem filmów prezentujących pozycje seksualne podzielone na siedem grup. Każdemu z owych obrazów towarzyszy komentarz lektora.

Trzecią część stanowi Poradnik, który ma pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z seksem oraz we wzbogaceniu i udoskonaleniu życia płciowego. Najobszerniejszą częścią encyklopedii jest Leksykon, zawierający ponad 600 haseł związanych z seksem, rozwojem psychofizycznym człowieka, antykoncepcją, chorobami wenerycznymi, niestandardowymi zachowaniami seksualnymi, parafiliami, seksem ujętym w aspekcie kulturowym.

Encyklopedia Cartalla prezentuje wyważony, neutralny stosunek do seksualnej sfery życia człowieka, pozbawiony emocji i zabarwień “moralizatorskich”. Rzeczowy, popularnonaukowy ton tej publikacji, obecność zdjęć, animacji i poglądowych schematów nadaje jej edukacyjny charakter. Dużą zaletą krążka jest bogata treść oraz obiektywizm. Język haseł nie tchnie świeżością ani finezją, rekompensuje go jednak aktualność informacji (np. AIDS, seks satanistów, elektroniczny partner seksualny itp.) oraz wielość kontekstów, w które “uwikłany” jest główny temat encyklopedii. Interfejs użytkownika, choć chwilami niekonsekwentny, pozwala bez większych trudności przeglądać zawartość krążka. Najsłabszą stroną płyty są grafiki: pełne “artystycznej” brzydoty i luźno związane z treścią haseł. Nienajlepszy jest dźwięk: podczas oglądania filmów podkład muzyczny zagłusza głos lektora. Zmuszanie użytkownika do czytania wszystkich tekstów wprost z monitora to mało wygodne rozwiązanie: szkoda, że autorzy nie pomyśleli o podpięciu do poszczególnych haseł głosu lektora.

dostarczył: Cartall, Łódź tel.: (0-42) 36 91 90 fax: (0-42) 36 91 56

Więcej:bezcatnews