Laserow

Technika zapisu danych na płyty kompaktowe, dzięki swym wielu zaletom i nielicznym wadom, podbiła serca użytkowników komputerów. Kiedy w 1978 roku pojawiła się dyskietka 5,25” o pojemności 360 KB, zwykły śmiertelnik nawet nie marzył o tym, że zaledwie po dwunastu latach będzie mógł na powierzchni niewiele mniejszej zgromadzić prawie 1800 razy więcej danych. Za pomocą powszechnie dziś dostępnych urządzeń CD-R (Compact Disc – Recorder) i odpowiedniego oprogramowania każdy może nagrywać swoje płyty CD. Coraz częściej na złotych krążkach dystrybuuje się elektroniczne wersje rozmaitych katalogów, które na papierze zajmowałyby setki, a może i tysiące stron. Na urządzeniach CD-R wykonuje się tzw. płyty “matki”, trafiające następnie do tłoczni, gdzie są powielane w tysiącach egzemplarzy. Wszystkie programy zajmujące setki megabajtów tj. encyklopedie, atlasy, prezentacje multimedialne czy gry można znaleźć praktycznie tylko na krążkach mieniących się wszystkimi barwami tęczy.

Za co w takim razie odpowiedzialne są programy do nagrywania płyt CD? Ich podstawowym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie danych (plików), obliczenie przestrzeni dyskowej potrzebnej do stworzenia ich fizycznego obrazu, optymalizacja szybkości nagrywania, komunikacja z użytkownikiem i w ostatnim etapie – nagranie płyty. Czas potrzebny na zapis krążka CD zależy głównie od szybkości urządzenia CD-R; pewien wpływ na jego skrócenie może mieć aplikacja – zależy to od tego, jak sprawnie transferuje ona dane.

Uwagamamy to na chip-cd 1/97mamy to na chip-cd 3/97
Informacje na temat funkcjonowania napędów CD-ROM i formatów płyt CD można znaleźć na CHIP-CD 1/97 i CHIP-CD 3/97, w opcji Hardware | CD-ROM

Decydując o tym, czy płyta podczas nagrania ma stać się zwykłą płytą audio, krążkiem multimedialnym, czy też archiwum plików, musimy pamiętać o odpowiednim wyborze oprogramowania, które powinno obsługiwać różne formaty zapisu danych. Najczęściej stosowane standardy to: CD-DA, Mixed Mode-CD, Data-CD, Video-CD, Photo-CD, Raw Data, CD-ROM XA, CD-I oraz CD-Extra (tłumaczenia fachowych terminów znajdują się w słowniczku w tekście “Cyfrowe na złote”, s. 83).

W niniejszym artykule prezentujemy dziewięć programów dostępnych na polskim rynku komputerowym, współpracujących z różnymi modelami nagrywarek i obsługujących kilka standardów zapisu.

Więcej:bezcatnews