Mądrość grupowa po raz piąty

Poprzednią wersję pakietu –

GroupWise 4.1 — CHIP opisał niemal dwa lata temu (CHIP 8/95, s. 56). Przypomnijmy, że jest to uniwersalny, wieloplatformowy pakiet do obsługi poczty elektronicznej, wzbogacony wieloma dodatkowymi funkcjami, które wspomagają pracę w grupach roboczych. Nowa, piąta odsłona pakietu niesie wiele nowości.

Wszystko pod ręką: uniwersalna skrzynka pocztowa pakietu Novell GroupWise daje błyskawiczny dostęp do najważniejszych elementów systemu groupwise 5.0

GroupWise 5 obsługuje platformy Windows 95, Windows 3.1x, Windows NT, Macintosh i Unix. Serce pakietu stanowi Universal Mail Box, czyli uniwersalna skrzynka pocztowa. Za pośrednictwem jej okna roboczego uzyskuje się dostęp do poczty, wspólnego dla grupy terminarza czy listy zadań do wykonania. Specjalna funkcja ułatwia ustalenie terminu spotkania kilku zajętych osób. Jednolity interfejs zapewnia łatwość użytkowania wszystkich elementów systemu. Unikatowa możliwość korzystania z biblioteki plików daje użytkownikom łatwy dostęp do wspólnie używanych dokumentów. Z kolei dzięki zgodności z interfejsem TSAPI (Telephone Services API) i modułowi Conversation Place istnieje możliwość obsługi rozmów telefonicznych za pośrednictwem komputera.

Dostęp do własnej skrzynki można uzyskać z sieci lokalnej, odległej lokacji (za pomocą GroupWise Remote i modemu), a nawet… z dowolnej przeglądarki WWW, zgodnej z HTML 1.0. W tym celu potrzebna jest jeszcze instalacja Novell WebAccess (http://www.novell.com/groupwise/prods/webaccess).

plusintegracja podstawowych narzędzi do pracy grupowej
plusjednolity dostęp do różnych informacji
pluselastyczność połączeń z innymi systemami
minusbrak drukowanej dokumentacji
minusduże wymagania sprzętowe
minusbrak wersji polskiej
W skrócie
Novell GroupWise 5.0
Wymagania: klient Windows 95 i Windows NT – PC 486, 16 MB RAM (NT – 24 MB), 5-24 MB na dysku; klient Windows 3.1x – PC 486, 8 MB RAM, 2-20 MB na dysku; serwer – Novell NetWare 3.1x lub Windows NT 3.51; ok. 90 MB na dysku
Producent: Novell, USA
http://www.novell.com/
Dostarczył: Novell Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 620 39 79
fax: (0-22) 620 31 03
e-mail: [email protected]
http://www.novell.com.pl/
Cena: od 2765 zł
Uaktualnienie: od 1105 zł

Wraz z samym pakietem instalowana jest najnowsza, rozbudowana wersja programu NetWare Administrator, pozwalająca na pełne zarządzanie GroupWisem (standardowy NWADMIN tu nie wystarcza). Zarządzanie odbywa się jednak znanymi administratorowi NetWare’u sposobami. Wszystkie informacje o użytkownikach i strukturze systemu pocztowego są lokowane w rozszerzonym podczas instalacji schemacie usług katalogowych – NDS (NetWare Directory Services). Przykładowo wśród informacji o użytkowniku znajduje się opis jego konta w systemie GroupWise – identyfikator, adres (czyli poczta i domena), “widzialność” w systemie (dla wszystkich, całej domeny, tylko poczty lub nikogo). Podobnie parametry domeny, urzędów pocztowych i ich agentów są również dostępne i konfigurowane bezpośrednio w bazie NDS. Dzięki temu zarówno siecią komputerową, jak i całym systemem zarządza się z jednego miejsca. Systemowa książka teleadresowa GroupWise’a jest automatycznie synchronizowana z bazą NDS, lecz istnieje niezależnie, by ułatwić indeksowanie danych, a co za tym idzie – przyspieszyć do nich dostęp.

Bogate możliwości systemu GroupWise można dalej uzupełniać rozbudowując i integrując pakiet z innymi aplikacjami przy wykorzystaniu interfejsu API, który daje dostęp do praktycznie wszystkich funkcji systemu. Komunikację ze światem zewnętrznym ułatwia obszerny zestaw bramek (gateways) do bardziej i mniej popularnych systemów pocztowych, przy czym GroupWise 5 wykorzystuje także bramki z wersji 4.1

Instalacja pakietu nie jest banalna, lecz instalator bezpiecznie prowadzi przez ten proces nawet początkującego administratora. Na samym wstępie pojawia się bogato udokumentowana możliwość zaplanowania struktury systemu poczty.

Uaktualnienie do wersji 5.1 niesie optymalizację prędkości pracy systemu, obniża nieco zapotrzebowanie na pamięć i wprowadza wsparcie dla protokołów internetowych TCP/IP, HTTP, HTML, SMTP/MIME i LDAP (klient). Lista ta ma się poszerzać w miarę kolejnych aktualizacji. Latem dostępna będzie polska wersja pakietu.

Więcej:bezcatnews