Nić porozumienia

Część użytkowników spotkała się już zapewne z problemem przenoszenia danych pomiędzy komputerami. Jeśli znajdują się one w tym samym budynku, można skorzystać np. z sieci lokalnej. Co jednak zrobić, gdy maszyna jest oddalona o setki kilometrów? Wystarczy zainstalować i uruchomić jeden z opisanych poniżej programów.

Oczywiście oprogramowanie do zdalnego dostępu, bo o nim tu mowa, ma również poważniejsze zastosowanie niż wspomniane powyżej. Wyobraźmy sobie administratora sieci, który będąc w podróży służbowej otrzymuje informacje o awarii systemu. Nic prostszego: ze swojego notebooka, poprzez modem i telefon komórkowy przejmuje sterowanie nad odległą maszyną, naprawia awarię i… jedzie dalej. W podobny sposób możemy dostać się do danych w firmie, gdy będąc na wakacjach w wolnej chwili zapragniemy udoskonalić wykonywany właśnie projekt. Firmy software’owe, wykorzystując tego typu oprogramowanie mogą zdalnie instalować albo konfigurować

software u swoich klientów nie ruszając się z miejsca. Pozwala to w znaczny sposób obniżyć koszty i przyspieszyć przygotowanie komputera do pracy.

Co to jest więc zdalny dostęp (ang. remote access)? Otóż najprościej mówiąc jest to przejęcie kontroli nad odległym komputerem i zdalne (przez modem lub sieć lokalną albo globalną) sterowanie nim za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Zasada działania tego typu programów jest prosta: jeden komputer (np. w firmie) jest tzw. hostem, czyli maszyną, którą sterujemy, natomiast drugi – np. notebook wyposażony w modem i podpięty do Internetu przez telefon GSM – gościem, który będzie korzystał z jego zasobów. Drugie pojęcie, które można spotkać przy omówieniach zagadnienia zdalnego dostępu, to zdalna praca w sieci (ang. remote networking). Komputer gościa staje się w takim przypadku kolejnym elementem sieci komputerowej (terminalem).

W CHIP-ie problem zdalnego dostępu był już poruszany w numerze 8/94, s. 94, gdzie przedstawiono trzy aplikacje umożliwiające sterowanie odległymi komputerami. Dzisiaj powracamy do tego tematu, aby omówić dwie nowe wersje popularnych programów tego typu: pcANYWHERE32 oraz Carbon Copy 32 .

Więcej:bezcatnews