Znasz li swój kod?

Dla osób zmęczonych ustawicznym kartkowaniem książki kodowej gdańska firma Studio JZK przygotowała jej komputerową edycję w postaci komputerowej bazy adresowej Kody Pocztowe Pro dla Windows. Jest ona częścią pakietu System dla Windows. W porównaniu z poprzednią wersją (patrz CHIP 10/96) program posiada m.in. nową szatę graficzną, tzw. mapę kodów pocztowych i działa efektywniej.

Mapa kodów pocztowych pakietu Kody Pocztowe PRO wskazuje województwo, w którym znajduje się dana miejscowość kody pocztowe pro

Odszukanie kodu dla danego adresu nie nastręcza żadnych kłopotów. W lewym górnym rogu okna edycyjnego wystarczy wpisać nazwę miejscowości, a u dołu ekranu ukaże się właściwy dla niej kod pocztowy. W przypadku większych miejscowości należy jeszcze określić ulicę adresata. Zdarza się, że większe ulice znajdują się na terenie kilku okręgów pocztowych; należy wtedy dodatkowo wpisać numer domu i program inteligentnie wskaże właściwy kod. Baza dodatkowo zawiera informacje o kodach pocztowych dla skrytek pocztowych i indywidualnych odbiorców.

Aplikacja została wyposażona w wiele pożytecznych opcji. Bez trudu można sprawdzić, czy dany kod jest poprawny lub znaleźć go automatycznie dla danego adresu. Istnieje możliwość eksportu danych do plików.DBF, .DB, .TXT i importu z plików.TXT lub skryptów definicyjnych.DAX. Nie zabrakło także funkcji adresowania i drukowania kopert, zabezpieczania danych i drukowania dowolnych fragmentów bazy. W przypadku zmian numerów kodowych lub nazw ulic można przeprowadzić aktualizację danych.

plusłatwa obsługa programu
plusopcje eksportu i importu danych
plusszybkie działanie
minusbrak narzędzi DDE dla innych programów niż Microsoft Word 2.0 i 6.0
W skrócie
Kody Pocztowe PRO
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; Windows 3.1x; ok. 5 MB na dysku
Producent: Studio JZK Programy Komputerowe, Gdańsk
tel.: (0-601) 61 05 27
fax: (0-58) 57 95 22
e-mail: [email protected]
Cena: ok. 85 zł
Uaktualnienie: ok. 23 zł

Narzędzia DDE (Dynamic Data Exchange), w które została wyposażona baza, pozwalają na szybsze przeszukiwanie danych i zapewniają wymianę informacji między programami. Kody Pocztowe zawierają gotowe narzędzia DDE dla MS Word w wersji 2 i 6, zabrakło ich jednak dla innych aplikacji (popularne bazy danych itp.). Użytkownicy w ten sposób są zmuszeni do tworzenia własnych makroinstrukcji w wykorzystywanych przez nich programach. Dla laików może to być twardy orzech do zgryzienia.

Program powinien okazać się bardzo przydatny w biurach, gdzie prowadzi się obszerną korespondencję. Każdy z nas doskonale wie, iż prawidłowy kod pocztowy na przesyłce to szybkie jej doręczenie do adresata.

Więcej:bezcatnews