Automatyzować znaczy oszczędzać

„Offline” to szansa dla tych, którzy surfując zważają na koszty tej przyjemności. Istnieją już bowiem narzędzia software’owe, pozwalające w krótkim czasie ściągnąć z Sieci tyle informacji, ile tylko łącze pomieści. Z ich pomocą można najważniejsze procedury sieciowe zautomatyzować i dzięki temu wykonywać je w optymalnie skróconym czasie.

Przy realizowaniu regularnie powtarzanych operacji sieciowych precyzyjnie dopracowana strategia jest równie ważna, jak wybór odpowiedniego oprogramowania. Z pewnością większość Czytelników nie zaprzeczy, iż znalazłszy się w Internecie, lwią część czasu spędza na beztroskich wędrówkach bez określonego celu. Wprawdzie z jednej strony włóczęga taka stanowi część niepowtarzalnego uroku Sieci, jednak z drugiej strony może do niebywałych rozmiarów rozdąć rachunek od TP S.A. i usługodawcy sieciowego.

Podstawowa myśl nowej strategii – podejście strukturalne – jest zawsze taka sama, niezależnie czy poszukuje się informacji, czy plików. Wpierw trzeba dokładnie zlokalizować miejsca, w których jest to, czego pragniemy. W Internecie służą do tego rozmaite serwisy wyszukiwawcze, jak Yahoo, Lycos, Alta Vista, Netoskop, DejaNews lub Infoseek, a także usługa odnajdywania plików na serwerach FTP – Archie (patrz również s. 155 w tym numerze).

Kolejnym krokiem po zlokalizowaniu potrzebnych plików lub informacji będzie ich ściągnięcie (download) w możliwie krótkim czasie. Dane raz ściągnięte można bowiem bez pośpiechu przeanalizować lokalnie (offline) i w taki też sposób zaplanować (ewentualne) dalsze postępowanie, na przykład wysłanie „e-maila”.

Uwaga!
Na płytach CD-ROM dołączonych do CHIP-a można znaleźć następujące oprogramowanie:
10/97 – zestaw programów do obsługi poczty elektronicznej i grup dyskusyjnych
9/97 – przeglądarka offline Lotus Weblicator
8/97 – zestaw przeglądarek offline’owych
12/96 – MS IE Cache Explorer

Natomiast ci z użytkowników, których interesuje regularne korzystanie z tych samych ofert informacyjnych, w rodzaju kursów giełdowych, wyników sportowych czy prognoz pogody, powinni użyć narzędzi, periodycznie poszukujących w nich nowych danych i sygnalizujących uaktualnienia.

Internet, składający się z autonomicznych usług sieciowych, takich jak poczta elektroniczna, FTP, grupy dyskusyjne, IRC lub WWW, oferuje różnorodne możliwości zaoszczędzenia kosztów.