Mała rewo(e)lu(a)cja

Niedawne pojawienie się modelu Series 5 wzbudziło emocje wśród użytkowników poprzednich palmtopów marki Psion. Mało kto spodziewał się, że brytyjska firma tak szybko stworzy kolejne miniaturowe cacko “naszpikowane” nowymi rozwiązaniami. Z pewnością należy do nich zaliczyć podświetlany ekran dotykowy 640×240, dysponujący 16 poziomami szarości oraz wygodną klawiaturę z dużymi klawiszami. Kolejnym novum, rewolucjonizującym pracę z palmtopem jest rysik, dzięki któremu obsługa urządzenia nabiera cech intuicyjności i prostoty. Na ekranie wyodrębniono listwę z ikonami aplikacji, najczęściej wykorzystywane funkcje palmtopa (m.in. zoom, komunikacja podczerwona oraz rozwijany symbol menu głównego).

W porównaniu z poprzednimi modelami w “piątce” zmieniono część skrótów klawiaturowych, a klawisz [Psion] zastąpiono poczciwym [Ctrl]. Biegłym w klawiszologii psionofilom zabieg ten niechybnie utrudni przesiadkę.

a
Psion Series 5
Wymiary (wxsxg): 23x170x90 mm
Zasilanie: 2 ogniwa AA (alkaliczne)
Waga: 340 g
Pamięć operacyjna: 4 lub 8 MB RAM
Wyświetlacz: LCD 640×240
Porty: IrDA, PC card, RS-232 (115,2 kbps)
Czas pracy: 35 h
Wyposażenie dodatkowe: kabel RS-232, podręcznik
Producent: Psion PLC ltd., Wielka Brytania http://www.psion.com/
Dostarczył: Polhit, Wrocław tel./fax: (0-71) 342 53 47 w. 41
Cena: ok. 3000 zł (4 MB), 3500 zł (8 MB)
pluswygodna obsługa (duże klawisze i pióro)
pluskontrasotowy i duży ekran
plusduża szybkość pracy
minuswysoka cena
minusniedopracowny zatrzask rysika

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/11_97/
CHIP-CD 11/97: CHIP-offline | CHIP 10/97 | Hardware

W obudowie palmtopa znalazło się miejsce na 3 przyciski do obsługi dyktafonu, umożliwiającego zapisanie 4 minut nagrania w 1 MB pamięci. Niestety, szybkość (procesor ARM 7100 18 MHz) i nowoczesność ma swoją cenę nie tylko wyrażoną w złotych, lecz także w poborze mocy: podczas gdy modele Series 3, 3a i 3c pracowały na dwóch “paluszkach” ok. 80 godzin, komplet ogniw AA wystarcza “piątce” tylko na 35 godzin.

Kończąc charakterystykę sprzętową można śmiało stwierdzić, że Series 5 jest palmtopem prawie doskonałym. Ze względu jednak na przyspieszenie prac projektantom chyba umknęło kilka szczegółów: zacinający się zatrzask rysika i ścierające się – po dłuższym użytkowaniu – napisy na klawiszach.

Jeśli zaś chodzi o software’owe uzbrojenie palmtopa, firmie Psion należą się gratulacje. Raz, że nie dała się ponieść owczemu pędowi i zamiast Windows CE zastosowała 32-bitowy, wielozadaniowy system Epoc; i dwa, że zamiast zbytecznego Jottera (kołonotatnik) do standardowych aplikacji dołączono program Sketch, za pomocą którego można tworzyć bitmapy i dołączać je do dokumentów innych aplikacji.

Pozostała kwestia polskich liter, nad którymi – zgodnie z obietnicą firmy Polhit – prace zakończą się pod koniec października br.

Więcej:bezcatnews