Internet bez stresów

Korzystanie z usług sieciowych w Windows 95 wcale nie musi być kłopotliwe. Najczęściej wystarczy optymalizacja ustawień, aby połączenie ze światem zaczęło funkcjonować poprawnie.

Konfiguracja Sieci w Windows 95

W zasadzie są dwa takie miejsca, w których można modyfikować konfigurację sieci.

Po pierwsze, w Panelu sterowania Windows 95, w oknie ze składnikami sieci, znajduje się punkt TCP/IP Zgodny z (karta_sieciowa), który można konfigurować za pośrednictwem Właściwości. Dokonane tu ustawienia dotyczą w jednakowej mierze wszystkich pozycji na liście połączeń Dial-up Networking. Drugą możliwość uzyskamy, jeśli pozycję taką klikniemy prawym klawiszem myszy i wybierzemy Właściwości |Typ serwera. Zmiany dokonane w tym miejscu odnoszą się tylko do danej pozycji listy. Globalne ustawienia w Panelu sterowania można w zasadzie pozostawić nie zmienione. Adres IP, Konfiguracja DNS i Konfiguracja WINS dają się również modyfikować bezpośrednio dla każdego połączenia Dial-Up. Również pozycja Router nie musi być skonfigurowana, jeśli tylko nasz usługodawca sieciowy używa standardowych rozwiązań. W razie wątpliwości na początku nie należy niczego tam nie wpisywać.

Tak wyglądają w Panelu sterowania | Sieć ustawienia ogólne dla wszystkich połączeń TCP/IPustawienia ogólne tcp/ip

Konkretne ustawienia dla każdej pozycji listy połączeń obejmują w przypadku dostępu do Internetu kilka punktów, które w dużym stopniu zależą od usługodawcy. Typ serwera sieciowego ogranicza się do PPP, SLIP lub też CSLIP, przy czym w chwili obecnej większość usługodawców używa już PPP. Odpowiednio do tego mamy mniej lub więcej opcji Zaawansowanych. Dla SLIP/CSLIP jest to jedynie opcja Zaloguj się do sieci. Gdy zostanie ona uaktywniona, obsługa sieci W95 spróbuje nawiązać połączenie z wybranym komputerem. Funkcja taka jest między innymi potrzebna do udostępniania zasobów w Internecie.

W przypadku połączeń PPP dochodzą jeszcze Włącz kompresję programową i Żądaj zaszyfrowanego hasła. Obie te opcje zależą od ustawień u providera, i muszą być zgodnie z nimi skonfigurowane. Jeśli usługodawca je wspiera, to powinny być uaktywnione. Kompresja może poza tym zwiększyć prędkość transmisji danych, a szyfrowanie haseł przed ich przesłaniem poprawia znacznie poziom bezpieczeństwa danych. Z obu tych możliwości naprawdę interesująca jest tylko kompresja, ponieważ powinna podwyższyć prędkość transmisji, choć oczywiście połączenie dochodzi do skutku także i wtedy, gdy nie jest uaktywniona.

jaki serwerTe karty służą do konfigurowania poszczególnych połączeń do sieci komputerowej według specyficznych wymagań danego usługodawcy

W polu Dozwolone protokoły sieciowe wchodzi w rachubę dla połączeń z Internetem tylko

TCP/IP — internetowy protokół komunikacyjny – oba pozostałe protokoły można wyłączyć. Dlatego podstawową rolę odgrywają w tym wypadku Ustawienia TCP/IP, w których podawane są parametry specyficzne dla Internetu, takie jak adresy IP. Dane te mają zasadnicze znaczenie dla właściwej pracy połączenia i dlatego powinny być dostarczane przez usługodawcę. Przede wszystkim chodzi tu o własny adres IP, przy czym możemy w tym wypadku mieć do czynienia z Adresem przypisanym do serwera, zwanym również adresem dynamicznym lub też posiadamy statyczny, czyli niezmienny adres IP. Ten ostatni trzeba wpisać pod Podaj adres IP. Następne pole dotyczy adresów serwerów nazw. W najkorzystniejszym wypadku mogą to być Adresy serwerów nazw przypisane do serwera i przekazywane użytkownikowi automatycznie. W przeciwnym razie trzeba je będzie wpisać ręcznie pod Podaj adresy serwera nazw. Można przy tym podać maksymalnie po dwa serwery DNS i/lub WINS .

Poprawne określenie własnego adresu IP oraz adresu lub adresów DNS jest warunkiem koniecznym nawiązania połączenia z Internetem. Bez DNS-a nie można wywołać żadnej strony WWW za pomocą jej nazwy. Natomiast WINS jest rzadkością, spotykaną raczej w korporacyjnych sieciach typu intranet. Ze względu na znaczenie tych danych najlepiej by było, by adresy takie przydzielał usługodawca automatycznie, co pozwoli uniknąć pomyłek przy wpisywaniu.

Info
mamy ten program w bbs-ieW naszym BBS-ie, w bibliotece Internet, można znaleźć programy: Dunce, a także przykładowy skrypt, automatyzujący połączenie z numerem dostępowym TP SA (0-2022122)

Na koniec trzeba jeszcze ustalić, czy usługodawca pracuje z Użyciem kompresji nagłówka IP i czy należy Używać domyślnego serwera w zdalnej sieci. Jeśli ten ostatni przypadek nie zachodzi, to router trzeba wpisać ręcznie do konfiguracji sieci, tak jak to opisano powyżej.

Więcej:bezcatnews