Zgłoszono 72 prace. Prawie wszystkie spełniały konkursowe warunki: były to makropolecenia, szablony i programy opracowane na bazie MS Office 97. Nadesłane prace mocno różniły się poziomem. I tak na przykład zintegrowany pakiet wspomagający pracę sekretariatu, opracowany dużym nakładem sił i przeznaczony do celów komercyjnych konkurował z wyraźnie amatorskim (co bynajmniej nie znaczy: źle napisanym) szablonem Excela, ułatwiającym rowerzystom obserwację postępów w treningach. W tej sytuacji jury postanowiło podzielić wszystkie prace na dwie kategorie: rozwiązań “profesjonalnych” (gdy rozszerzenie było ewidentnie komercyjne) i “amatorskich” (we wszystkich pozostałych przypadkach). Największą popularnością wśród autorów cieszyły się Excel, Word i Access, a tylko dwóch zainteresowało się PowerPointem i Outlookiem. Jedynie kilka rozwiązań nie chciało się uruchomić lub działało źle – w takich przypadkach, by wykluczyć ewentualny, “zgubny” wpływ konkretnej konfiguracji, próbowano instalować je na innym komputerze.
Pierwszą nagrodę wśród rozwiązań profesjonalnych zdobył
moduł współpracy edytora Word z Komputerowym słownikiem języka polskiego PWN
. Ten tzw. dodatek do MS Word wtapia się doskonale w program, znacząco ułatwiając pracę ze – skądinąd również świetnym – komputerowym słownikiem. Jego doskonała, granicząca z “niewidzialnością”, integracja z MS Office zdecydowała chyba o tym, że wyprzedził on drugi w tej kategorii program Sekretariat. To prawdziwy “kombajn”, znakomicie podnoszący użyteczność “office’owego” przecież zestawu Microsoftu. Pakiet wspomagający zarządzanie firmą KAPS, laureat trzeciej nagrody, charakteryzuje się podobną kompleksowością. Równie specjalistyczny jest program z czwartego miejsca o adekwatnej do spełnianych funkcji nazwie Magazyn 1.10. I jeszcze jedna aplikacja nie przeznaczona raczej do użytku domowego – pakiet Zintegrowana firma, zdobywca piątej nagrody. Wszystkie te programy dają swoją obecnością dowód dużych możliwości zastosowania środowiska Office w firmach.
Również w domach często używamy aplikacji z tego zestawu. Zdobywca pierwszej nagrody w kategorii “rozwiązania amatorskie”, Biblia dla Microsoft Office, nie uzyskała jednak laurów tylko za pomysł. Jury doceniło także świetny mechanizm wyszukujący podobny do stosowanego w wyszukiwarkach internetowych. Równie ciekawy jest wordowy szablon Chemia, ułatwiający wstawianie do dokumentów wzorów i formuł chemicznych. Word doczekał się jeszcze jednego nagrodzonego rozszerzenia – Wyszukiwanie IntelliSense po polsku. Umożliwia ono znajdowanie wyrazów zbliżonych – pod względem form fleksyjnych, pochodnych oraz właśnie podobnych – do zadanego wzorca. Domowe zastosowanie mają również dwa arkusze Excela – Rower (pomoc dla rowerzystów wykorzystujących elektroniczne liczniki rowerowe) i Kalkulator Kredytowy (dla wszystkich tych, którzy pragną dowiedzieć się, o ile drożej zapłacą, biorąc kredyt).
|
Wobec dużego zainteresowania konkurs będzie kontynuowany, choć zapewne w nieco innej formie.