Bezpieczeństwo kontrolowane

Awaria monitora lub zasilania może chwilowo uniemożliwić dostęp do danych zgromadzonych na komputerze. Wirusy „likwidują” dane dużo skuteczniej, bo w sposób nieodwracalny. Z tego powodu waga oprogramowania antywirusowego nie może być przeceniona, szczególnie w systemach od których wymaga się niezawodności i bezpieczeństwa przechowywanych informacji. Alternatywą dla znanych programów może stać się F-SECURE (dawniej F-Prot )pochodzący z Finlandii.

Pakiet dostarczany jest na czterech dyskietkach, z których jedna zawiera szczegółowy opis instalacji i funkcjonowania programu w formacie Adobe Acrobata. F-S może być instalowany na platformach pracujących pod kontrolą DOS-a, Windows 3.1x/95/NT, OS/2 oraz Novell NetWare.

F-SECURE pozwala zdefiniować rozszerzenia
plików przeznaczonych do skanowania
jakie pliki?

O sile pakietu decyduje działający w tle Gatekeeper, który jest ładowany do pamięci przy starcie systemu. Do jego zadań należy sprawdzanie każdego otwieranego lub kopiowanego pliku. Odbywa się to na drodze przechwytywania przerwań zgłaszanych systemowi przez oprogramowanie w celu uzyskania dostępu do pliku, partycji dysku lub boot sektora dyskietki. Zbiory przeglądane są pod kątem obecności ponad 1700 wirusów zgromadzonych w bazie danych programu, w tym także makrowirusów. F-S ma wbudowaną przeglądarkę archiwów LZH i ZIP.

Pakiet oferuje znaczne możliwości konfiguracyjne. Można tworzyć zadania polegające na przeglądaniu całego dysku lub tylko wybranego katalogu. Dzięki modułowi F-Agent zadania te mogą być aktywowane o wybranej porze bez udziału użytkownika. Jeżeli przeglądanie wszystkich zbiorów zabiera zbyt dużo czasu, warto skorzystać z definiowania rozszerzeń plików, które należy poddawać skanowaniu. Można również określić sposób reakcji programu w przypadku napotkania wirusa. Wśród dostępnych opcji jest skasowanie lub zmiana nazwy pliku albo próba jego naprawy.

Ciekawie prezentują się funkcje sieciowe F-SECURE. Administrator programu ma możliwość rozsyłania zadań do wszystkich końcówek, na których został zainstalowany program, co pozwala przeprowadzać regularne i kompleksowe odwirusowanie. Natomiast F-Agent pracujący na lokalnej stacji generuje raport z przeprowadzonej kontroli i samoczynnie przesyła go do administratora. Z kolei automatyczne uaktualnienie wersji programu zwalnia od konieczności „ręcznej” instalacji na wszystkich komputerach.

w skrócie
mamy to na chip-cd 5/98F-SECURE Anti-Virus
Wymagania: PC 286, 1 MB RAM, karta graficzna VGA, ok. 3 MB na dysku (DOS); PC 486, 8 MB RAM, ok. 5 MB na dysku (Windows 95)
plus bogate funkcje sieciowe
plus duża dowolność konfiguracji opcji i paska zadań
plus szybkość skanowania zbiorów
plus dobra dokumentacja w wersji elektronicznej
minus brak polskiej wersji
Producent: Data Fellows Ltd., Finlandia, http://www.europe.datafellows.com/
Dostarczył: AutoCont, Częstochowa, tel./faks: (0-34) 65 30 29,
e-mail: [email protected],
http://www.icz.com.pl/autocont/
Cena: ok. 140 zł

Nie należy zapomnieć o możliwości uaktualnienia programu (to już światowy standard). Dystrybutor dokonuje go 5 razy w ciągu roku bądź też jedenastokrotnie w okresie 2 lat.

Należy pogratulować Finom udanego produktu. Pakiet zapewnia użytkownikowi wysoki komfort pracy i dobry poziom bezpieczeństwa danych. Jego rozbudowane funkcje sieciowe, możliwość zdalnego konfigurowania pracy programu i współpraca z liczącymi się systemami operacyjnymi czynią z F-SECURE atrakcyjną ofertę – zwłaszcza dla administratorów sieci.