Mistrz dźwięku

Sonic Impact S70

to produkt firmy Diamond Multimedia należący do najnowszej generacji kart dźwiękowych wykorzystujących szynę PCI.

Do budowy S70 użyto wyprodukowanego przez firmę ESS Technologies zaawansowanego procesora Maestro-2. Rezygnacja ze standardu ISA na korzyść PCI pozwoliła m.in. zmniejszyć obciążenie procesora komputera w trakcie odtwarzania dźwięku oraz zwiększyć prędkość przesyłania danych pomiędzy pamięcią systemową a elektroniką karty dźwiękowej. Uzyskana w ten sposób lepsza wydajność umożliwiła w konsekwencji zastosowanie bardziej złożonych algorytmów przetwarzania dźwięku.

S70 oferuje pełną akcelerację DirectSound oraz DirectSound 3D. Oznacza to, że większość zadań związanych z odtwarzaniem dźwięku w programach korzystających z DirectX, wykonywanych jest nie przez procesor komputera, a wyspecjalizowany układ na karcie dźwiękowej. Dzięki temu np. czasochłonny proces miksowania odgłosów tworzących trójwymiarowe tło akustyczne gier realizowany jest przez Maestro-2.

w skrócie
Sonic Impact S70
Chipset: ESS Maestro-2
Próbkowanie: 5,5-48 KHz, 8 lub 16 bitów, full duplex, 32 kanały
Zgodność: DirectSound, DirectSound3D, General MIDI, SoundBlaster Pro
MIDI: MPU-401
Wejścia: mikrofon, line-in, CD audio, modem, AUX, video-in
Wyjścia: głośniki, line-out
Efekty: echo, reverb, 3D-Surround
pluskompatybilność z obowiązującymi standardami
plusduże możliwości procesora dźwiękowego
Producent: Diamond Multimedia http://www.diamondmm.com/
Dostarczył: Datrontech Poland, Warszawa, tel.: (0-22) 675 28 30, fax: 675 55 19
e-mail: [email protected],
http://www.datrontech.com.pl/
Cena: 160 zł (OEM), 210 zł (Box)

S70 potrafi samodzielnie odtwarzać do 32 kanałów dźwięku cyfrowego jednocześnie. W połączeniu z odpowiednim sterownikiem WDM (Windows Driver Model) dla Windows 98/NT pozwoli to np. na jednoczesne odsłuchiwanie muzyki zapisanej w formacie WAV oraz prowadzenie rozmowy za pośrednictwem sieci bez angażowania procesora komputera w proces obróbki odtwarzanych danych dźwiękowych. Karta zapewnia wysoką jakość odtwarzania muzyki zapisanej w formacie MIDI. Wykorzystana została synteza wavetable z 64-głosową polifonią. Próbki instrumentów przechowywane są nie jak w klasycznych kartach w kościach pamięci ROM, a w pliku na twardym dysku. W razie potrzeby wczytywane są za pośrednictwem mechanizmów DirectX do pamięci systemowej komputera, a stamtąd karta (pracująca w trybie bus master) samodzielnie je pobiera. Takie rozwiązanie dało możliwość modyfikowania bazy instrumentów oraz pozwoliło na obniżenie ceny karty. Konieczne jest jednak korzystanie z Windows. Podczas pracy w systemie DOS karta udostępnia jedynie syntezę FM, a wielogłosowa polifonia jest nieosiągalna. Zapewniona zgodność z Sound Blasterem Pro gwarantuje możliwość wykorzystywania starszego oprogramowania. Fakt ten w połączeniu z zaawansowaniem zastosowanego procesora dźwięku oraz niską ceną czyni z karty interesującą propozycję.

Więcej:bezcatnews