Megawtrysk

Najbardziej zaawansowanym modelom drukarek atramentowych HP wykorzystującym technologię PhotoREt II, niewiele można było zarzucić pod względem jakości. Okazuje się jednak, że da się drukować jeszcze lepiej – dowodzi tego rewelacyjna, nie tylko z nazwy fotograficzna jakość druku DeskJet 970Cxi, wyposażonej w najnowszy mechanizm PhotoREt III. Dla tych, których nie przekonują argumenty o skuteczności, przewidziano tradycyjny tryb wysokiej rozdzielczości 2400×1200 dpi. 970Cxi jest pierwszym testowanym w CHIP Lab urządzeniem, na którego wydruku można rozróżnić wszystkie odcienie testowego przepływu żółci.

wyniki testu
ModelDeskJet 970Cxi
Jakość druku [%]85,1
Wydajność467,5
Wyposażenie104
Ergonomia12
Możliwości (POWER)265,7
Możliwości / cena (ECONO)154,8

Umieszczony w solidnej i opływowej obudowie model firma HP zalicza do serii urządzeń profesjonalnych i deklaruje jego wydolność na 5000 stron miesięcznie.

Różnice w stosunku do tanich drukarek domowych – jakość i szybkość druku oraz ponadprzeciętne możliwości – rzeczywiście są zauważalne już na pierwszy rzut oka. Dzięki wykorzystaniu złącza USB średnia prędkość druku gęstego dokumentu tekstowego w domyślnym trybie dobrej jakości przekracza 3 str./min, fotografia drukuje się w wysokiej rozdzielczości na stronie A4 w niecałe 4 minuty.

Sterownik pozwala m.in. na znane z drajwerów Postscript odbicie wydruku, drukowanie plakatów i kilku stron na jednej oraz bardzo precyzyjne manipulowanie kolorem drukowanych zdjęć – nie tylko jasnością, lecz także nasyceniem i tonacją. Drukarka standardowo wyposażona jest w duplekser – doczepiany z tyłu moduł pozwalający na wydruk na obu stronach arkusza papieru. Nie ma jednak róży bez kolców. Wydruk obustronny przypłaca się dodatkowym czasem oczekiwania na wyschnięcie pierwszej strony wydruku. Co więcej – technologiczny margines dupleksera sprawia, że na stronie mieści się mniej tekstu, więc dokument drukowany dwustronnie albo zajmie więcej stron, albo zostanie wydrukowany czcionką zmniejszoną w stosunku do jednostronnego.

Profesjonalizm urządzenia ma jednak słaby punkt: pod kontrolą ATM (Adobe Type Manager) odległości między polskim znakami nie są odpowiednie. Problem dotyczy zapewne bardziej firmy Adobe niż HP, lecz tej ostatniej powinno zależeć na szybkim i skutecznym jego rozwiązaniu – obecnie trzeba ATM po prostu wyłączać, rezygnując z fontów Type 1.

w skrócie
HP DeskJet 970Cxi
Metoda druku: atramentowa
Maksymalna rozdzielczość: 600×600 dpi w trybie cz.b., w kolorze – PhotoREt III lub 2400×1200
Pamięć: 2 MB + bufor 4 KB
Złącze: równoległe i USB, praca w sieci z serwerami sieciowymi HP
Język: HP PCL 3
Podajnik: taca 150 arkuszy
Sterowniki: Windows 9x/3.1x, DOS, Mac OS 8.1
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1650 zł
plusrewelacyjna jakość druku
pluswbudowany duplekser
plusszybka i cicha praca
minusduży margines dupleksera
minuskonflikt z ATM
Producent: Hewlett-Packard, USA http://www.hp.com/
Dostarczył: Hewlett-Packard Polska, Warszawa, tel: (0-22) 608 77 00, faks: 608 76 00 http://www.hp.com.pl/

Rezultaty testów DeskJet 970Cxi zdają się potwierdzać, że dalsza poprawa jakości druku ma ograniczony sens. Następnym krokiem producenta powinien być wzrost prędkości i obniżenie kosztów druku.

Po prostu wydruk?

DeskJet 970CXi to pierwszy model, w którym zastosowano szereg nowych technologii opracowanych w laboratoriach HP. Najważniejsze z nich to PhotoREt III i ColorSmart III.

Zadaniem PhotoREt III (Photo Resolution Enhancement III) jest poprawa jakości drukowanych obrazów. Jej kluczowym elementem jest trzykolorowy, inteligentny kartridż z głowicą drukującą, zdolny do “wypluwania” kropelek atramentu o objętości zaledwie 5 pl (pikolitrów) z częstotliwością 18 kHz. Kropelki w czterech kolorach składowych CMYK (cyan, magenta, yellow i black, czyli jasnoniebieski, karmazynowy, żółty i czarny) mogą być na siebie nakładane – na barwę jednego punktu wydruku składać się może do 29 kropelek, a kolory podstawowe jest w stanie drukować aż w 17 odcieniach. Dzięki temu pojedyńczy punkt wydruku może przyjąć jedną z ponad 3500 unikatowych barw, podczas gdy typowe drukarki atramentowe w takich samych warunkach uzyskują ich najwyżej osiem! Bezpośrednim efektem jest wzrost liczby barwnych odcieni bez zwiększania rozdzielczości i ilości przesyłanych danych – niepożądanych efektów nierozerwalnie związanych z alternatywną metodą półtonowania.

ColorSmart III

to zespół technik i algorytmów skupionych na poprawie jakości drukowanych zdjęć. Mechanizm SmartFocus ma za zadanie syntetyczną rekonstrukcję większej liczby detali na zdjęciach o niskiej rozdzielczości (np. pochodzących z Internetu), ale również inteligentne wyostrzanie i wygładzanie odpowiednich fragmentów typowych niedoskonałych zdjęć.

Automatic Contrast Enhancement

to algorytm poprawiający kontrast drukowanych zdjęć poprzez zwiększenie ich dynamiki barwnej (tzw. normalizacja histogramu).

Inteligencja nabojów z atramentem przejawia się w jeszcze jeden sposób: zawarta w kartridżu elektronika zapamiętuje każdą wystrzeloną kropelkę atramentu i zawsze dokładnie “wie”, ile go jeszcze pozostało w zbiorniczku.

Więcej:bezcatnews