Megawtrysk

Krótki test kolorowej drukarki atramentowej wykorzystującej technologię PhotoREt III

Najbardziej zaawansowanym modelom drukarek atramentowych HP wykorzystującym technologię PhotoREt II, niewiele można było zarzucić pod względem jakości. Okazuje się jednak, że da się drukować jeszcze lepiej – dowodzi tego rewelacyjna, nie tylko z nazwy fotograficzna jakość druku DeskJet 970Cxi, wyposażonej w najnowszy mechanizm PhotoREt III. Dla tych, których nie przekonują argumenty o skuteczności, przewidziano tradycyjny tryb wysokiej rozdzielczości 2400×1200 dpi. 970Cxi jest pierwszym testowanym w CHIP Lab urządzeniem, na którego wydruku można rozróżnić wszystkie odcienie testowego przepływu żółci.

wyniki testu
ModelDeskJet 970Cxi
Jakość druku [%]85,1
Wydajność467,5
Wyposażenie104
Ergonomia12
Możliwości (POWER)265,7
Możliwości / cena (ECONO)154,8

Umieszczony w solidnej i opływowej obudowie model firma HP zalicza do serii urządzeń profesjonalnych i deklaruje jego wydolność na 5000 stron miesięcznie.

Różnice w stosunku do tanich drukarek domowych – jakość i szybkość druku oraz ponadprzeciętne możliwości – rzeczywiście są zauważalne już na pierwszy rzut oka. Dzięki wykorzystaniu złącza USB średnia prędkość druku gęstego dokumentu tekstowego w domyślnym trybie dobrej jakości przekracza 3 str./min, fotografia drukuje się w wysokiej rozdzielczości na stronie A4 w niecałe 4 minuty.

Sterownik pozwala m.in. na znane z drajwerów Postscript odbicie wydruku, drukowanie plakatów i kilku stron na jednej oraz bardzo precyzyjne manipulowanie kolorem drukowanych zdjęć – nie tylko jasnością, lecz także nasyceniem i tonacją. Drukarka standardowo wyposażona jest w duplekser – doczepiany z tyłu moduł pozwalający na wydruk na obu stronach arkusza papieru. Nie ma jednak róży bez kolców. Wydruk obustronny przypłaca się dodatkowym czasem oczekiwania na wyschnięcie pierwszej strony wydruku. Co więcej – technologiczny margines dupleksera sprawia, że na stronie mieści się mniej tekstu, więc dokument drukowany dwustronnie albo zajmie więcej stron, albo zostanie wydrukowany czcionką zmniejszoną w stosunku do jednostronnego.

Profesjonalizm urządzenia ma jednak słaby punkt: pod kontrolą ATM (Adobe Type Manager) odległości między polskim znakami nie są odpowiednie. Problem dotyczy zapewne bardziej firmy Adobe niż HP, lecz tej ostatniej powinno zależeć na szybkim i skutecznym jego rozwiązaniu – obecnie trzeba ATM po prostu wyłączać, rezygnując z fontów Type 1.

w skrócie
HP DeskJet 970Cxi
Metoda druku: atramentowa
Maksymalna rozdzielczość: 600×600 dpi w trybie cz.b., w kolorze – PhotoREt III lub 2400×1200
Pamięć: 2 MB + bufor 4 KB
Złącze: równoległe i USB, praca w sieci z serwerami sieciowymi HP
Język: HP PCL 3
Podajnik: taca 150 arkuszy
Sterowniki: Windows 9x/3.1x, DOS, Mac OS 8.1
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1650 zł
plusrewelacyjna jakość druku
pluswbudowany duplekser
plusszybka i cicha praca
minusduży margines dupleksera
minuskonflikt z ATM
Producent: Hewlett-Packard, USA http://www.hp.com/
Dostarczył: Hewlett-Packard Polska, Warszawa, tel: (0-22) 608 77 00, faks: 608 76 00 http://www.hp.com.pl/

Rezultaty testów DeskJet 970Cxi zdają się potwierdzać, że dalsza poprawa jakości druku ma ograniczony sens. Następnym krokiem producenta powinien być wzrost prędkości i obniżenie kosztów druku.

Po prostu wydruk?

DeskJet 970CXi to pierwszy model, w którym zastosowano szereg nowych technologii opracowanych w laboratoriach HP. Najważniejsze z nich to PhotoREt III i ColorSmart III.

Zadaniem PhotoREt III (Photo Resolution Enhancement III) jest poprawa jakości drukowanych obrazów. Jej kluczowym elementem jest trzykolorowy, inteligentny kartridż z głowicą drukującą, zdolny do „wypluwania” kropelek atramentu o objętości zaledwie 5 pl (pikolitrów) z częstotliwością 18 kHz. Kropelki w czterech kolorach składowych CMYK (cyan, magenta, yellow i black, czyli jasnoniebieski, karmazynowy, żółty i czarny) mogą być na siebie nakładane – na barwę jednego punktu wydruku składać się może do 29 kropelek, a kolory podstawowe jest w stanie drukować aż w 17 odcieniach. Dzięki temu pojedyńczy punkt wydruku może przyjąć jedną z ponad 3500 unikatowych barw, podczas gdy typowe drukarki atramentowe w takich samych warunkach uzyskują ich najwyżej osiem! Bezpośrednim efektem jest wzrost liczby barwnych odcieni bez zwiększania rozdzielczości i ilości przesyłanych danych – niepożądanych efektów nierozerwalnie związanych z alternatywną metodą półtonowania.

ColorSmart III

to zespół technik i algorytmów skupionych na poprawie jakości drukowanych zdjęć. Mechanizm SmartFocus ma za zadanie syntetyczną rekonstrukcję większej liczby detali na zdjęciach o niskiej rozdzielczości (np. pochodzących z Internetu), ale również inteligentne wyostrzanie i wygładzanie odpowiednich fragmentów typowych niedoskonałych zdjęć.

Automatic Contrast Enhancement

to algorytm poprawiający kontrast drukowanych zdjęć poprzez zwiększenie ich dynamiki barwnej (tzw. normalizacja histogramu).

Inteligencja nabojów z atramentem przejawia się w jeszcze jeden sposób: zawarta w kartridżu elektronika zapamiętuje każdą wystrzeloną kropelkę atramentu i zawsze dokładnie „wie”, ile go jeszcze pozostało w zbiorniczku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.