Wir pamięci

Nowe technologie w dziedzinie pamięci RAM - czy czeka nas obniżka cen?

Jeszcze parę lat temu jedynym naprawdę „bajtożernym” elementem komputera był procesor i w zasadzie tylko on korzystał masowo z pamięci operacyjnej. Z czasem pojawiły się inne komponenty równie intensywnie eksploatujące poczciwe RAM-y. W przypadku tych ostatnich elementów przyszła więc kolej na nowe technologie.

Zapewne część czytelników nie pamięta już czasów komputerów bazujących na procesorach klasy 486, Pentium i Pentium Pro, w których stosowano powszechnie pamięci FPM-RAM (Fast Page Mode RAM). W układach tych poszczególne komórki tworzyły matryce pogrupowane w tzw. strony. Ze względu na taką organizację adres podawany na wejściu adresowym składał się z dwóch części: rzędu (strony) i kolumny – umieszczanych (zatrzaskiwanych) po kolei w odpowiednich rejestrach. W chwili gdy potrzebne systemowi dane znajdowały się na tej samej stronie, część adresu wskazującą na nią wystarczyło podać tylko raz, a później przekazywać jedynie numery potrzebnych kolumn. Dzięki temu dane uzyskiwane były znacznie szybciej w porównaniu z systemem, w którym za każdym razem podawany jest pełny adres. Niestety, przy czasie dostępu rzędu 60-70 nanosekund wspomniane układy dawno temu osiągnęły kres swoich możliwości.

wymagania przeciętnego systemu dotyczące pamięci
ZapotrzebowanieWartości szczytoweWartości przeciętneUwagi
Procesor1 GB/s250 MB/sśrednio 90-95% danych trafia do procesora z pamięci podręcznej
AGP 2x / AGP 4x528 MB/s / 1GB/s200 MB/s
PCI132 / 528 MB/s66 MB/sdla magistrali 32-bitowej / 33 MHz i 64-bitowej / 66 MHz
Razem1,6-2,5 GB/s516 MB/s
Szczytowe potrzeby współczesych systemów znacznie przekraczają możliwości dzisiejszych, a także i przyszłych pamięci. Jedynie droga, wielokanałowa architektura RDRAM pozwoli sprostać tak wyśrubowanym wymaganiom. Jak się okazuje, przeciętne zapotrzebowanie na przepustowość jest jednak o wiele mniejsze, bowiem ani karta graficzna, ani procesor, ani urządzenia dołączone do magistrali PCI nie używają pamięci cały czas. Biorąc jednak pod uwagę przeciętny komputer okazuje się, że przez jakiś czas nawet klasyczne SDRAM-y PC-100 powinny spokojnie wystarczyć. Oczywiście w zależności od zastosowań wymagania są różne. Jeśli z góry przewiduje duże obciążenie któregoś podsystemu, warto od razu przemyśleć sprawę inwestycji w którąś z nowych technologii pamięci.

Rozwiązaniem, które na pewien czas zagościło w naszych komputerach, stały się kości EDO. Dzięki prostej sztuczce, polegającej na zastosowaniu dodatkowego buforowania, uzyskano możliwość podtrzymania informacji na wyjściu danych, gdy w tym czasie na wejściu adresowym mógł się już pojawić adres nowej komórki pamięci (stąd nazwa – Extended Data Out). W efekcie dostęp do następnej porcji informacji był realizowany w trakcie odczytu poprzedniej, czyli – szybciej. Uzyskany w ten sposób 10-20-procentowy wzrost wydajności wystarczył na jakiś czas, jednak nie na długo. W systemie, w którym procesor taktowany był zegarem 33 MHz, przydatne byłyby układy o czasie dostępu minimum 30 nanosekund, a w przypadku szyny 66 MHz – o połowę krótszym. Potrzebna była nowa jakość, nowa technologia, którą zapewniły dopiero pamięci SDRAM.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Podstawy działania pamięci, opis technologii: http://www.anandtech.com/ram.html
Opis technologii VMS i DDR-SDRAM: http://www.necel.com/
Porównanie różnych technologii pamięci: http://drawbridge3.simpletech.com/whatsnew/bettingonthefutureofmemory.html, http://www.tmp-houston.com/memory/SDRAM2.htm, http://www.realworldtech.com/techinfo/techrept/memory99-1.cfm, http://www.ixbt-labs.com/mainboard/rdramvspc133.shtml
Konsorcjum SLDRAM:http://www.sldram.com/mamy to na chip-cd 12/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Hardware | Pamięci RD-RAM znajdują się wybrane specyfikacje omawianych standardów pamięci
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.