Klepisko

W software'owym CHIPLabie przetestowano 5 programu do nauki bezwzrokowego pisania na klawiaturze komputera

Piotr Mielecki
Konsultacja: Maria Kosendiak

Pierwsza „maszyna do pisania”, zbliżona konstrukcyjnie do późniejszych Remingtonów i Underwoodów, potrafiła napisać tylko jedną literę: „W”. Zdaniem jej konstruktora, Christophera L. Sholesa, dodanie pozostałych znaków miało już nie być problemem.

Jedno z pierwszych urządzeń do mechanicznego pisania zbudował wybitny uczony XIX wieku, Jean Bernard Foucault. Nazwał je „machiną przeciw skurczowi palców”, bo też głównie do gimnastyki dłoni mogła się ona przydać – pisanie było czynnością zbyt skomplikowaną. Pierwszy patent na tego typu wynalazek zgłosił znacznie wcześniej, bo w roku 1714, Henry Mil, jednak dopiero w 1874 roku firma zbrojeniowa Remington rozpoczęła seryjną produkcję maszyn, które spotkały się z uznaniem użytkowników. Phil Remington wykupił za bezcen patent opracowany przez Sholesa i dodał do niego własny pomysł na rozmieszczenie klawiszy. Wbrew pozorom nie chodziło mu wcale o ułatwienie szybkiego pisania – ówczesne mechanizmy nie nadążały za człowiekiem i często się zacinały.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Historia klawiatur:http://www.mavisbeacon.com/history.html
Anglojęzyczne programy do nauki pisania na klawiaturze:http://www.softseek.com/Education_and_Science/Typing_Tutors/

J. Ryba: Nauka pisania na maszynie metodą bezwzrokową dziesięciopalcową, ODDK

mamy to na chip-cd 1/2000Na CHIP-CD w dziale CHIPLab | Nauka maszynopisania znajdują się programy Mistrz klawiatury, Klawisz i Maszynistka oraz arkusz z wynikami testu

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.