Tanio, taniej… Kombi

Wśród producentów oprogramowania DTP od lat na rynku prym wiodą Adobe i Quark. Jednak cena ich produktów może przyprawić o zawrót głowy. Na przykład QuarkXPress 4.1 z polskim modułem dzielenia kosztuje ok. 6000 zł, a Adobe InDesign 1.5 ok. 5400 zł. Na potrzeby małej poligrafii warto więc poszukać tańszego narzędzia. Okazuje się, że można znaleźć taki produkt, i to – co nie bez znaczenia – rodzimej produkcji.

Kombi dysponuje własnymi, podobnymi do znanych ze Star Office’a pulpitem i paskiem zadań.

Kombi 4.0 to pakiet umożliwiający komputerowy skład różnego rodzaju dokumentów – od prostych ulotek czy plakatów do wielostronicowych skomplikowanych prac. Aplikacja dysponuje własnym pulpitem oraz paskiem zadań (podobnymi do znanych ze StarOffice’a), skąd mamy dostęp do wszystkich jej składników. Kombi można oczywiście skonfigurować oraz dostosować do własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Pomaga nam w tym Kreator konfiguracji. Za jego pomocą krok po kroku ustawimy wszystkie opcje, związane z wyglądem i pracą aplikacji.

Główny element pakietu to oczywiście program Kombi. Jest to prawdziwy “kombajn”, zawierający edytor tekstu, grafiki rastrowej, wektorowej oraz wiele innych narzędzi. Sam interfejs na początku wydaje się skomplikowany i mało intuicyjny, jednak dzięki dobremu systemowi pomocy i towarzyszącemu nam na każdym kroku “modułowi porad” nauka obsługi programu nie stwarza problemu.

Rozpoczynając pracę, możemy utworzyć nowy dokument, definiując wszystkie jego podstawowe parametry, jak ilość stron, łamów na stronie czy marginesów. Niestety, nie ma możliwości określenia linii bazowych, co utrudnia panowanie nad układem tekstu w całej publikacji. Planowanie wielostronicowych dokumentów na podstawie stron bazowych nie jest tak proste i intuicyjne jak w programie Quarka czy InDesignie. Możemy również skorzystać z dołączonych gotowych szablonów, np. wizytówek, dyplomów czy książek.

Jak wszystkie aplikacje przeznaczone do tworzenia publikacji, Kombi może wykorzystywać ramki. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca jest szybka i wygodna. W ramkach możemy umiesz-czać tekst lub grafiki. Jednak w odróżnieniu od XPressa czy InDesigna dysponujemy kilkoma rodzajami ramek graficznych – innymi dla grafiki rastrowej, a innymi dla wektorowej. Typ ramki można zmieniać w zależności od potrzeb.

Nieobecny u konkurencji Słownik synonimów jest bardzo pomocny podczas pisania tekstów.

Program obsługuje większość popularnych plików graficznych, niestety nie ma wśród nich zbiorów Photoshopa – EPS. Można jednak rozwiązać ten problem, zapisując dokumenty w wewnętrznym formacie Photoshopa – PSD. Wewnętrzne moduły do edycji grafiki rastrowej i wektorowej nie dysponują możliwościami takich gigantów jak Photoshop czy Illustrator, jednak przy tworzeniu prostych ilustracji lub poprawianiu zdjęć sprawdzą się one doskonale.

Kombi pozwala na edycję tekstu, oferując wszystkie potrzebne do tego narzędzia. Wstępną korektę i adiustację wygodniej jest jednak przeprowadzić za pomocą narzędzia o nazwie KombiKor. Aplikacja ta dysponuje zaawansowanymi możliwościami edycji i korekty tekstu, przewyższającymi produkty konkurencji. Mamy do dyspozycji słownik ortograficzny, słownik synonimów oraz moduł dzielenia tekstu zgodnie z zasadami polskiej ortografii.

Obsługa polskich fontów nie stanowi żadnego problemu. Program “zna” również standard Unicode. Podczas zarządzania fontami Kombi wykorzystuje wbudowane mechanizmy, zatem nie musimy mieć zainstalowanego w systemie danego kroju, aby móc z niego korzystać.

Dużym minusem Kombi na tle konkurencji jest brak możliwości podziału ramki tekstowej na szpalty oraz oblewania grafiki tekstem ze wszystkich stron. Utrudnia to wyraźnie tworzenie skomplikowanych dokumentów.

Drukowanie to chyba najmocniejsza strona Kombi. Program umożliwia m.in. tworzenie składek, tzw. impozycję, co pozwala na umieszczenie kilku stron na jednym arkuszu papieru lub filmu. Dzięki temu nie trzeba wydawać pieniędzy na ręczny montaż w drukarni lub dodatkowe oprogramowanie, w które musimy się zaopatrzyć, jeśli korzystamy z innych programów do składu.

Dodatkowo mamy możliwość wewnętrznej obsługi ploterów posługujących się językiem HPGL, tak więc program sprawdzi się również przy wycinaniu różnego typu ilustracji w folii samoprzylepnej.

Mimo iż do InDesigna czy XPressa Kombi dzieli jeszcze długa droga, polski program zrobił na mnie duże wrażenie. Za niewielkie pieniądze dostajemy system umożliwiający przygotowanie publikacji – od edycji tekstu po obróbkę zdjęć i rysunków. Pakiet firmy 3N ułatwia zaprojektowanie wyglądu stron oraz połączenie i wydrukowanie całości materiału. Kombi jest wciąż rozwijane, więc w momencie publikacji tego artykułu będzie już prawdopodobnie dysponować nowymi możliwościami.

Kombi 4.0
Wymagania: PC Pentium 100 MHz, Windows 9x/Me/NT/2000, 16 MB RAM, ok. 146 MB na dysku
+ duże możliwości edycji i adiustacji tekstu
+ tworzenie składek i obsługa ploterów
+ niska cena
– realizacja stron bazowych
– brak możliwości oblewania grafik tekstem ze wszystkich stron

Producent: 3N, Koszalin
tel.: (0-94) 341 75 96
e-mail: [email protected]
http://www.3n.com.pl/
Cena: 750 zł
Uaktualnienie: 200 zł
W dziale Software | Nowe produkty znajduje się demostracyjna wersja Kombi 4.0

Więcej:bezcatnews