Szukaj albo błądź

Internet to olbrzymi zbiór informacji. Aby wyłowić z nich dokumenty na dany temat, musimy skorzystać z wyszukiwarki. Tylko której z nich użyć?

Pewnego słonecznego dnia dzielny Tezeusz, syn Egeusza, wybrał się na zwiedzanie labiryntu Minotaura. Żeby się nie zgubić w jego czeluściach, dostał od Ariadny, pięknej córki króla Minosa, kłębek nici. Podczas szukania wyjścia Tezeusz użył owego podarku i bez problemu opuścił budowlę. W XXI wieku labiryntem, w którym często błądzimy po omacku, jest Internet. Wystarczy jednak zamienić nić Ariadny na bardziej współczesne rozwiązanie i – kontrolując, gdzie jesteśmy – spacerować po miejscach interesujących, choć czasami równie mrocznych jak kreteńskie lochy.

Szacuje się, że WWW to ponad miliard dokumentów i liczba ta szybko rośnie. Gdy uświadomimy sobie olbrzymie rozmiary owego labiryntu, zgodzimy się, że potrzebny jest mechanizm ułatwiający nam wędrówkę i odnajdywanie chcianych i wartościowych informacji. „Urządzeniami”, które pomagają w przemierzaniu Internetu, są wyszukiwarki. W laboratorium CHIP-a przetestowaliśmy 28 takich serwisów.

Informacja wokół nas

Aby ułatwić wybór naszym Czytelnikom, podczas przygotowywania testu przyjrzeliśmy się kilkudziesięciu narzędziom wyszukiwawczym, „przeczesującym” zarówno polskie, jak i światowe zasoby Sieci. W końcowym rankingu znalazły się typowe wyszukiwarki oraz przedstawiciele bardzo licznej grupy metawyszukiwarek, zwanych także multiwyszukiwarkami.

Pierwsze z nich to potężne bazy danych, zawierające dane zbierane przez roboty przeszukujące Sieć. W efekcie bazy wyszukiwarek przechowują informacje o tym, jakie wyrazy występują na poszczególnych stronach. Użytkownik, wpisując w okienku wyszukiwarki wyraz lub ciąg słów, zadaje pytanie, na które program stara się znaleźć w bazie odpowiedź – listę stron najlepiej opisywanych przez wyrażenia z zapytania. Poza częstotliwością występowania słów serwisy sprawdzają także liczbę odnośników do danej strony, a niektóre – z jakich stron owe odnośniki pochodzą.

Druga grupa narzędzi to „pasożyty”. Multiwyszukiwarki zadają pytanie wielu serwisom jednocześnie, po czym segregują, sortują i prezentują otrzymane od nich wyniki. Wydaje się, że multiwyszukiwarki powinny działać z trafnością i skutecznością kilkukrotnie większą niż pojedyncze wyszukiwarki. Jednak – jak wynikło z testów – tak nie jest, a ja i większość moich znajomych wolimy korzystać raczej z serwisów typu Google czy AltaVista niż z metawyszukiwarek.

To, czego nie można jednak odebrać „pasożytom” (zwłaszcza w formie instalowanych lokalnie aplikacji), to weryfikacja wyników i odsiewanie niedostępnych w danym momencie stron, co na pewno ma znaczenie dla „modemowców”. Kolejną zaletą jest możliwość łatwego i często automatycznego zapisywania na dysku listy znalezionych dokumentów.

Serwis wyszukiwawczyInfoseek (Onet.pl)AltaVista (Interia.pl)YandexSzukaczGoogleAltaVistaHotBotNorthern Light
Adres główny: http://www.szukaj.onet.pl/www.szukaj.interia.pl/www.yandex.pl/www.szukacz.pl/www.google.com/www.altavista.com/
oraz …/text/
www.hotbot.com/
oraz …/text/
www.northernlight.com/
Wyniki testów
Skuteczność wyszukiwania (50%)8182767096/89 (pl)907982
Funkcjonalność (35%)8563683766/66756160
Ergonomia (10%)7962815584/84786752
Pomoc (5%)65100475255/55455250
POWER8174725682/798170,269,7
[wyszukiwarki polskie/światowe]1/-3/-4/-5/-2/1-/2-/3-/4
Skuteczność wyszukiwania
Liczba zaindeksowanych stronok. 8 mlnok. 10 mlnponad 16 mlnponad 8 mlnok. 3 mldok. 400 mlnok. 400 mlnok. 400 mln
Trafność wyszukiwaniabardzo dobre wyniki wyszukiwania zarówno przy zapytaniach prostych, jak i złożonychbardzo dobre wyniki wyszukiwania zarówno przy zapytaniach prostych, jak i złożonychbardzo dobra dobra trafność, automatycznie przegląda archiwa gazet i encyklopedienajlepsza z uzyskanychnajlepsza z uzyskanychbardzo dobrabardzo dobra
Szybkośćbardzo szybkaszybkabardzo szybkaszybkabardzo szybkaszybkaszybkaszybka
Funkcjonalność
Tryb tekstowyczęściowoczęściowoczęściowo++
Zapytania proste/złożone+/++/++/++/++/++/++/++/+
„Kreator” zapytań złożonych+++++
Przeszukiwanie wśród wyników++++++
Wyszukiwanie podobnych dokumentów (QBE) – opcja++++
Sortowanie wyświetlanych wyników+częściowo+++
Operatory: słowo wystąpić: musi/ może/ nie może/ dokładna fraza+/+/+/++/+/+/++/+/+/++/+/+/-+/+/+/++/+/+/++/+/+/++/+/+/+
Przeszukiwanie: grup dyskusyjnych/ katalogu/ archiwów/ encyklopedii/ plików/ multimediówczęściowo/+/+/+/+/+-/+/-/+/+/+-/-/-/-/częściowo/częściowo-/-/+/+/-/-+/+/-/-/-/częściowo+/+/-/-/+/--/-/-/-/+/-+/+/+/-/-/-
Filtr rodzinny++
Ergonomia
Informacje prezentowane w odpowiedzitytuł, opis, odnośnik, trafność wyszukiwania, data modyfikacji, QBEtytuł, opis, odnośnik, trafność, data ostatniej modyfikacji, wielkość strony, język, kodowanie stronytytuł, opis, odnośnik, rozmiar, QBEtytuł, opis, dokładna data, odnośnik, data archiwizacji, rozmiartytuł, opis, odnośnik, kopia strony, QBEtytuł, opis, odnośnik, QBE, tłumaczenie na inny języktytuł, opis, odnośniktrafność, tytuł, opis, data modyfikacji, kategoria, odnośnik
Grupowanie stron z tego samego serweraczęściowo+++++++
Wielkość strony tytułowej [kB]36311,943112528
Wyróżnianie poszukiwanych słów w wyniku+++++++
Pomoc
System podpowiedzi kontekstowych+częściowoczęściowo
Przykłady++++++++
KomentarzBardzo szybka, intuicyjna, z dobrą pomocą i kreatorem zapytań złożonych. Przyjazna nawet dla początkujących. Poprawne odpowiedzi na wysokich pozycjach. Godna polecenia.Dobre wyniki nawet dla krótkich zapytań prostych i dzięki temu można polecić początkującym internautom. Bardzo przyjazna, szybka, z doskonałą pomocą.Mało znana, lecz warta polecenia. Trafność porównywalna z najlepszymi. Bardzo dobrze działające wyszukiwanie odmian wyrazów. Bogata składnia zapytań złożonych.Młoda i szybka wyszukiwarka, którą warto polecić zwłaszcza do przeszukiwania bogatych archiwów gazet i encyklopedii. Ciągle w trakcie udoskonalania.Rozwiązanie łączące zaawansowaną technologię z wyjątkowym software’em, co przekłada się na świetną trafność i bardzo wysoką pozycję w obu rankingach. Wspiera swoją technologią takie portale, jak Yahoo czy Netscape Search. Najwyższa trafność.Znana od grudnia 1995 r. i wciąż dająca świetne rezultaty wyszukiwania. Obok graficznego oferuje także tryb tekstowy. Wyszukiwanie wspierane jest przez katalogi internetowe Open Directory oraz LookSmart. Najwyższa trafność.Czasami powolna. Daje dobre rezultaty poszukiwań, które pochodzą z serwisu Direct Hit, oraz „napędu” Inktomi.Wykupiony pod koniec 1998 roku przez firmę Lycos, z którą to serwis jest mocno powiązany, choć dalej funkcjonuje jako samodzielna wyszukiwarka.Ma dużą bazę dokumentów z możliwością ich tematycznego przeszukiwania. Oferuje również specjalną kolekcję dokumentów pochodzących z innych źródeł niż Internet (agencje informacyjne, czasopisma, bazy danych).
+ – jest, – – nie ma, dane w tabeli aktualne 15.12.2001
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.