Mały wielki system

Statystyki z lat 1991-1993 wykazywały, że od 60 do 75% lokalnych sieci zbudowanych z komputerów PC pracowało wówczas w oparciu o różne wersje sieciowych systemów operacyjnych z rodziny NetWare. Na tak silną pozycję wpływ miała głównie ugruntowana opinia o wysokiej wydajności i niezawodności serwerów plikowych. Drugim ważnym atutem sieci novellowskich od samego początku był spójny, zarządzany za pomocą eleganckich narzędzi system bezpieczeństwa, pozwalający administratorowi utrzymać pod kontrolą kilkuset, a nawet więcej użytkowników o różnych potrzebach i uprawnieniach.

W systemach NetWare od 4.xx wzwyż, za pomocą obiektowej bazy danych skatalogować można zasoby sieci lokalnej złożonej z wielu serwerów, będącej środowiskiem pracy dla użytkowników zajmujących zróżnicowane pozycje w organizacji. Usługi katalogowe NDS (Novell Directory Services), bo o nich tu mowa, stały się w swojej klasie rozwiązaniem modelowym, a wielu administratorom wydawało się, że wręcz perfekcyjnym.

Wraz z NetWare 6 pojawiła się nowa nazwa na określenie stosowanych w systemie usług katalogowych – obecnie mówimy o eDirectory. Jest to NDS rozszerzony standardami opracowanymi na użytek sieci rozległych (głównie LDAPI), dzięki czemu skatalogujemy też zasoby udostępniane przez Internet. Innymi słowy – w celu skorzystania z “naszej” sieci nie musimy już koniecznie pracować na stacji roboczej podłączonej bezpośrednio do lokalnej instalacji. Nie jest nawet wymagane (aczkolwiek wciąż się przydaje) oprogramowanie klienta sieci lokalnej. Do załatwienia coraz większej liczby spraw wystarczy przyzwoity dostęp do Internetu i (czasem) przeglądarka WWW obsługująca XML. Zwraca też uwagę fakt, że tym razem świat nie kończy się na produktach Novella ani żadnej innej firmy. Usługi katalogowe eDirectory potrafią “się zaprzyjaźnić” m.in. z serwerami linuksowymi, podobnie jak nowe narzędzia administratora systemu.

Novell Small Business Suite 6
Wymagania (serwer): Pentium II, 256 MB RAM (zalecane 512 MB), partycja DOS-owa 200 MB (zalecane 200 MB + wielkość pamięci RAM), partycja NetWare 2 GB (zalecane 4 GB)
+ stabilność i wydajność
+ strategia administrowania
+ skalowalność
+ zabezpieczenia
+ bogate oprogramowanie serwera
+ dobrze opracowana dokumentacja
– stosunkowo wysoka cena
Producent: Novell, USA
http://www.novell.com/
Dostawca: Novell Polska, Warszawa
http://www.novell.pl/
Cena (z VAT-em): ok. 4500 zł (serwer + pięć stanowisk)
Uaktualnienie (z VAT-em): ok. 3420 zł

Oko w oko z “szóstką” 

Już na samym wstępie SBS pozytywnie nas zaskakuje. Po otwarciu pudełka znajdujemy rzecz dotąd niespotykaną: przyzwoicie przetłumaczony na język polski podręcznik instalacji i administracji, który na 214 stronach zawiera komplet wiedzy zupełnie wystarczający średnio doświadczonemu administratorowi do skonfigurowania zarówno sieci lokalnej, jak i różnych wariantów dostępu do Internetu. Nie jest przy tym wymagana szczegółowa znajomość rozwiązań technicznych stosowanych w innych wersjach systemów firmy Novell, nie trzeba również wieloletniego doświadczenia z sieciami komputerowymi – wszystko, co ważne, jest wyjaśnione w podręczniku.

Druga miła wiadomość to fakt, że tym razem pakiet Small Business pozwala zbudować sieć wieloserwerową, w której na każdym serwerze mamy prawo zainstalować tę samą wersję systemu operacyjnego. To po prostu rewolucja! Głównym ograniczeniem poprzednich dystrybucji typu Small Business (4.x, 5.x) była możliwość używania tylko jednego serwera, nie wspominając już o tym, że w “dużym” systemie każdy serwer musiał mieć wykupioną oddzielną licencję. Dziś ograniczeniem jest w zasadzie tylko brak opcji łączenia serwerów w klastry.      Cóż jeszcze znajdujemy w pudełku? Oczywiście spory komplet płyt CD (razem osiem sztuk), zawierających przede wszystkim system operacyjny serwera plikowego wraz z serwerami usług internetowych (WWW z SSL, FTP, DHCP i inne), serwerem SQL Pervasive.SQL 2000i, a także różnojęzyczne wersje klientów i dokumentację elektroniczną (częściowo też po polsku). W zestawie znajduje się również pakiet GroupWise, zawierający m.in. serwer poczty elektronicznej. Do tego dochodzi lubiany przez administratorów dużych sieci ZENWorks oraz narzędzia do zarządzania bezpieczeństwem obrzeża sieci, znane pod nazwą BorderManager. Standardowo też dołączona jest do dystrybucji wielojęzyczna wersja rozbudowanego serwera faksowego FaxWare firmy Tobit oraz sieciowy pakiet antywirusowy firmy MacAfee. To tylko najbardziej rzucające się w oczy pozycje inwentarza – jest jeszcze dużo “drobiazgu”, którego wyliczanie nie ma tutaj sensu.

ZEN na Javie

Po ukończeniu instalacji systemu administrator staje w obliczu dość trudnego zadania, polegającego na dostosowaniu konfiguracji jego zasobów do potrzeb swojej firmy. W NetWare 6 wciąż zauważalny jest podział narzędzi na te, które wywołać można z konsoli serwera, oraz aplikacje uruchamiane na stacjach roboczych. Cały system rozwija się jednak konsekwentnie w kierunku zaawansowanych technologii sieciowych, wykorzystujących napisane w Javie aplikacje serwerowe (serwlety), a także – coraz częściej – HTML jako standardowy interfejs użytkownika. Obecna wersja programu ConsoleOne może być już uznana za najważniejsze narzędzie do zarządzania całością systemu, aczkolwiek wciąż w odwodzie pozostaje stary NWAdmin. Jeśli chcemy administrować serwerem lub siecią poprzez Internet za pomocą przeglądarki WWW, to mamy dziś do tego dwa niezłe narzędzia: Remote Manager oraz iManage. Oba pracują za pośrednictwem warstwy SSL, a na straży bezpieczeństwa stoi mechanizm certyfikacji.

Więcej:bezcatnews