Na każdą okazję

Jak wykonać szereg prostych zadań graficznych - wizytówek, kalendarzy, nalepek na płyty czy kasety, zaproszeń – i nie zdrenować sobie przy tym portfela? Wbrew pozorom jest to możliwe - wystarczy wiedzieć, jakich narzędzi użyć.

Najważniejsze to nie zniechęcać się. Taka rada przyda się pewnie każdemu, kto np. próbował stworzyć niebanalną wizytówkę w jakimś programie graficznym, ale zniechęcił się podczas próby sensownego jej wydrukowania. Ktoś inny być może chciał zaoszczędzić na zaproszeniu na ślub, ale efekt bardziej odstraszał, niż zachęcał. A nalepka na CD wyglądała wprawdzie nie najgorzej, ale po wydrukowaniu okazała się za duża, napisy zaś ledwie było widać. Pewnie potrzebny będzie jakiś profesjonalny program typu Corel DRAW czy Adobe Illustrator, do tego Photoshop i sukces mamy zapewniony. Nieprawda! Po pierwsze, wcale nie zapewniony, a po drugie – te kosztowne narzędzia raczej nie będą potrzebne.

     

Za pomocą prostych i tanich aplikacji można wykonać większość wymienionych prac, trzeba tylko zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń. Przede wszystkim prawie żadne z tych narzędzi nie pracuje w trybie CMYK, więc nie nadaje się do przygotowywania poważnych publikacji do druku. Dalej: swoboda manewru jest mocno ograniczona i czasem nie wyjdziemy poza wąski zakres zastosowań, jakie wyznaczył twórca programu. Trzeba też pamiętać, że często do osiągnięcia ciekawego efektu potrzebnych będzie dwa lub więcej programów. Proste narzędzia – np. do przygotowywania wizytówek – nie dają szans obróbki obrazka bitmapowego, a taka grafika może bardzo ożywić słaby projekt. Musimy więc przetworzyć obrazek w edytorze graficznym, pamiętając o dobraniu jego właściwych wymiarów, a później zaimportować go do właściwego programu. Dodamy w ten sposób efekty graficzne czy tekstowe, jakich aplikacja do wizytówek nie oferuje. W zamian ten ostatni wydrukuje nam gotowe dzieło w taki sposób, że łatwo je będzie rozciąć i nie zmarnować przy tym zbyt wiele papieru. Podobnie rzecz się ma z kalendarzem, którego tekst i projekt wygenerujemy automatycznie w MS Publisherze, ale obrazki przygotujemy osobno.

     

Inną sprawą jest automatyczna obróbka wsadowa dużej liczby zdjęć – temat ten na pewno zainteresuje wszystkich, którzy wybierają się do laboratorium fotograficznego i chcą dopasować swoje fotki do standardów tam obowiązujących. Opowiemy o tym nieco pobieżnie, bo istnieje wiele programów nadających się do wykonania tego zadania.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.