Ciuchy zaczynają myśleć

Niektóre modele ubrań mają wbudowane odtwarzacze CD oraz MP3, same zmieniają kolor, potrafią, w zależności od temperatury otoczenia ogrzać lub schłodzić nasze ciało. Jeszcze inne mają za zadanie monitorować funkcje życiowe użytkownika – sprawdzają tętno i ciśnienie krwi. Nie tak dawno podobne pomysły można było spotkać tylko w filmach fantastycznych, jednak dzisiaj takie ciuchy to po prostu towar do kupienia.

10 lat tradycji

Noszenie odtwarzacza CD w kieszeni i wyplątywanie się z kabli za każdym razem, gdy zdejmujemy kurtkę, wychodzi z mody. Połączenie playera CD i telefonu komórkowego ze słuchawkami w e-kurtce jest możliwe dzięki prostej sieci bardzo cienkich przewodów oraz złączek, które zostały wplecione w tkaninę ubrania. Wszystkie urządzenia są zintegrowane ze sobą, często wyposażone w łączność bezprzewodową i – co najważniejsze – nie trzeba ich wyciągać z kieszeni, żeby móc nimi sterować. Takie futurystyczne ciuchy można prać w zwykłej pralce, bo cała sieć kabli i układów sterujących jest wodoodporna. Oczywiście odtwarzacz CD należy wyjąć, chociaż… niekiedy nie jest to konieczne.

Prekursorem w zakresie projektowania i produkcji skomputeryzowanych ubrań jest Philips. Pierwsze tego typu projekty powstały już w 1995 roku. W roku 2000 pojawiły się natomiast na rynku pierwsze e-ciuchy stworzone w ramach wspólnego przedsięwzięcia firm Royal Philips Electronics i Levi Strauss. Zostały one wyposażone w telefon komórkowy Philips Xenium, przenośny odtwarzacz MP3 o nazwie Rush, słuchawki oraz pilot umożliwiający zdalne sterowanie wszystkimi urządzeniami. Seria ubrań składała się z czterech modeli kurtek wyposażonych w prostą sieć, której okablowanie zostało zintegrowane z tkaniną ubrania. Dzięki swego rodzaju sieci LAN oraz urządzeniu do zdalnego sterowania możliwe było synchroniczne kontrolowanie i obsługa wszystkich urządzeń. Już wówczas ubranie można było bez problemu prać w wodzie, należało jednak pamiętać o wcześniejszym wymontowaniu telefonu, odtwarzacza Rush oraz pilota.

Prać i wykręcać

Firmy Infineon oraz O’Neill stworzyły serię inteligentnych ubrań, które w pełni integrują elektronikę z tkaniną. Technologia ta polega na umieszczeniu w splotach materiału specjalnie “zapakowanych” mikroskopijnych rozmiarów chipów i sensorów, tak aby w strukturze tkaniny stworzyć “druty” przewodzące prąd elektryczny i sterujące urządzeniami wbudowanymi w ubrania. Udało się w ten sposób zintegrować wiele technologii, począwszy od mikrosterowników, Bluetootha, kart pamięci, GPS-u i GSM, aż po układy RFID (Radio Frequency Identification) i sensory biometryczne.

Chyba najciekawszym prototypem stworzonym wspólnie przez Infineona oraz firmę O’Neill jest kurtka zawierająca wbudowany sterowany głosem i odporny na pranie odtwarzacz plików MP3. Wszystkie części składowe tego urządzenia zostału tak zaprojektowane, aby elektronika i połączenia elektryczne pomiędzy strukturami materiały nie były przyczyną dyskomfortu dla noszącego. Komponenty systemu audio połączono elektrycznie przez pasy tkaniny z “osadzonymi” przewodnikami. Odtwarzacz, standardowo wyposażony w wymienną kartę pamięci typu MultiMediaCard, jest bardzo wygodny w użyciu i – co najważniejsze – możemy go wyprać bez konieczności demontażu części elektronicznych!

Blues wielkiej zaspy

Jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie ciuchów są produkty firmy Burton przeznaczone dla osób uprawiających jazdę na snowboardzie. The AMP Jacket oraz plecak Amp Pack wyposażono w iPod-a (supercienki, bardzo popularny na Zachodzie cyfrowy odtwarzacz muzyki firmy Apple). Wyboru jednej z 10 tysięcy piosenek, regulacji głośności i innych parametrów dokonujemy za pomocą przycisków wbudowanych w przednią część rękawa. Wykorzystano tu technologię rozmieszczenia specjalnych przewodów “rozpylonych” pomiędzy poszczególnymi warstwami materiału. Metalowe przyciski sterujące na rękawie zostały pokryte cienką warstwą polimerów, przewodzącą prąd tylko w momencie kontaktu z palcem ręki.

Niezłym pomysłem jest zintegrowanie odtwarzacza iPod z plecakiem Amp Pack. Możemy słuchać swojej ulubionej muzyki również w trakcie górskich wycieczek i wspinaczki. Port słuchawki oraz sterowanie zostały umieszczone na paskach plecaka, dzięki czemu sterowanie w czasie wędrówki jest bardzo proste.

Pierwsze modele e-kurtek nazwane Analog Clone są produkowane już od dwóch lat przez Burtona. Cena takich elektronicznych ubrań, ustalona na około 1000 dolarów, jest dosyć wysoka, lecz podobno nie brakuje chętnych na tego rodzaju gadżety.

Inną supernowoczesną kurtką snowboardową jest The Hub firmy O’Neill. Zawiera ona odtwarzacz MP3 wyposażony w 128 MB pamięci oraz moduł Bluetooth, za pomocą którego miłośnik białego szaleństwa może rozmawiać w trakcie zjazdu. Mikrofon oraz słuchawki zostały wbudowane w kołnierz kurtki. Podobnie jak ma to miejsce we wcześniej opisanych produktach, tutaj również okablowanie “wpleciono” w strukturę tkaniny.

Więcej:bezcatnews