Luki w pamięci

Niestabilnie działający komputer to prawdziwy kłopot. Tak naprawdę nic nie można na nim zrobić, bo nie wiemy, w którym momencie maszyna się zawiesi i cała nasza praca pójdzie na marne. Za taki stan rzeczy najczęściej obwiniamy programistów i dostarczone przez nich aplikacje. Po części mamy rację. Rzeczywiście nie brakuje programów niechlujnie napisanych, które nie wpływają dobrze na działanie tandemu komputer-system operacyjny. Czasami jednak zdarza się, że przyczyną awarii komputera jest źle działający sprzęt. Najczęściej winą obarczamy procesor (a w zasadzie brak odpowiedniego chłodzenia), kartę graficzną czy też dysk twardy. Podejrzenie rzadziej pada na kostki pamięci RAM zamontowane w slotach na płycie głównej. W świadomości większości użytkowników pamięć operacyjna funkcjonuje raczej jako kolejne megabajty potrzebne do uruchomienia coraz to nowych, bardziej zasobochłonnych aplikacji, niż konkretne moduły wetknięte w odpowiednie gniazda. Tymczasem okazuje się, że to właśnie pamięć RAM jest komponentem mającym bodaj największy wpływ na stabilną i wydajną pracę naszego peceta.

U podstaw

Warto się zastanowić, co może być przyczyną wadliwego działania modułów pamięci RAM. Okazuje się, że nasz komputer najczęściej wadliwie działa po przeprowadzeniu operacji overclockingu. Przetaktowanie pamięci jest jedną z najchętniej stosowanych technik zwiększania wydajności naszej maszyny. Niestety, po overclockingu moduł pamięci pracuje na granicy swoich możliwości. Wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia błędnego odczytu/zapisu danych z lub do którejś z milionów komórek RAM-u jest na tyle duże, że co pewien czas zdarzają się przekłamania. W efekcie narzekamy na nagłe “zwisy” komputera lub – w najlepszym przypadku – złe działanie aplikacji.

Overclocking nie jest jednak jedynym źródłem błędów i niestabilnej pracy kostek RAM-u. Wprawdzie rzadko, ale mimo wszystko zdarzają się samoistne przekłamania pojedynczych bitów w obrębie modułu pamięci. Zjawisko takie dotyka wszystkich rodzajów układów RAM i nie zależy od jakości danego egzemplarza. Przyczyną najczęściej jest promieniowanie elektromagnetyczne.

Dobre czasy, brak ładunków

Błędne działanie pamięci może być również spowodowane źle dobranymi parametrami pracy dla danego modułu. W szczególności chodzi tutaj o złe wartości timingów. Czasami zdarza się, że obsadzenie gniazd pamięci modułami różnych producentów może skutkować błędnym, niestabilnym działaniem komputera. Dochodzi do tego najczęściej wtedy, gdy używamy układów słabej jakości.

Kolejną przyczyną błędnego działania pamięci może być niefrasobliwość użytkownika często zmieniającego konfigurację swojego komputera. Zanim przystąpimy do demontażu modułów RAM, powinniśmy pamiętać o uziemieniu samego siebie – choćby poprzez zwyczajne dotknięcie metalowych elementów obudowy komputera. Takie działanie ma na celu zneutralizowanie gromadzących się na naszej garderobie lub na powierzchni skóry ładunków elektrostatycznych, które są z kolei zabójcze dla układów scalonych.

Więcej:bezcatnews