Piękna alternatywa

Jeśli nasi znajomi korzystają z różnych sieci typu ICQ, Gadu-Gadu, Jabber itp., to nie musimy stosować kilku programów do pogaduszek. Wystarczy, że na swoim komputerze zainstalujemy Mirandę – darmowy (udostępniany na licencji GPL) komunikator obsługujący różne protokoły sieciowe. Program pobierzemy ze strony domowej projektu www.miranda-im.org. Rodzimych internautów zachęcam jednak do odwiedzenia polskiego forum Mirandy – www.miranda.kom.pl, gdzie obok wielu wskazówek związanych z użytkowaniem i konfiguracją programu znajdziemy dział Download z przydatnymi wtyczkami oraz spolszczoną Mirandą.

Jeśli użyjemy wersji programu udostępnionego na polskim forum (oraz na dołączonej do tego wydania płycie CD), podczas instalacji możemy wybrać, z których protokołów sieciowych chcemy korzystać. Niewątpliwie najpopularniejszymi komunikatorami w naszym kraju są Gadu-Gadu oraz Tlen. Wiele osób o dłuższym internetowym stażu korzysta często z ICQ – dlatego też warto zainstalować obsługę wszystkich trzech protokołów. Jeśli chcemy używać mniej popularnego Jabbera, wybieramy stosowną opcję z listy Komponenty | Zainstaluj protokoły sieci. W

Komponenty | Pozostałe dodatki

warto także zaznaczyć opcje mTooltip oraz Szyfrowanie SSL .

“Aj sik ju”

Po wgraniu aplikacji konfigurujemy Mirandę, korzystając z menu M | Opcje. Żeby móc rozmawiać z użytkownikami ICQ, musimy też być zarejestrowani w ramach tej sieci. W okienku z opcjami Mirandy odnajdujemy zakładkę Sieć | ICQ, gdzie podajemy nasz numer UIN oraz hasło. Ponieważ lista kontaktów w tym komunikatorze jest domyślnie przechowywana na serwerze, po połączeniu się z Siecią od razu uzyskamy dostęp do naszych internetowych znajomych. W zakładce Sieć | ICQ Kontakty możemy odnaleźć przycisk Zarządzaj listami serwera, dzięki któremu dokonamy edycji listy kontaktów bezpośrednio na serwerze. Korzystając z plug-inu, nie założymy wprawdzie nowego konta, lecz rejestracji możemy dokonać za pośrednictwem formularza na stronie WWW.

Z polskim rodowodem

Niewątpliwie najwięcej osób będzie zainteresowanych konfiguracją wtyczki pozwalającej na rozmowy z użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu. Wystarczy, że w opcjach Sieć | Gadu-Gadu wpiszemy nasz numer GG oraz hasło, żeby korzystać z tego protokołu. W przypadku problemów z połączeniem warto sprawdzić ustawienia Gadu-Gadu Eks. Czasami źródłem kłopotów jest włączona opcja szyfrowania transmisji z użyciem SSL. Ewentualnie możemy także podać ręcznie adres IP serwera Gadu-Gadu oraz jego numer portu (np. adres 217.17.41.85 i port 8074).

Jeśli w oryginalnym kliencie Gadu-Gadu wyeksportowaliśmy naszą listę kontaktów na serwer, możemy z niej teraz skorzystać w Mirandzie. Pobranie stosownych danych inicjujemy za pomocą opcji M | Gadu-Gadu | Importuj kontakty z serwera. Osoby korzystające z “gadulca” niekiedy wręcz nałogowo używają tzw. emotikonów. Niestety, domyślnie zainstalowana Miranda nie będzie potrafiła wyświetlać takich obrazków. Jest na to rada. Należy zainstalować odpowiedni zestaw grafik dla używanej wtyczki obsługującej okienka wiadomości – domyślnie nCovers (alternatywą dla niej jest SmileyAdd).

Wtyczka nCovers obsługuje emotikony w formacie XEP. Wystarczy pobrać stosowny zestaw ikonek i załadować je w zakładce nCovers – Options, zakładka Emotion Package. Po restarcie komunikatora będziemy mogli używać ulubionych “buziek” w wiadomościach. Jedyną zauważalną różnicą w stosunku do oryginału będzie brak animacji. Na razie Miranda nie obsługuje bowiem ruchomych GIF-ów.

Więcej:bezcatnews