Pliki na wolności

Pewnie wiele razy zdarzyło się Wam otrzymać w e-mailu kilkamegabajtowy załącznik. Zamiast jednak złościć się na nadawcę takiej przesyłki, lepiej pouczyć go na przyszłość. Przecież istnieją specjalne programy do przesyłania plików – serwery i klienty FTP, zapewniające większą wygodę użycia, a przy tym znacznie lepszą poufność i szybkość przesyłania danych. Wbrew pozorom korzystanie z takich aplikacji nie jest wcale skomplikowane, o czym można się przekonać, instalując najnowszą wersję serwera FTP – Serv-U 5.0. Program możemy pobrać za darmo i przez 30 dni używać go w wersji Standard. Po tym czasie, jeśli nie zakupimy licencji, aplikacja zacznie działać w ograniczonym trybie – Personal (5 użytkowników, jedna domena, 2 jednoczesne połączenia).

Serv-U 5.0 Standard
Wymagania: Windows 98/Me/NT/2000/XP/2003, ok. 9 MB na dysku
+ rozbudowane opcje uprawnień użytkowników i grup, łatwa konfiguracja z wykorzystaniem kreatorów, możliwość stosowania SSL/TSL
– zaawansowane funkcje dostępne tylko w wersji płatnej
Cena: 49,95 USD
www.serv-u.com

Nawet przy takich ograniczeniach Serv-U powinien wystarczyć do bezpiecznego udostępniania plików w Internecie. Dla początkujących użytkowników istotna będzie łatwa konfiguracja – dzięki tzw. kreatorom łatwo stworzymy konta i nadamy im odpowiednie uprawnienia. Serv-U w wersji Standard umożliwia zabezpieczenie transmisji protokołem SSL/TSL z wykorzystaniem 128-bitowego klucza. W najnowszym wydaniu aplikacji poprawiono wiele usterek związanych z bezpieczeństwem. Dodatkowo Serv-U 5.0 oferuje obsługę sprawdzania integralności przesyłanych plików z wykorzystaniem sum kontrolnych. Serwer możemy uruchomić jako tzw. usługę systemową. Program zainteresuje także zaawansowanych użytkowników, gdyż poza estetycznym interfejsem w aplikacji znajdziemy bardzo dużo zaawansowanych funkcji – np. ograniczenia czasu logowania, miejsca na dysku (tzw.quota) itp. Niestety, większość tego rodzaju usprawnień jest dostępna w płatnej wersji Standard.

Więcej:bezcatnews