Z Sieci do sieci

Jak obniżyć koszty rozmów z telefonów przenośnych? Ostatnio ceny spadły, ale nie można liczyć, że tak będzie w nieskończoność. W dużo lepszej sytuacji są użytkownicy stacjonarnych telefonów. Dla nich przygotowało swoje oferty wielu operatorów usługi VoIP. Z telefonii internetowej można też skorzystać, dzwoniąc z komórki. Tylko jak tanio podłączyć się do Internetu?

Opisany dylemat już rozwiązano. Wystarczy wyposażyć telefon w moduł Wi-Fi, uruchomić odpowiednie punkty dostępowe, przygotować oprogramowanie… i gotowe. Założono bowiem, że użytkownicy telefonów nie muszą się znać na technologiach, które są wykorzystywane przez aparat. Dlatego VoIP w wydaniu komórkowym nie oznacza kupowania “zdrapek” i wpisywania kodów. Urządzenia będą same wykrywały hotspoty i jeśli znajdą się w ich zasięgu, automatycznie przełączą się z sieci GSM na bezprzewodowy LAN. Co więcej – stanie się to także podczas rozmowy!

Telefony już są

Takie hybrydowe urządzenia już powstają. Jednym z pierwszych jest Motorola CN620. Komórka ta na pozór nie wyróżnia się niczym szczególnym. Obsługuje jednak technologię VoIP, a tym samym umożliwia tanie dzwonienie. Możliwości telefonu są imponujące. Jego pracą zawiaduje system Windows CE.NET 4.2. Dostępne są oczywiście wszystkie standardowe aplikacje i funkcje, np. synchronizacja komórkowego PIM-u z Outlookiem. Sieć Wi-Fi (niestety, w niezbyt popularnym standardzie 802.11a) może być wykorzystywana do prowadzenia rozmów głosowych, a także jako metoda dostępu do Internetu. Transmisję WLAN chroni technologia WPA (

s. 34

), dodatkowo z wykorzystaniem protokołu X.509 (standardu wymiany certyfikatów). Bardzo ciekawą funkcją jest obsługa (przez sieć Wi-Fi) stacjonarnego numeru telefonu. Jeśli ktoś zadzwoni np. na nasz numer biurowy i będziemy znajdowali się w zasięgu sieci WLAN, rozmowa zostanie przekierowana na komórkę.

Drugim telefonem Motoroli z obsługą sieci Wi-Fi jest model MPx. Ten zaawansowany palmofon (patrz: zdjęcie wyżej) obsługuje popularny standard 802.11b.

Ktoś zaoszczędzi, ktoś straci

Oprócz Motoroli podobne urządzenia przygotowały (lub przygotowują) m.in. Nokia (Communicator 9500) i NEC (telefon 3G/Wi-Fi dla japońskiego operatora DoCoMo). Aby te urządzenia były przydatne, potrzebna jest infrastruktura. Nie da się jednak ukryć, że komórki Wi-Fi nie są w smak operatorom GSM – wszak oznacza to spadek ich przychodów. Dlatego najpierw technologia trafi do firm i tam staną pierwsze hotspoty.

Więcej:bezcatnews