Magiczne bliźnięta

Czy dwie osoby mogą pracować jednocześnie, wykorzystując tylko jeden komputer? Większość sceptyków powie pewnie, że to niemożliwe. A jednak… Wystarczy mieć jedną z płyt głównych firmy JetWay z serii Twin.

Do naszego laboratorium trafiły dwie z pięciu nietypowych płyt, które ma w swojej ofercie JetWay. N2View Magic Twin zbudowano na bazie chipsetu nVidia nForce2 przeznaczonego dla procesorów AMD, 848PTwin jest natomiast wersją dla jednostek centralnych Intela. Poza technologią nazwaną Magic Twin, pozwalającą korzystać z jednego peceta dwóm użytkownikom w tym samym czasie, obie płyty nie wyróżniają się niczym szczególnym. Dużym plusem modelu dla platformy AMD jest zintegrowana karta graficzna GeForce4 MX z podwójnym wyjściem VGA. Nie jest to zbyt wydajna grafika, ale do zastosowań biurowych w zupełności wystarczy. W razie potrzeby do dyspozycji mamy także wolny port AGP. Kupując 848PTwin, trzeba doliczyć koszt karty graficznej z dwoma wyjściami, rekomendowanej przez producenta (brak obsługi kart z układem ATI).

By stworzyć dwa stanowiska, będziemy oczywiście potrzebowali dodatkowej klawiatury, myszki i monitora. Wraz z płytą dostarczane są odpowiednie rozdzielacze PS/2, umożliwiające podłączenie drugiej myszki i klawiatury. Można do tego celu użyć również portów USB, jednak tylko dwa tego typu gniazda na płycie 848PTwin to w tym przypadku zdecydowanie za mało.

JetWay N2View Magic Twin
Ocena ogólna (POWER): 91
Opłacalność (ECONO): 54
Chipset: nVidia nForce2 (zintegrowany GF4 MX)
Liczba gniazd pamięci: 3
Liczba złączy PCI/AGP: 5/AGP 8x
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Karty sieciowe: 10/100 Mb/s
Gwarancja: 24 miesiące
+ funkcja Magic Twin, zintegrowana karta graficzna z dwoma wyjściami VGA
– brak interfejsów Serial ATA i FireWire
Cena: 520 zł
www.interes.com.pl
JetWay 848PTwin
Ocena ogólna (POWER): 77
Opłacalność (ECONO): 58
Liczba gniazd pamięci: 2
Liczba złączy PCI/AGP: 5/AGP 8x
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Karta sieciowa: 10/100 Mb/s
Gwarancja: 24 miesiące
funkcja Magic Twin
standardowo tylko dwa gniazdka USB, brak interfejsów Serial ATA i FireWire
Cena: 465 zł
www.interes.com.pl

Minimalne wymagania sprzętowe pozwalające wykorzystywać funkcję Magic Twin to procesor taktowany zegarem o częstotliwości 1,2 GHz oraz 256 MB pamięci RAM. Do komfortowej pracy zaleca się jednak dwa razy więcej pamięci. Wszystko zależy od tego, do czego wykorzystujemy komputer. Niezbędny jest także system Windows XP z Service Packiem 1. Kiedy już wszystko mamy podłączone, a system zainstalowany, należy koniecznie założyć i odpowiednio skonfigurować konta. Następnie wystarczy tylko zainstalować oprogramowanie Magic Twin, by po restarcie każdy z dwóch użytkowników mógł zalogować się na własnym stanowisku.

Podczas testowania obu płyt (z użyciem procesorów Pentium 4 3,0 GHz i Athlon XP 3200+ oraz 512 MB RAM-u) funkcja Magic Twin spisywała się bez zarzutu. Niewtajemniczony użytkownik mógłby się wcale nie zorientować, iż pracuje na komputerze współdzielonym z inną osobą. Odtwarzanie na pierwszej stacji plików multimedialnych i różnego rodzaju aplikacji nie powodowało żadnych przerw ani utraty płynności pracy na drugim stanowisku. Możliwe było również granie w Quake’a III na pierwszej stacji i odtwarzanie filmu DVD na drugiej (po zainstalowaniu dodatkowej karty dźwiękowej). Przypadkowe zawieszenie się systemu na jednej stacji nie spowodowało niestabilności drugiej i można było z jej pomocą uruchomić ponownie komputer bez używania przycisku resetującego. Warto również zaznaczyć, że oprogramowanie Magic Twin nie działa z płytami głównymi innymi niż opisywane.

Płyty Magic Twin to z pewnością ciekawa propozycja, której autorzy postanowili spożytkować niewykorzystywane zwykle moce współczesnych procesorów, jak i możliwości Windows XP. Może to ograniczyć wydatki w biurach i wszędzie tam, gdzie nie korzysta się z bardzo wymagających aplikacji. Rozwiązany też zostanie problem dzielenia się jednym komputerem w domu.

Więcej:bezcatnews