VoIP dla każdego

Coraz więcej osób korzysta z łączy szerekopasmowych ADSL, które gwarantują wysoki komfort korzystania z usług Internetu, szczególnie umożliwiają przeprowadzanie niezwykle popularnych rozmów VoIP. Co jednak zrobić, gdy sami od dawna wykorzystujemy Skype’a, ale nasi współdomownicy nie są przekonani do tego rodzaju komunikacji? Najprościej będzie zastosować urządzenie takie jak Techtop USB-B2 Telbox, dzięki któremu można dzwonić ze zwykłego aparatu telefonicznego. Telbox podłączamy, używając odpowiednich złączy, do stacjonarnego lub bezprzewodowego aparatu telefonicznego, do linii miejskiej oraz komputera z portem USB. Następnie na komputerze z zainstalowanym Skype’em z uaktywnioną usługą SkypeOut wgrywamy oprogramowanie SkypeMate, dołączone do produktu. Od tego momentu możemy dzwonić, używając znanego wszystkim domownikom aparatu. Domyślnie połączenia będą realizowane z siecią naszego operatora telefonicznego. Wystarczy jednak wcisnąć znak * na klawiaturze, aby przełączyć Telboksa na obsługę komunikatora Skype. Do realizacji połączenia niezbędne będzie wyprowadzenie pełnego numeru. Należy przy tym pamiętać, że musi on się składać ze znaku +, kodu kraju, miasta oraz właściwego numeru abonenta. Ponieważ większość telefonów stacjonarnych nie ma klawisza z symbolem plusa, zamiast niego wprowadzamy dwa razy zero (00). Ostatecznie rozmowę inicjujemy klawiszem hash #.

Z wykorzystaniem prezentowanego urządzenia przeprowadziłem w opisany wyżej sposób wiele rozmów telefonicznych, co do jakości których nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Oczywiście ważną rolę odegrało tutaj także używane przeze mnie łącze DSL 1024/256 kb/s.

Techtop USB-B2 Telbox
Dane techniczne: obsługa Skype’a, SIP, H.323, MGCP, porty 1x USB, 1x FXS, 1x FXO (PSTN), wbudowana karta dźwiękowa
Wymagania: Windows 9x/ME/2000/XP, około 10 MB na dysku twardym
autodetekcja połączeń VoIP i PSTN, łatwa instalacja, obsługa Skype’a oraz SiP-a i H.323, nie wymaga zasilania zewnętrznego, sygnalizacja połączeń VoIP dzwonkiem aparatu telefonicznego
Cena: 160 zł
www.fen.pl

Co ciekawe, integracja telefonu z komputerem dzięki urządzeniu firmy Techtop pozwoliła także na wykorzystanie sygnału dzwonka zwykłego aparatu do powiadomienia o przychodzącym połączeniu. Tym sposobem osoba zupełnie niezaznajomiona z obsługą Skype’a, a nawet z komputerem, będzie w stanie odebrać rozmowę.

Dzięki wykorzystaniu zwykłego aparatu telefonicznego wraz z produktem Techtop USB-B2 Telbox udało mi się do rozmów VoIP przekonać innych domowników. Pozostaje mi jeszcze tylko przyzwyczaić ich do jak najczęstszego dzwonienia z wykorzystaniem usługi SkypeOut. Może dzięki temu wreszcie zaoszczędzę na rachunkach za telefon.