Pakiet eksperta

Ile możesz wydać na pakiet narzędziowy: 400, 300, a może 200 zł? Jeśli nawet ta ostatnia suma wydaje Ci się wygórowana, zapoznaj z naszym pakietem narzędziowym, czyli darmowym CHIP Utilities 2006!

Komputerowa higiena może się kojarzyć z różnymi działaniami: od czyszczenia monitora, poprzez zabezpieczenia antywirusowe, po usuwanie cyfrowych „śmieci”. Kurz na monitorze da się zaakceptować, ale zaniedbany system nawet cierpliwego człowieka doprowadzi do furii. Ponieważ z natury jesteśmy leniwi, to chcielibyśmy, żeby wszystkie porządki ktoś robił za nas. Jest taka możliwość. Co prawda owym „ktosiem” jesteśmy my, ale najcięższą robotę odwalą automaty. Tak, pakiety narzędziowe to fajne zabawki, ale mają poważną wadę: kosztują co najmniej 50 dolarów. Można jednak bez wydawania pieniędzy i reinstalacji systemu cieszyć się szybko i stabilnie działającymi Oknami.

Zamiast oprogramowania typu Norton SystemWorks czy VCOM SystemSuite Professional proponujemy CHIP Utilities 2006. To unikatowy produkt, bo nie można go kupić w żadnym sklepie i jest darmowy. Ma co prawda drobne wady – tak jak monstrum Frankensteina powstało z różnych składników. Nasz komputerowy szwajcarski scyzoryk jest zbudowany z oprogramowania, którego w domu można używać bez wnoszenia jakichkolwiek opłat. Wszystkie te aplikacje pobierzemy z Sieci, ale ta najbardziej czasochłonna czynność została już wykonana – wystarczy zajrzeć na CHIP-CD.

Używając takiego pakietu, musimy się liczyć z niespójnością interfejsów poszczególnych programów i faktem, że tylko niektóre są spolonizowane. Mankamentem jest też brak wspólnego centrum sterowania, ułatwiającego korzystanie z poszczególnych programów. Czasami zdarza się także, że jakaś funkcja jest realizowana przez więcej niż jedną aplikację. Proszę się więc nie denerwować, że jeden program nie wykonał swojej pracy do końca – prawdopodobnie da się to zrobić innym narzędziem. Nie wszystkie funkcje płatnych konkurentów dają się zastąpić oprogramowaniem freeware’owym, ale też z drugiej strony my proponujemy funkcjonalność, której nie ma w komercyjnych pakietach. Nasze narzędzia podzielone zostały na cztery główne kategorie: związane z operacjami dyskowymi, plikowymi, dotyczącymi Rejestru oraz zarządzaniem i ochroną systemu.

Narzędzia dyskowe

W pierwszej grupie można wyróżnić narzędzia do czyszczenia partycji, programy do zamazywania danych, defragmentatory i aplikacje do kopiowania całej zawartości dysku. Naszym „odkurzaczem” jest CCleaner 1.28. Jego główne zadanie polega na usuwaniu plików tymczasowych, „śmieci” Internet Explorera, a także na porządkowaniu Schowka. Do tego dochodzą zbiory tworzone przez inne przeglądarki internetowe, odtwarzacze multimedialne oraz pozostałe aplikacje. Użytkownik ma też możliwość zdefiniowania katalogów (kasowana jest cała zawartość folderu) lub plików przeznaczonych do czyszczenia, a także naprawy problemów z nieaktualnymi skrótami, nieprawidłowymi ścieżkami do programów, niewłaściwymi rozszerzeniami plików itp.

Drugim etapem sprzątania jest defragmentacja. Oba zaproponowane przez nas narzędzia to tak naprawdę nakładki na program systemowy. Contig opatrzony jest graficzną nakładką o nazwie Power Defragmenter. Aplikacja działa w tle, a postępy jej pracy zobaczymy w oknie linii komend. Narzędzie jest warte uwagi z trzech powodów. Po pierwsze, użytkownik zdefragmentuje nie tylko całą partycję, ale również pojedynczy plik lub folder. Po drugie, możliwe jest zajęcie się plikiem wymiany, a po trzecie – w odniesieniu do dysku da się włączyć tryb PowerMode, który porządkowanie przeprowadza dwustopniowo.

Drugi program do defragmentacji to Spee-Defrag, który swoje zadanie wykonuje po restarcie systemu (dzięki czemu cały proces przebiega szybciej), a po ukończonej pracy automatycznie wyłącza komputer. Po uruchomieniu aplikacji użytkownik wskazuje partycję, która zostanie poddana operacji, i zamyka działające programy. W innym wypadku SpeeDefrag po prostu wymusi restart.

Teraz czas na zamazywanie plików (lub ich pozostałości) oraz akurat nieużywanej przestrzeni dyskowej. Z tym zadaniem poradzi sobie Eraser 5.8. Jego działanie planujemy za pomocą wbudowanego harmonogramu. Program potrafi kasować dane za pomocą kilku różnych algorytmów (Gutmanna, zalecanych przez amerykański Departament Obrony lub ustalonych przez użytkownika) i z różną liczbą przebiegów. Inne użyteczne opcje to czyszczenie pliku wymiany i zabezpieczenie aplikacji hasłem. Poza tym można utworzyć dyskietkę startową z programem do zamazywania zawartości dysku twardego. Aplikacja integeruje się z menu kontekstowym Eksploratora Windows.

Gdyby ktoś – mimo możliwości sprawdzenia kodu źródłowego – nie do końca ufał Eraserowi, to powinien użyć przygotowanej specjalnie dla CHIP-a wersji komercyjnego oprogramowania MediaEraser. Jej działanie ogranicza się do zamazania tylko jednego pliku jednocześnie, ale za to producent daje gwarancję, że tych danych nie da się odzyskać.

Reprezentantem programów do kopiowania całych dysków jest HDClone 3.1 Free Edition. To okrojona wersja komercyjnej aplikacji – jej główne ograniczenie polega przede wszystkim na tym, że dysk docelowy musi mieć większą pojemność niż źródłowy, a prędkość przenoszenia danych to zaledwie 5 MB/s. Obsługiwane są przy tym zarówno urządzenia IDE, jak i Serial ATA o dowolnym rozmiarze logicznym.

Ratunkowa płyta CD CHIP-a
Po poważniejszej awarii Windows – gdy system się nie uruchamia – pomocy można szukać jedynie w ratunkowych płytach CD. Różnorodność tego typu narzędzi jest duża, i to zarówno pod względem funkcji, jak i ceny. Z punktu widzenia użytkownika domowego jako ciekawostkę można potraktować bardzo drogi Winternals Administrator’s Pack, który ułatwia „rozprawienie się” także z systemami serwerowymi. Nas oczywiście interesują te narzędzia, które są dostępne za darmo. Pomijamy tutaj opcję samodzielnego tworzenia takiego dysku ratunkowego za pomocą np. narzędzia BartPE – chcemy dostać „gotowca”. Listę tego typu krążków znajdziemy pod adresem www.frozentech.com/content/livecd.php. My zajmiemy się narzędziem, które znajduje się na bootowalnym krążku dołączonym do bieżącego numeru CHIP-a, czyli Ultimate Boot CD (http://ubcd.sourceforge.net/).
      Po wystartowaniu komputera z CHIP-CD naszym oczom ukaże się menu umożliwiające wybór z szerokiej palety narzędzi do diagnostyki i reanimacji zainstalowanego na dysku systemu operacyjnego. W Ultimate Boot CD znajdują się programy informujące nas o sprzęcie, z którego jest zbudowany dany pecet (np. AIDA, ASTRA), aplikacje antywirusowe (np. avast!, AVG), a nawet benchmarki. Oczywiście cały zbiór jest o wiele bogatszy, bo liczy ponad 100 pozycji. Menu jest logicznie skonstruowane (podział narzędzi ze względu na funkcjonalność) i bardzo łatwe w nawigacji. Chcesz sprawdzić dysk? Proszę bardzo, oto lista programów, które pomogą w kłopotach z „twardzielem”. Podejrzewasz, że któraś z kości RAM-u jest uszkodzona? Z Ultimate Boot CD bardzo prosto zweryfikujesz taką hipotezę. Poza tym przetestujesz inne komponenty, odzyskasz utracone dane czy poddasz edycji BIOS.

Składniki pakietu CHIP Utilities 2006
ProgramPrzeznaczenieWersje WindowsAdres WWW [http://]
Narzędzia dyskowe
TestDisk 6.3Naprawa uszkodzonych partycji i odzyskiwanie danych9x/NT 4.0/2000/XP/2003www.cgsecurity.org/
Power Defragmenter 2.0 + Contig 1.53Defragmentacja partycji, folderu lub pliku, w tym pliku wymianyNT 4.0/2000/XPwww.excessive-software.eu.tt/
www.sysinternals.com/
SpeeDefrag 3.0Nakładka na systemowe narzędzie do defragmentacjiXPwww.vcsoftwares.com/
CCleaner 1.28.277Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku9x/NT 4.0/2000/XP/2003www.ccleaner.com/
HDClone 3.1 Free EditionKopiowanie zawartości całego dysku (z mniejszego na większy)nie dotyczywww.miray.de/
Narzędzia plikowe
Eraser 5.8Zamazywanie plików i nieużywanej przestrzeni dyskowej9x/NT 4.0/2000/XPwww.heidi.ie/eraser/
MediaEraser 2.09Okrojona wersja komercyjnego programu do zamazywania danych98/2000/XP/2003www.mediarecovery.pl/
PC Iinspector File Recovery 4.xOdzyskiwanie danych po skasowaniu lub sformatowaniu partycji9x/NT 4.0/2000/XPwww.pcinspector.de/
TrueCrypt 4.1Szyfrowanie plików z możliwością tworzenia woluminów ukrytych2000/XP/2003www.truecrypt.org/
Simply Safe Backup 2005Tworzenie kopii zapasowej folderów, partycji i stanu systemu9x/2000/XP/2003www.simplysafebackup.com/
Total Uninstall 2.35Kontrola nad instalowanym oprogramowaniemWin 9x/NT 4.0/2000/XPfreeware4u.com/modules/mydownloads/singlefile.php?lid=234
Zarządzanie Rejestrem
Emergency Recovery Utility NT (ERUNT) 1.1jTworzenie i odtwarzanie kopii zapasowej RejestruNT 4.0/2000/XP/2003www.larshederer.homepage.t-online.de/erunt/
NTRegOpt 1.1jOptymalizacja RejestruNT 4.0/2000/XP/2003www.larshederer.homepage.t-online.de/erunt/
Registrar Registry Manager LiteEdytor RejestruNT 4.0/2000/XP/2003www.resplendence.com/
RegSeeker 1.45Czyszczenie i optymalizacja Rejestru2000/XPwww.hoverdesk.net/freeware.htm
RegMon 7.02Śledzenie zmian w Rejestrze9x/NT 4.0/2000/XP/2003www.sysinternals.com/
Bezpieczeństwo i zarządzanie systemem
Process Explorer 10.06Monitor uruchomionych procesów systemowych9x/NT 4.0/2000/XP/2003www.sysinternals.com/
Autoruns 8.5Kompleksowa konfiguracja startu Windows9x/NT 4.0/2000/XP/2003www.sysinternals.com/
avast! 4.6 Home EditionProgram antywirusowy9x/NT 4.0/2000/XPwww.avast.com/
HostsPlik hosts z wpisami blokującymi niepożądane serwery9x/2000/XPwww.mvps.org/winhelp2002/hosts.htm
Free Internet Eraser 2.10Zamazywanie śladów aktywności internetowej98/Me/NT 4.0/2000/XPwww.privacyeraser.com/free-internet-eraser.htm
Index.dat SuiteNarzędzie do kontroli pliku index.dat, używanego przez IE9x/2000/XPwww.it-mate.co.uk/
Belarc AdvisorInformowanie o stanie systemu, w tym także o bezpieczeństwie9x/NT 4.0/2000/XP/2003www.belarc.com/
Kerio Personal Firewall 4.2.3.912Osobista zapora ogniowa2000/XPwww.sunbelt-software.com/
HoverIP 1.0bPolecenia ping, traceroute, nslookup, skanowanie portów98/2000/XPwww.hoverdesk.net/freeware.htm
Safe XP 1.5.7.14Zmiana podstawowych ustawień bezpieczeństwa systemu98/Me/2000/XPwww.theorica.net/
Gmer 1.0.9Wykrywanie zainstalowanych w systemie rootkitówNT 4.0/2000/XPwww.gmer.net/
Ad-Aware Personal 1.06Spybot-Search & Destroy 1.4Zwalczanie oprogramowania szpiegowskiego98/Me/NT 4.0/2000/XP98/Me/2000/XPwww.lavasoftusa.com/www.spybot.info/
SpywareBlaster 3.5.1Ochrona przed spyware’em98/Me/2000/XPwww.javacoolsoftware.com/
SpamPal 1.594Ochrona przed spamem9x/NT 4.0/2000/XP/2003www.spampal.org/
Microsoft Baseline Security Analyzer 1.2.1Wykrywanie słabych punktów systemu2000/XP/2003www.microsoft.com/technet/security/tools/mbsa1/default.mspx
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.