Skype’fony w dłoń!

Skype wraz z telefonią internetową z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą grupę użytkowników, którzy chcą radykalnie zmniejszyć rachunki za telefon. Do prowadzenia pogawędek potrzebne są nam komputer, połączenie z globalną Siecią o prędkości co najmniej 128 kb/s (upload) oraz słuchawki ze zintegrowanym mikrofonem. Te ostatnie kupimy już za 10-15 złotych. Będą to najprostsze słuchawki z mikrofonem, zapewniające dobrą jakość dźwięku, ale tylko podczas rozmów telefonicznych.

Telefon z USB

Zamiast suchawek z mikrofonem możemy używać telefonu USB. Tak naprawdę są to słuchawka i mikrofon, tyle że zamknięte w obudowie do złudzenia przypominającej kształtem tradycyjny telefon. Słuchawki USB nie podłącza się do złączy audio peceta, tylko do portu USB. Sterowniki telefonu zwykle instalują się automatycznie, by jednak dzwonić za pomocą telefonu przez Skype’a, trzeba zainstalować niewielki program API (Application Programming Interface) i zmienić opcję zarządzania kontrolą dostępu API w Skype’ie.

Najtańszy telefon USB kupimy już za kilkadziesiąt złotych, modele z ekranem LCD, na którym wyświetlana jest lista kontaktów, data i godzina oraz czas rozmowy, kosztują zaś od 150 do 400 zł.

Wygodnie, bo bezprzewodowo

Wymienione wyżej zestawy słuchawkowe i telefony USB podłącza się do wejścia audio lub portu USB komputera kablem, który niestety w pewien sposób ogranicza naszą mobilność. Rozmawiając przez Internet, musimy siedzieć przed komputerem. Swobodne poruszanie się po mieszkaniu zapewniają dopiero słuchawki i telefony bezprzewodowe, wśród których znajdziemy modele przystosowane do pracy ze Skype’em (np. Cordless DUALphone).

Nie tylko dźwięk

Niedawno na stronie www.skype.pl zamieszczony został nowy program do komunikowania się przez Internet – OnetSkype 2.0 Wideo, przesyłający do drugiej osoby nie tylko głos rozmowy, ale również obraz wideo rejestrowany przez kamerkę internetową. W ramach promocji nowej usługi OnetSkype wraz z Logitechem sprzedają pakiet składający się z kamery internetowej Logitech QuickCam Express, słuchawek z mikrofonem i kuponu uprawniającego do wykonania 30 minut darmowych rozmów w usłudze SkypeOut. Podobny zestaw sprzedaje również firma Creative pod nazwą WebCam Instant Skype Edition.

Aby korzystać z połączenia audio i wideo przez Skype’a, do komputera możemy podłączyć dowolną kamerkę internetową. Polecam szczególnie modele z wbudowanym mikrofonem (np. Logitech QuickCam Communicate STX Plus). Dzięki tej funkcji nie będziemy już musieli korzystać ze słuchawek z mikrofonem na pałąku. Dźwięk i obraz będzą rejestrowane przez kamerkę internetową, a głosu osoby z drugiej strony łączy możemy słuchać na pecetowych głośnikach.

Pod sztandardem Skype’a

Część urządzeń VoIP może pracować niezależnie od komputera, jednak wszystkie opisane w tym artykule produkty do poprawnej pracy wymagają włączonego komputera i zainstalowanego Skype’a. Aby ułatwić podjęcie decyzji o zakupie, wielu producentów zamieszcza na pudełkach gadżetów do rozmów internetowych logo programu Skype. To oznacza, że produkt bezproblemowo współpracuje z tą aplikacją. Jeśli zatem jeśli zależy nam na sprawdzonym urządzeniu, szukajmy na opakowaniach telefonów USB lub kamerek internetowych niebieskiej chmurki Skype’a.

Dane Techniczne
ProduktActiontec VoSKY Call CenterLogitech Premium USB Headset 350Cordless DUALphoneGenius G-TalkCreative WebCam Instant Skype EditionLogitech QuickCam Communicate STX PlusMotorola Wireless Internet Calling KitTechtop USB-P1 VoIP USB PhoneActiontec VoSKY ChatterboxPlanet SKD-200Techtop USB-B2 TelBox/Skype
Cena280 zł230 zł400 zł80 zł170 zł240 zł300 zł120 zł120 zł550 zł170 zł
OpisBramka VoIP współpracującą ze Skype’em. Dzięki niej można wszędzie dzwonić przez Internet tak samo łatwo jak za pomocą zwykłego telefonu.Słuchawki z mikrofonem ze złączem USB certyfikowane przez Skype’a, które do działania nie potrzebują karty dźwiękowej – sygnał transmitowany jest cyfrowo przez złącze USB. Bardzo dobrą jakość dźwięku zapewniają neodymowe membrany oraz funkcja redukująca szumy i zakłócenia.Bezprzewodowy telefon o zasięgu do 300 metrów, współpracujący ze Skype’em. Na wyświetlaczu urządzenia pokazywana jest informacja, którzy użytkownicy są w danej chwili online. Stacja bazowa może obsługiwać do czterech bezprzewodowych słuchawek jednocześnie.Bardzo łatwy w instalacji i obsłudze telefon USB. Urządzenie ma wbudowane klawisze szybkiego dostępu do obsługi Skype’a, a funkcja eliminująca echo zapewnia lepszą jakość dźwięku.Kamera internetowa Creative’a o rozdzielczości 352×288 pikseli, certyfikowana przez Skype’a i współpracująca z oprogramowaniem Skype Video. W zestawie znajduje się także kupon na 30 bezpłatnych minut rozmów w systemie SkypeOut.Kamerka internetowa o rozdzielczości 640×480 pikseli z wbudowanym mikrofonem i zestawem słuchawkowym Internet Chat. Idealnie nadaje się do rozmów i wideokonferencji prowadzonych za pomocą Skype’a.Wygodna, mała, poręczna i bezprzewodowa – to największe zalety bezprzewodowej słuchawki Bluetooth Motoroli. Dzięki niej nie musimy siedzieć przy komputerze, aby rozmawiać przez Skype’a. Słuchawka działa w zasięgu do 10 metrów od peceta.Telefon VoIP ze złączem USB obsługujący Skype’a oraz protokoły SIP, H.323 i MGCP. Urządzenie ma wbudowany wyświetlacz LCD, funkcje sygnalizacji dźwiękowej połączeń przychodzących oraz redukcji echa i szumów. Telefon może zapamiętać 199 wybieranych i odbieranych numerów.VoSKY Chatterbox to urządzenie dla osób, które nie lubią rozmawiać ze słuchawkami na głowie. Jest to niewielkich rozmiarów interkom ze złączem USB oraz wbudowanym głośnikiem i mikrofonem, współpracujący ze Skype’em. Do działania nie potrzebuje żadnych sterowników.SKD-200 to łatwa w obsłudze bramka telefoniczna. Do urządzenia można podłączyć zwykły telefon i linię telefoniczną PSTN. Dzięki niej można dzwonić przez Internet za pomocą Skype’a lub w tradycyjny sposób. SKD-200 wysyła listę kontaktów ze Skype’a do aparatu DECT DCT-100, po czym wyświetla je na ekranie LCD telefonu.TelBox umożliwia podłączenie zwykłego aparatu telefonicznego do analogowej linii telefonicznej PSTN i sieci Skype. Bramka domyślnie wykonuje połączenia z siecią PSTN, wciśnięcie gwiazdki [*] na klawiaturze telefonu powoduje zaś automatyczne przełączenie go na obsługę komunikatora Skype.
Dostawcahttp://www.skype.pl/http://www.logitech.pl/http://www.skype.pl/http://www.geniusnet.com.tw/http://pl.europe.creative.com/http://www.logitech-sklep.pl/html/kamerki.htmlhttp://www.skype.pl/http://www.fen.pl/http://www.skype.pl/http://www.action.pl/http://www.fen.pl/