Tanie gadanie

Telefonia internetowa rozwija się bardzo prężnie. Na całym świecie – również w Polsce – jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejni operatorzy oferujący możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych z wykorzystaniem naszego peceta. Oprogramowanie typu PC2Phone pozwala na wykonywanie połączeń z komputera na dowolny numer stacjonarny oraz numery komórkowe po znacznie niższych kosztach, niż ma to miejsce w wypadku telefonii tradycyjnej (zmniejszenie kosztów sięga nawet 95%!). Dlatego wzrasta odsetek osób korzystających na co dzień z tego rodzaju usług. Podkreślmy też fakt, że ciągły postęp technologiczny oraz upowszechniający się szerokopasmowy dostęp do Internetu owocują lepszą jakością transmisji głosu.

Każdemu według potrzeb

Oprogramowanie PC2Phone można podzielić na dwie grupy. Pierwsza i zarazem największa to programy wyspecjalizowane, stworzone z myślą o przesyłaniu głosu przez Internet. Zaliczają się do nich między innymi aplikacje oferowane przez Skype’a, TelcomNET, HaloNet, Słuchawka.pl oraz Telenet7. Druga grupa to wtyczki do komunikatorów internetowych. Najpopularniejsze to: Tlenofon, Nawijka oraz Nagłos, który zastąpił niedawno Telefon Gadu-Gadu. Oczywiście korzystanie z tego drugiego rodzaju programów wymaga wcześniejszej instalacji samego komunikatora. Wartym odnotowania jest fakt, iż firma CounterPath Solutions, Inc. oferuje aplikacje-telefony (X-Lite, X-Pro), które można skonfigurować dla dowolnej usługi PC2Phone.

Przed podjęciem decyzji o wyborze usługodawcy telefonii internetowej nie tylko warto przyjrzeć się uważnie cenom, ale także samodzielnie wypróbować kilka aplikacji. Niektórzy operatorzy (np. IPFON, Nagłos, Słuchawka.pl, Tlenofon, Telenet7) udostępniają darmowe opcje testowe.

Niestety, nie wszyscy usługodawcy zadbali o użytkowników pracujących z systemami alternatywnymi do Windows. Linuksowcy nie mogą na przykład skorzystać z usług easyCALL czy Telenet7. Zdarza się również, że oprogramowanie dostępne jest tylko w angielskiej wersji językowej (IPFON, TelcomNET Easy).

Cenowa karuzela

Niezaprzeczalnym atutem telefonii internetowej jest brak abonamentu za korzystanie z niej. Podobnie jak w usługach pre-paidowych (np. telefony na kartę) zasilamy nasze konto odpowiednią kwotą i płacimy tylko za wykonane połączenia. Ich ceny – choć nieco się wahają (zależą np. od kursu euro czy dolara) i nie są jednolite dla wszystkich usługodawców – kształtują się na naprawdę niskim poziomie. Obecnie najbardziej atrakcyjne cenowo połączenia oferują easyCALL oraz SkypeOut. Warto podkreślić, że większość operatorów stosuje te same stawki bez względu na porę dnia. Wyjątek stanowi Słuchawka.pl, która oferuje dwie taryfy (od 8.00 do 18.00 oraz od 18.00 do 8.00).

Drobne różnice pojawiają się także przy określeniu jednostki taryfikacyjnej. Obok firm oferujących naliczanie co 30 lub 60 sekund pojawiają się takie, jak HaloNet czy Słuchawka.pl, które wprowadziły naliczanie jednosekundowe. Dostęp do billingów online oraz możliwość drukowania faktur są już opcjami standardowymi i darmowymi. Niektórzy operatorzy oferują też wysyłanie faktur pocztą, jednak zazwyczaj związane jest to z dodatkowymi kosztami.

Warto też zwrócić uwagę na okres ważności naszego konta. Jeżeli rozmawiamy niewiele, być może warto skusić się na usługę z bezterminową ważnością konta lub przynajmniej na tyle długą, abyśmy mieli pewność, że wpłaconą kwotę zdążymy wykorzystać.

Doładowanie

Usługodawcy PC2Phone prześcigają się w oferowaniu klientom przeróżnych metod płatności. Rozwój bankowości elektronicznej przyczynił się do tego, że obecnie konto doładować możemy nie tylko przy użyciu karty, ale także mTransferu, Płacę z Inteligo oraz przelewów elektronicznych. Niektóre firmy pozwalają nawet na doładowywanie poprzez wpłaty gotówkowe. W zależności od rodzaju płatności różny jest okres oczekiwania na usługę – od kilku minut w wypadku przelewów elektronicznych do kilku dni przy wpłatach gotówkowych.

Obok pre-paidowych zdarzają się również post-paidowe formy płatności, czyli zwyczajne rachunki za wykonane połączenia. Usługa taka dostępna jest na przykład w Tlenofonie. Należy jednak liczyć się z tym, że tego typu metoda wymaga uprzedniego podpisania umowy z usługodawcą.

Usługi dodatkowe

W ofertach PC2Phone pojawiają się dodatkowe pozycje, którymi firmy próbują zwabić klientów. Przykładowo: Skype, współpracując z portalem Onet.pl, wprowadził opcję doładowania konta SMS-em. Usługa ciekawa, aczkolwiek dość kosztowna (połowa wartości doładowania idzie na konto telefonii komórkowej). Jedną z bardziej interesujących usług jest możliwość uzyskania numeru w sieci PSTN, czyli aktywacja usługi Phone2PC. Utrzymanie takiego numeru związane jest zazwyczaj z koniecznością płacenia abonamentu (kilka złotych miesięcznie). Jego wysokość zależy od okresu, za jaki abonament zapłacimy z góry. Tylko nieliczne firmy (Inotel – operator IPFON, Dialog – operator NewFon) zaoferowały opcję własnego numeru bez dodatkowych opłat. Decydując się na taką usługę, warto zwrócić uwagę, w jakiej strefie numeracyjnej znajduje się przydzielony nam numer. Niektórzy operatorzy oferują klientom tylko jedną strefę, np. Telenet7 – krakowską (0-12). HaloNet, eFON czy IPFON dają natomiast możliwość wybrania numeru w jednej z kilkudziesięciu różnych stref.

Co na to firmy telekomunikacyjne

Najwięksi polscy operatorzy telekomunikacyjni wprowadzili w poczet swoich usług możliwość korzystania z telefonii internetowej. Dialog obok NewFona oferuje swoim abonentom “Oszczędne Rozmowy Internetowe”. ORI, jako usługa preselekcji numerów, daje właścicielom telefonów stacjonarnych Dialogu możliwość wykonywania połączeń przez VoIP poprzez wybranie dwóch dodatkowych zer przed numerem telefonu (np. 00 00, numer kierunkowy kraju, numer kierunkowy miejscowości i numer abonenta). Telekomunikacja Polska stworzyła zaś dwie oferty dla chętnych do korzystania z telefonii internetowej – “Plan VoIP zawsze za darmo” oraz “Plan VoIP tanie rozmowy” (patrz: “$(LC168415:TP szachuje. Co dalej?)$”). Choć korzystanie z VoIP w Telekomunikacji Polskiej może być wygodne, gdyż nie wymaga włączania komputera, to w porównaniu z innymi operatorami VoIP pod względem cen TP wypada niezbyt atrakcyjnie.

To się po prostu opłaca

Większość ofert PC2Phone ma poważną wadę – nie umożliwia wybierania telefonów alarmowych oraz połączeń specjalnych. Z tego też względu nie wszystkie można traktować jako doskonałą alternatywę dla tradycyjnego telefonu. Nie zmienia to faktu, że pod względem cenowym telefonia VoIP jest niezmiernie konkurencyjna.

Porównanie parametrów wybranych ofert PC2Phone
Nazwa usługiHaloNetIPFONNagłosNawijkaNewFonSkypeOutTelcomNET EasyTlenofon
http://www.halonet.pl/www.ipfon.pl/gadu-gadu.plspik.wp.pl/nawijka/www.newfon.pl/www.skype.com/www.easy.telcomnet.pl/www.tlenofon.pl/
Polska wersja językowa programutnttntnt
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows/Linux/Mac OS X/Pocket PCt/t/n/nt/t/t/tt/n/n/nt/n/n/nt/n/n/nt/t/t/tt/t/t/tt/t/n/n
Forma płatności: pre-paid/post-paidt/t (dla firm)t/tt/nt/nt/nt/nt/nt/t
Minimalna wartość doładowania konta/okres ważności kontadowolna/12 mies.10 zł/30 dni5 zł/180 dni5 zł/30 dni10 zł/30 dni4,44 zł/180 dni20 zł/bezterminowydowolna/90 dni
Cena za minutę1) z tel. stacjonarnym:
   Australia
   Francja
   Niemcy
   Polska
   USA
   Wielka Brytania

11 gr
11 gr
11 gr
11 gr
11 gr
11 gr

17 gr
11 gr
11 gr
11 gr
11 gr
11 gr

20 gr
9 gr
9 gr
9 gr
8 gr
9 gr

20 gr
9 gr
9 gr
9 gr
8 gr
9 gr

24 gr
12 gr
12 gr
11 gr
12 gr
12 gr

8 gr
8 gr
8 gr
8 gr
8 gr
8 gr

15 gr
9 gr
8,5 gr
17 gr
7,5 gr
21 gr

20 gr
10 gr
9 gr
9 gr
9 gr
9 gr

Jednostka taryfikacyjna1 s60 s30 s30 s60 s60 s15 s60 s
Połączenie z numerami alarmowymittnnnnnn
Usługa Phone2PC/Abonament za numer PSTN w usłudze Phone2PC/Liczba polskich stref numeracyjnycht/30 zł za 12 miesięcy/36t/darmowy/37n/nd./nd.n/nd./nd.t/darmowy/9t/10 euro za 3 miesiące/8n/nd./nd.t/36,60 zł za 6 miesięcy/11
Billingi onlinetttttttt
Fakturytttttttt
Inne usługiPołączenia na numery specjalne, dostęp dodzwanianyFax2email, voice2email, blokada połączeń, poczta głosowannnPoczta głosowanFax2email, dostęp wdzwaniany, poczta głosowa
t – jest, n – nie ma; nd. – nie dotyczy; 1) – wszystkie ceny w tabeli są kwotami brutto z 15.02.2006.