Problemy ze sprzętem i oprogramowaniem

Zbiór porad pomagających skuteczniej pracować z komputerem i zainstalowanymi na nim aplikacjami

1 Windows XP

Usuwanie zadania wydruku

Pytanie:

Podczas drukowania często zawiesza mi się drukarka (jest to spowodowane jej kiepskim stanem technicznym). Gdy wyłączę zasilanie urządzenia, w oknie menedżera wydruków pozostają niewykonane zadania. Jeśli wydam polecenie usunięcia tych wydruków, muszę czekać bardzo długo – kasowanie zadania wydruku jednej strony tekstu trwa około trzech minut! Jak można przyspieszyć usuwanie zadania drukowania?

Tomasz

Odpowiedź:

W celu rozwiązania opisanego problemu przygotujemy specjalny plik wsadowy, którego zadaniem będzie zautomatyzowanie procesu „oczyszczania” kolejki wydruku. Uruchamiamy systemowy Notatnik i do nowego dokumentu tekstowego wpisujemy następujące polecenia:

@echo off
net stop „print spooler”
del /q „%SystemRoot%\system32\spool\PRINTERS\*.*”
net start „print spooler”
ping localhost -n 5 > nul

Nadajemy plikowi nazwę spooler.bat. Kiedy drukarka się zawiesi, wystarczy dwukrotnie kliknąć symbol zbioru. Niewykonane wydruki zostaną wówczas usunięte z kolejki.

2 Płyty główne

Zwiększanie wydajności komputera

Pytanie:

Do czego służy funkcja Enhance for Benchmark? Czy jej uaktywnienie może doprowadzić do uszkodzenia procesora? Mam starego Durona 1200, a po włączeniu wspomnianej funkcji BIOS informuje, że procesor jest taktowany zegarem o częstotliwości 1212 MHz.

Kuba

Odpowiedź:

Funkcja Enhance for Benchmark miała w zamierzeniu konstruktorów płyt głównych podnieść wydajność ich produktów w różnego rodzaju testach. W rzeczywistości uaktywnienie Enhance for Benchmark przynosi tylko nieznaczną poprawą osiągów komputera ponad parametry nominalne. Jak wykazały testy, przyrost wydajności jest znikomy, a na dodatek zależny od zastosowanego programu testującego. Wyjaśnijmy, że samo włączenie opisywanej opcji pomaga co prawda niewiele, ale i niczym nie grozi. O wiele lepsze efekty daje natomiast uaktywnienie opcji

Enhance Chip Performance

(podkręcenie parametrów pracy mostka północnego).

3 Głośniki

Wybór zestawu

Pytanie:

Mam zamiar kupić komputerowe głośniki kina domowego, które będą współpracowały z kartą dźwiękowa typu Sound Blaster Live! 5.1. Początkowo zdecydowałem się na zestaw Creative Inspire 5.1 DTT 5300. Nie wiem jednak, czy Creative Theatre DTT 2200 nie okaże się lepszy?

Marek

Odpowiedź:

Jeśli porównać obydwa zestawy pod względem wyposażenia, to Inspire wypada lepiej: jest produktem nowszym, ma o jeden głośnik satelitarny więcej (w skład DTT 2200 wchodzą cztery), nieco większą moc (subwoofer 18 W + satelity 5 x 7 W). Całością steruje się za pomocą przewodowego pilota. Kwestia jakości odtwarzanego dźwięku jest oczywiście sprawą subiektywną, ale wszystkie produkty audio firmy Creative są urządzeniami o dobrych parametrach. Jeśli zatem ktoś może sobie pozwolić na taki zakup (i nie zamierza skompletować w przyszłości zestawu kina domowego ze sprzętu dotępnego na rynku audio – np. amplitunera i kolumn), z czystym sumieniem go polecamy.

4 Internet Explorer

Wyświetlanie grafiki

Pytanie:

Dlaczego podczas przeglądania stron WWW zamiast normalnych obrazków wyświetlane są „iksy”? I jak to zmienić?

Krzysztof

Odpowiedź:

Jeśli wina nie leży po stronie serwera, na którym znajduje się witryna WWW (czyli jest on aktywny, nie uległ żadnej awarii itp.), to problem wynika z ustawień Internet Explorera. Po uruchomieniu przeglądarki należy wydać polecenie Narzędzia | Opcje internetowe | Zaawansowane i znaleźć gałąź Multimedia. Teraz wystarczy uaktywnić opcję Pokaż obrazy. Po ponownym uruchomieniu IE grafiki będą wyświetlane.

5 Systemy plików

Windows i ext2

Pytanie:

Czy z poziomu Windows XP da się obejrzeć zawartość dysku (partycji) sformatowanego dla linuksowego systemu plików ext2?

Romek

Odpowiedź:

Najwygodniej będzie posłużyć się Total Commanderem. Ze strony domowej programu (www.ghisler.com) należy pobrać wtyczkę

Ext2+Reiser

(znajduje się ona w sekcji

Addons

). Po rozpakowaniu pliku ex2fs.zip do dowolnego katalogu wydajemy polecenie Konfiguracja | Ustawienia główne | Operacja | SP-Wtyczki i wskazujemy położenie zbioru ex2fs.wfx. Naciskamy przycisk OK i możemy już podglądać zawartość linuksowych partycji – ich listę znajdziemy po kliknięciu przycisku Otoczenie sieciowe .

6 Windows 98

Napęd CD-ROM

Pytanie:

Kiedy podłączam do komputera drugi dysk twardy, z systemu (Windows 98) znika ikona napędu CD. Rozwiązałem problem połowicznie, dodając do plików autoexec.bat i config.sys polecenie ładowania sterowników DOS-owych. Chciałbym się jednak dowiedzieć, jak mam „odzyskać” napęd CD bez korzystania z przestarzałych driverów.

Czytelnik

Odpowiedź:

Na dysku instalacyjnym Windows 98 SE w katalogu Tools\Mtsutil znajduje się plik Noide.inf. Klikamy go prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Instaluj. Następnie trzeba usunąć ze zbiorów autoexec.bat i

config.sys

wpisy dotyczące napędu CD-ROM. Należy ponadto sprawdzić, czy w folderze %windir%\system\iosubsys umieszczono plik cdfs.vxd. Gdyby go nie było, trzeba skopiować zbiór z płyty instalacyjnej Windows. Jeśli opisane wyżej czynności nie przyniosą żadnego skutku, proszę wykonać następujące zadania:

1.

Uruchomić Edytor Rejestru (

Start | Uruchom | regedit

) i odszukać klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\VxD\IOS. Jego zawartość powinna wyglądać następująco:

StaticVxD=IOS
Start=hex:00
NoIDE=1

2.

Skasować wpis

NoIDE=1;

3.

Odnaleźć klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\Enum\SCSI\symbol_napedu. Zmieniamy wartość DMACurrentlyUsed z

01

na 00 .

Gdyby i to nie pomogło, proponujemy uruchomić komputer w trybie awaryjnym, wywołać Menedżera urządzeń i skasować wszystkie urządzenia CD-ROM oraz kontrolery dysków. Jeśli pojawią się problemy z ich usunięciem, po prostu pozbywamy się z Rejestru klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\Enum\MF. Po restarcie maszyny system sam wykryje wszystkie napędy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.