Za darmo rozmawiaj przez telefon

Używasz Gadu-Gadu, Tlena czy Skype’a? To znaczy, że już dziś wiele rozmów wykonujesz za darmo poprzez komputer. Pora jednak na kolejny krok. Przestań płacić także za rozmowy przez telefon stacjonarny i komórkowy. Przedstawiamy różne triki umożliwiające dzwonienie całkowicie bez opłat. Nie zawsze możliwe jest uzyskanie rachunku równego dokładnie zero, ale w takich sytuacjach podajemy sposoby na naprawdę tanie dzwonienie.
Rozmawiaj przez telefon za darmo
Rozmawiaj przez telefon za darmo

VOIPDISCOUNT I SPÓŁKA

Dzwonisz z: komórki

Najlepsza oferta: 0 gr za minutę!!!

CHIP odkrył sposób na dzwonie z komórki na stacjonarne za zero groszy za minutę! W skrócie działa to tak: zakładamy konto u dostawcy VoIP, który pozwala dzwonić za darmo na dowolny numer stacjonarny w Polsce. W cenniku naszego operatora telefonii komórkowej wyszukujemy ofertę, która umożliwia rozmawianie bez opłat z wybranym numerem stacjonarnym, np. “Wybrany 1 Numer” w Orange. Na koniec konfigurujemy specjalną bramkę VoIP w taki sposób, że połączenia przychodzące z naszej komórki na ten wybrany numer przekierowuje ona do sieci VoIP.

Wybór taniego dostawcy:

Betamax to witryna matka taniego dzwonienia na cały świat. Skupia ona wiele systemów umożliwiających wykonywanie rozmów do sieci stacjonarnych i komórkowych po cenach wielokrotnie niższych niż te, które obowiązują w Skype. Jeśli będziemy dzwonić w Polsce, najlepszy okaże się www.voip-discount.com. Pozwala on dzwonić na numery stacjonarne w naszym kraju – ale również w Anglii, Niemczech, Francji i wielu państwach – całkowicie za darmo.

Ale coś za coś. Aby dzwonić za darmo, musimy wykupić abonament. Na szczęście kosztuje on zaledwie 27 zł za 120 dni. Drugi limit to ograniczenie czasu rozmów do 300 minut tygodniowo, ale tę granicę doprawdy trudno przekroczyć. Gdy uwzględnimy abonament, minuta rozmowy z numerem stacjonarnym w Polsce kosztuje zaledwie pół grosza za minutę! Założenie i zasilenie konta jest banalnie proste. Służy do tego program VoipDiscount, który ściągniemy z www.voipdiscount.com.

Wybór darmowego numeru:

W sieci Orange można wybrać numer stacjonarny, za połączenie z którym z telefonu komórkowego nic nie płacimy. U innych operatorów nie jest tak różowo, ale czasami, w ramach promocji, udaje się znaleźć podobną darmową taryfę, a jeśli nie, to przynajmniej zdecydowanie tańszą, np. 3 grosze za minutę. Aby dzwonić za darmo albo bardzo tanio, musimy takie przekierowanie ustawić u swojego operatora komórki.

Konfiguracja bramki VoIP:

Do dalszej pracy potrzebujemy urządzenia, które przekieruje rozmowę z naszej komórki do sieci VoipDiscount. Jedno z lepszych w tej klasie to Fritz!Box Fon Wlan 7170 (koszt ok. 650 zł). Aby skonfigurować Fritz!Boksa, uruchamiamy na dowolnym komputerze dostarczoną z nim płytę i postępujemy według instrukcji, podpinając do urządzenia Internet, stacjonarną  linię telefoniczną i – tylko na czas konfiguracji – również dowolny komputer. Szczegóły podłączenia urządzenia do sieci VoipDiscount znajdziemy na stronie tego operatora w zakładce »SIP«.

Teraz trzeba sprawić, aby nasza bramka przekierowała do sieci VoipDiscount połączenia z komórki. Zrobimy to w panelu konfiguracyjnym w sekcji »Settings | Telephony | Call diversion | Call trough«, gdzie po pierwsze zezwalamy na takie operacje, a po drugie podajemy numer naszej komórki. Od tej pory zadzwoninie z naszej komórki na ten numer otworzy nam bramę do darmowych rozmów – po zgłoszeniu Fritz!Boksa należy podać PIN urządzenia, a potem numer docelowy i gotowe.

MOBIGATER

Dzwonisz z: komórki

Najlepsza oferta: 0 gr za minutę!!!

Wielogodzinna rozmowa przez telefon komórkowy całkowicie za darmo? Niemożliwe? A jednak! Potrzebne są do tego… dwie komórki. Jedną podłączamy do komputera, by pełniła rolę bramki VoIP, drugiej normalnie używamy. Między komórkami ustawiamy bezpłatne lub supertanie połączenie oferowane przez wielu operatorów (np. “Wybrany 1 Numer”, “Konto rodzinne” czy “Numerki za grosze”). Dzwonimy za darmo na naszą komórkę-bramkę, podajemy numer docelowy i zapominamy o wysokich opłatach za rozmowy przez telefon. Gdy z komórki chcemy zadzwonić do użytkownika Skype’a, minuta, godzina czy nawet cała doba gadania nic nie kosztuje. Bardzo dużo oszczędzamy też, gdy z naszej komórki chcemy zadzwonić na tradycyjne numery stacjonarne, szczególnie jeśli dzwonimy za granicę. Zamiast po kilka złotych za minutę płacimy po kilka groszy (według stawek SkypeOut).

Telefon jako bramka:

Rolę bramki VoIP dla naszych komórkowych rozmów może pełnić niepotrzebny, starszy telefon, który podłączamy do komputera przez Bluetooth. W takim wypadku trzeba zainstalować na pececie program przekierowujący połączenia z komórki na komunikator, np. Epoxymobile. Niestety, nie jest to rozwiązanie w pełni stabilne. Podczas redakcyjnych testów czasami połączenie było przekierowywane bez problemu, niekiedy zaś program w ogóle nie chciał wybierać przekazanego numeru bądź nie był przesyłany głos. Generalnie program okazał się na tyle niestabilny, że każda rozmowa była swoistą loterię. Dlatego nie polecamy tego sposobu.

Mobigater jako bramka:

W pełni stabilnym, prostym w konfiguracji, ale niestety droższym rozwiązaniem jest zastosowanie w roli bramki wyspecjalizowanego urządzenia, np. Mobigater Plus (ok. 500 zł). Zajmuje się ono przekierowywaniem rozmów ze Skype’a na telefon komórkowy lub stacjonarny i odwrotnie. W zestawie znajdziemy terminal, dwie anteny oraz płytkę z dokumentacją i sterownikami.  Aby umieścić dodatkową kartę SIM – tę przekierowującą połączenia – musimy otworzyć w terminalu małą zaślepkę znajdującą się w spodniej części obudowy. Teraz na komputerze uruchamiamy płytę. Gdy instalator zakończy pracę, podłączamy Mobigater do portu USB. System wykryje kilka urządzeń i zainstaluje je w systemie. Uruchamiamy Skype’a i aplikację obsługującą Mobigater. Teraz każda nieodebrana rozmowa przychodząca na Skype zostanie – zgodnie z wybranymi wcześniej ustawieniami – automatycznie przekierowana na wskazany numer naszej komórki.

Dzwonią do nas:

Gdy ktoś z sieci Skype chce z nami porozmawiać, Mobigater nawiąże połączenie, dzwoniąc na naszą komórkę. Najlepiej, gdy pomiędzy dodatkową kartą SIM w urządzeniu, a naszym telefonem istnieje specjalna taryfa, dzięki której płacimy za połączenie dużo mniej niż normalnie. Przykładowo sieć Sami Swoi oferuje taryfę “60 dni górką”, w której za 10 zł przez dwa miesiące rozmawiamy z wybranym numerem za darmo.

My dzwonimy do kogoś:

Dzwoniąc na numer karty SIM umieszczonej w terminalu, możemy połączyć się ze znajomymi poprzez sieć Skype lub skorzystać z usługi SkypeOut. W pierwszym przypadku musimy najpierw przypisać znajomym numery szybkiego wybierania, a potem, gdy dzwonimy i Mobigater odbierze połączenie, wpisujemy na klawiaturze telefonu kombinację »*00#«, gdzie zamiast 00 umieszczamy przypisany do kontaktu numer szybkiego wybierania. Skype nawiąże wtedy rozmowę ze wskazaną osobą, a Mobigater zapewni jej przekierowanie na naszą komórkę. Podobnie korzystamy z usługi SkypeOut, ale zamiast numeru szybkiego wybierania wpisujemy pełny numer telefonu, włącznie z kodem kraju, poprzedzony dwoma zerami, na przykład »*004822123456#«.  Wówczas za minutę połączenia z komórki na telefon stacjonarny w Polsce zapłacimy tylko 8 gr.

MOBILNY SKYPE

Dzwonisz z: komórki

Najlepsza oferta: 0 gr za minutę!!!

Komunikator Skype współpracuje także z systemem Windows Mobile. Wystarczy, że nasi znajomi również mają go w swoich telefonach, by prowadzić z nimi rozmowy przez komórkę dużo taniej, a gdy jesteśmy w zasięgu sieci WLAN – nawet za darmo.  Ale nawet gdy musimy zapłacić ekstra za transfer danych, rozmowa przez mobilnego Skype’a kosztuje mniej niż typowe połączenie przez komórkę. Przykładowo za transfer 100 kB danych w Simdacie płaci się 3 gr. Minuta rozmowy poprzez mobilnego Skype’a wiąże się z przesłaniem łącznie około 250 kB. Łatwo więc wyliczyć, że średnio za minutę rozmowy zapłacimy około 7 gr. Uwaga: tyle samo płaci nasz rozmówca, gdy jest poza zasięgiem bezpłatnej sieci WLAN. Nawet w takiej sytuacji łączny koszt minuty rozmowy jest ciągle dużo niższy. Należy też pamiętać, że włączony Skype – nawet gdy przez niego nie rozmawiamy – przesyła niewielkie porcje danych.

Instalacja Skype Mobile:

Zanim przystąpimy do instalacji Skype’a na telefonie, musimy mieć zainstalowany na komputerze program ActiveSync, który można pobrać ze strony Microsoftu. Teraz w zależności od tego, czy mamy Windows Mobile w wersji Smartphone, czy PocketPC, ściągamy na komputer dopasowaną edycję Skype’a. Przy następnym podłączeniu telefonu do peceta, np. poprzez Bluetooth lub USB, program ActiveSync samodzielnie rozpocznie instalację Skype’a w naszym telefonie. Cały proces jest w pełni automatyczny.

Uruchomienie Skype’a:

Na telefonie program Skype uruchamiamy, klikając jego ikonkę na pulpicie.  Pierwsze uruchomienie spowoduje wyświetlenie licencji programu, którą akceptujemy, klikając »Accept«. Następnie wpisujemy nasz login oraz hasło i klikamy »Sign In«. Jeżeli nie mamy jeszcze własnego identyfikatora, uruchamiamy kreator, który działa identycznie jak w wersji PC. Następnie Skype zapyta się nas, jaki tryb dostępu do sieci preferujemy – możemy wybrać korzystanie jedynie z WLAN albo z WLAN i połączeń 3G, by pozostać cały czas dostępnym.

Akceptujemy wybrany tryb dostępu, po chwili program zaloguje nas do sieci. Wyświetli się lista kontaktów, którą stworzyliśmy wcześniej na pececie – Skype przechowuje ją na centralnym serwerze, dzięki czemu gdziekolwiek się zalogujemy, będzie ona dostępna. Mobilny Skype ma interfejs angielski, ale jego obsługa nie sprawia problemów. Osoby niekorzystające dotąd z tego komunikatora powinny tylko pamiętać, by w celu zakończenia połączenia kliknąć »Hang up« – odruchowe naciśnięcie czerwonej słuchawki spowoduje bowiem, że Skype będzie pracował w tle, a połączenie pozostanie aktywne

i dane ciągle będą przesyłane.

Komórka marki Skype:

Mieszkańcy kilku państw Europy mają jeszcze inną możliwość korzystania ze Skype’a w komórce. Firma Group3 wprowadziła na rynek telefon komórkowy o nazwie 3 Skypephone, z zainstalowanym komunikatorem. Dostępny jest on zarówno w planach taryfowych z abonamentem, jak i w systemie prepaid. Decydując się na 3 Skypephone, dostajemy do użytku w pełni funkcjonalny telefon z własnym numerem, z którego możemy rozmawiać całkowicie za darmo. Gdzie tkwi haczyk? W SkypeOut, którego na telefonie po prostu nie ma. Oznacza to, że z komórki zadzwonimy za darmo, ale tylko do użytkowników sieci Skype. Również oni mogą bezpłatnie dzwonić na naszą komórkę. Jeśli natomiast dzwonimy gdziekolwiek poza Skype, płacimy już według stawek, które określa operator. Mimo tych ograniczeń oferta jest rewelacyjna. Na razie, niestety, nie słychać, by któryś z polskich operatorów szykował dla nas podobną.

KOMUNIKATORY I BRAMKI VOIP

Dzwonisz ze: stacjonarnego

Najlepsza oferta: 0 gr za minutę!!!

Korzystanie z zainstalowanego w komputerze komunikatora jak z telefonu jest tanie i poza zakupem zestawu słuchawkowego nie wymaga większych inwestycji. Na dłuższą metę jest jednak niepraktyczne – zawsze gdy chcemy zadzwonić lub oczekujemy telefonu, musimy mieć włączony komputer i komunikator. Problem ten rozwiązuje bramka VoIP. Jest to małe pudełko, które podłączamy do naszej sieci komputerowej, a do niego wpinamy tradycyjny aparat telefoniczny. Bramka obsługuje połączenia wychodzące i przychodzące z sieci VoIP, czyli robi dokładnie to co komunikator.

Bramkę możemy kupić u operatora lub w sklepie komputerowym. Bramki sprzedawane u operatorów, takich jak Tlen czy Gadu-Gadu, są fabrycznie prekonfigurowane. Z jednej strony to dobrze, bo ich cena jest znacznie niższa niż w sklepie albo wręcz wliczona w abonament, z drugiej – źle, bo nie uda nam się zresetować ustawień fabrycznych, a zatem dane urządzenie w praktyce skazuje nas na jedną sieć.

Instalacja barmki:

Pokażemy ją na podstawie bramki Linksys PAP2T sprzedawanej do usługi Gadu-Gadu naGłos. Podłączamy zasilanie, a potem w żółty port wpinamy kabel sieci komputerowej, a w gniazdo oznaczone jako »Port 1« – aparat telefoniczny. Aby sprawdzić przypisany adres w aparacie telefonicznym podłączonym do bramki, wystukujemy kombinację »****«. Usłyszymy w słuchawce głos »Configuration menu«. Oznacza to, że połączyliśmy się z bramką. Wpisujemy »110#« i lektor odczytuje przydzielony nam adres IP. Jeżeli żaden nie został przypisany, wykonujemy procedurę ręcznego ustawienia adresu, której opis znajdziemy w dołączonej do zestawu instrukcji obsługi. Teraz musimy skonfigurować bramkę, by łączyła się z naszym operatorem VoIP, czyli w opisywanym przypadku z serwerami Gadu-Gadu. Otwieramy moduł telefonu w komunikatorze zainstalowanym na komputerze, klikając zieloną słuchawkę, a następnie przycisk »Moje konto«. W menu po lewej stronie znajdziemy odsyłacz »BRAMKA VOIP«, który klikamy. Wyświetlą się dane niezbędne do konfiguracji. Zwróćmy uwagę, że nazwą użytkownika jest nasz numer GG, ale hasło generowane jest automatycznie przez system i różni się od tego ustawionego w komunikatorze.  Szczegóły dalszej konfiguracji można znaleźć pod adresem www.naglos.pl/_templates/files/instrukcja.pdf. Gdy wszystko przebiegnie popranie, dioda podpisana jako »Line 1« zaświeci się na zielono. Oznacza to, że możemy wykonywać już rozmowy z podłączonego aparatu telefonicznego, a jeżeli dodatkowo wykupiliśmy numer miejski – także je odbierać.

Darmowe wieczory:

Codziennie od godziny 18 do 21 połączenia z numerami stacjonarnymi wykonywane przez Gadu-Gadu mogą być dla nas darmowe. Wystarczy, że poprzedzimy numer symbolem gwiazdki, na przykład »*0221234567«. Darmowa rozmowa może trwać maksymalnie 10 minut i zostanie poprzedzona reklamą. Ponieważ nie ma limitu liczby rozmów, które możemy wykonać, wybierając numer za numerem, rozmawiamy za darmo aż przez 3 godziny.

Alternatywa:

Identyczną bramkę, ale skonfigurowaną do korzystania z serwerów Tlena, otrzymamy, decydując się na rozmowy głosowe przez Tlenofon. Dostaniemy ją za 99 złotych brutto. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakup bramki w sklepie (cena od 100 złotych brutto) i samodzielne skonfigurowanie jej do korzystania z preferowanej sieci.

TELEFON SIP

Dzwonisz ze: stacjonarnego

Najlepsza oferta: 0 gr za minutę!!!

Zamiast kupować osobną bramkę VoIP, można od razu nabyć telefon VoIP. W takim wypadku nie korzystamy z sieci komunikatorów. Wbudowana w telefon bramka VoIP loguje się do serwera operatora SIP, u którego mamy konto.

Wybór dostawcy:

W Polsce działa kilkudziesięciu operatorów telefonii VoIP, takich jak EasyCall czy HaloNet. Jednak jednym z najbardziej korzystnych rozwiązań jest sieć FreecoNet. Nie jest to operator telefonii w dosłownym tego słowa znaczeniu, lecz platforma, która zapewnia zawsze najtańsze połączenia. Idea jest prosta: my dzwonimy na konkretny numer, a platforma w locie wyszukuje w cennikach dostępnych u niej operatorów (GTS, Netia, Deutsche Telekom itp.) tego, który w danej chwili oferuje najtańsze połączenie w wybranym kierunku. Następnie rozmowę realizuje za jego pośrednictwem. Dzięki temu, dzwoniąc w różne miejsca kraju czy świata, nie musimy samodzielnie wyszukiwać najtańszej oferty i posiadać jednocześnie kont u wielu operatorów.

Obsługa FreecoNet:

Otwieramy serwis www.freeconet.pl, klikamy przycisk »Rejestruj« i postępujemy wedłig instrukcji, aby uzyskać login użytkownika i hasło. W ostatnim kroku, jeżeli chcemy korzystać ze sprzętowej bramki VoIP, wybieramy jej typ z listy i wpisujemy jej parametry. Zanim będziemy mogli wykonać płatne połączenia, musimy zasilić nasze konto jakąś sumą pieniędzy. Stan konta sprawdzimy, wybierając z menu opcję »Płatności«. Aby je zasilić, wystarczy kliknąć przycisk »Zasil konto« i wybrać kwotę doładowania. Zostaniemy wówczas przeniesieni na stronę płatności online, gdzie znajdziemy szeroki wybór możliwości. Wpłata zostanie zarejestrowana w ciągu kilku minut.

Podłączanie sprzętu:

W redakcyjnych testach zdecydowaliśmy się na telefon Siemens Gigaset C450 IP, która zapewnia dostęp zarówno do tradycyjnej sieci telefonicznej, jak i do konta założonego u operatora VoIP. W skład zestawu wchodzą dwa elementy. Czarne pudełko pełni rolę stacji bazowej dla słuchawki, terminalu VoIP i tradycyjnego telefonu. Jego podłączenie jest dziecinnie proste: przez gniazdo w prawej ściance przyłączamy urządzenie do sieci domowej za pomocą zwykłego kabla Ethernet, z tyłu zaś podłączamy tradycyjną linię telefoniczną oraz zasilanie.

Konfiguracja telefonu SIP:

Konfigurację bramki w telefonie wykonamy, korzystając z menu w słuchawce.  Znacznie wygodniej to jednak wykonać przez interfejs WWW. W sekcji »Telephony« definiujemy parametry dzwonienia i logowania się do sieci operatora. Bramka pozwoli nam na skorzystanie z usług dwóch sieci VoIP: Gigaset.net oraz drugiej, dowolnie przez nas zdefiniowanej. Warto wiedzieć, że dowolny telefon IP firmy Gigaset może rozmawiać z dowolnym innym w sieci Gigaset.net całkowicie za darmo. Jeśli chcemy rozmawiać z kimś bardzo długo, wystarczy kupić mu inny telefon IP firmy Gigaset i zarejestrować się na stronach Gigaset.net. Szczegóły dotyczące konfiguracji znajdziemy na stronach www.freeconet.pl.

Sprawdzenie połączenia:

Gdy już poprawnie ustawimy wszystkie opcje, klikamy przycisk »Set«. Po chwili bramka zarejestruje się w sieci naszego operatora. Jeżeli mamy kłopoty z połączeniem, sprawdźmy w instrukcji naszej platformy adresy i porty odpowiednich serwerów – ich błędne ustawienie jest najczęstszym źródłem problemów. Jeżeli jakość dźwięku będzie niezadowalająca, zmieńmy kodek na G711. Aby sprawdzić, czy połączenia VoIP działają poprawnie, w sieci FreecoNet dzwonimy pod bezpłatny numer 900. Jeżeli połączenie zostanie nawiązane, usłyszymy w słuchawce reklamówkę sieci.

SKYPEPFON

Dzwonisz z: komórki

Najlepsza oferta: 0 gr za minutę!!!

Dostępnych jest wiele akcesoriów przeznaczonych do współpracy z siecią Skype. Jednym z nich jest bezprzewodowy telefon Philips VoIP 321 (cena: ok. 250 zł).  Instrukcja obsługi w języku polskim znajduje się na dołączonej płycie. W komplecie otrzymujemy stację bazową, słuchawkę z ładowarką i zestaw przejściówek do kabla telefonicznego. Do stacji podłączamy linię telefoniczną i komputer, w którego systemie będzie ona widoczna jako karta dźwiękowa.

Instalacja na kompuetrze:

Po włożeniu płyty ze sterownikami do napędu z menu po lewej stronie wybieramy opcję »Instalacja oprogramowania«. Kreator zainstaluje na dysku odpowiednie sterowniki oraz program integrujący Skypephon z komunikatorem, po czym poprosi o podłączenie stacji bazowej do portu USB. Klikamy »Dalej«, by rozpocząć instalację. Na koniec wybieramy jako domyślną kartę dźwiękową urządzenie Philips VoIP321. Aby skorzystać z dobrodziejstw zewnętrznej słuchawki, uruchamiamy kolejno Skype’a oraz dostarczony z urządzeniem program. Ten drugi będziemy musieli autoryzować, by Skype mógł z niego korzystać. Poinformuje nas o tym odpowiednie okienko, w którym zaznaczamy opcję »Zezwalaj«.

Dzwonienie przez Skype:

Telefon domyślnie wykonuje połączenia, korzystając z tradycyjnej linii telefonicznej, może więc spokojnie zastąpić nasz dotychczasowy aparat telefoniczny. Aby wykonać połączenie w sieci Skype, należy wcisnąć przycisk znajdujący się w lewym dolnym rogu słuchawki z logo komunikatora. Wyświetli się lista zapisanych kontaktów i zapamiętanych numerów SkypeOut. Wybieramy osobę, do której chcemy zadzwonić, i przyciskamy zieloną słuchawkę lub ponownie przycisk z logo Skype. Jeżeli chcemy zadzwonić pod numer, którego nie ma wśród naszych kontaktów, wystarczy go wpisać na klawiaturze telefonu i zamiast zielonej słuchawki wybrać przycisk z logo Skype. Za każdym razem, gdy rozmowa będzie realizowana przez łącze internetowe, logo komunikatora zostanie wyświetlone na wyświetlaczu telefonu.

Jak działa VoIP

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego połączenia telefoniczne przez Internet są tańsze od tradycyjnych. Wynika to z różnic pomiędzy technologiami w sposobie przesyłania dźwięku od nadawcy do odbiorcy i związanymi z tym kosztami. Gdy dzwonimy z telefonu stacjonarnego z Warszawy do Krakowa lub Nowego Jorku, korzystamy z tradycyjnej sieci telefonicznej (PSTN) różnych operatorów. Sieci te rezerwują wydzieloną linię pomiędzy aparatami. Koszt takiego blokowania jest tym większy, im większa jest odległość pomiędzy rozmówcami, z czego bezpośrednio wynikają różnice w opłatach za minutę połączenia.

W telefonii IP kanał głosowy zestawiany jest za pośrednictwem ogólnodostępnych łączy internetowych. To, co mówimy, przesyłane jest przez sieć komputerową na największą możliwą odległość. Dzwoniąc do Nowego Jorku, dopiero w amerykańskim mieście specjalne urządzenie łączy sieć IP z lokalną siecią telefoniczną. Za łącza płacimy zarówno my, jak i operatorzy: są to kwoty miesięczne, niezależne od ilości przesłanych danych, lecz od ich przepustowości. Ponieważ łącza internetowe są stosunkowo tanie, a w USA operator ponosi niewielki koszt połączenia lokalnego przy przejściu z sieci IP do PSTN, całkowity koszt zrealizowania połączenia telefonicznego VoIP jest o wiele niższy.

VoiP triki

Dzwonienie “na lewo” za darmo

Wielu operatorów VoIP, szczególnie tych zagranicznych, aby promować swoje usługi i udowodnić niedowiarkom, że jakość głosu w telefonii internetowej nie odbiega od tej znanej z telefonów tradycyjnych, umożliwia wykonanie jedno- lub dwuminutowych połączeń pomiędzy numerami stacjonarnymi w wybranych krajach. Nie potrzebujemy do tego specjalnych urządzeń ani konta u operatora VoIP. Wystarczy wejść na stronę odpowiedniego operatora, na przykład VoipDiscount czy VoIP Cheap. Znajdziemy tam ramkę zatytułowaną “Make a free trial call”. W pierwszym polu »Your phone number« wpisujemy numer telefonu, w drugim, czyli »Destination phone number«, numer osoby, do której chcemy zadzwonić. Oba numery podajemy w pełnym formacie, np.+48221234567. Gdy wciśniemy przycisk »Make a call!«, operator VoIP zadzwoni najpierw pod nasz numer, potem do naszego znajomego i przez stosunkowo krótki czas będziemy rozmawiać całkiem za darmo. Listę krajów, pomiędzy którymi połączenia są darmowe, operatorzy publikują na swoich stronach.

Załóż sobie telefon w USA

Usługa SkypeIn daje możliwość korzystania nie tylko z polskiej numeracji (prefiks +48). Na przykład jeśli mamy znajomych w Stanach Zjednoczonych, to wybierając numer z prefiksem amerykańskim (+1), umożliwimy im tym samym tanie dzwonienie do nas.

Krótkofalówka w komórce

Jadąc na wycieczkę w góry czy wyprawę rowerową, często zabieramy ze sobą krótkofalówki. Jest to wspaniałe narzędzie pozwalające nam w prosty sposób porozumiewać się, gdy musimy wymieniać informacje o położeniu czy sytuacji. Koszt dobrego urządzenia to jednak kilkaset złotych, a potrzebujemy co najmniej dwóch. Sieć Plus GSM zaoferowała abonentom alternatywę w postaci usługi Naciśnij i Mów – uiszczając stałą opłatę 1,22 zł brutto dziennie, możemy korzystać z telefonu jak z krótkofalówki i porozumiewać się w grupie wybranych znajomych bez żadnych dodatkowych kosztów.

System potrafi przekierować rozmowę z sieci GSM do VoIP bez jej zrywania.
System potrafi przekierować rozmowę z sieci GSM do VoIP bez jej zrywania.

VoIP w komórce i telefonia konwergentna

Oprogramowanie pozwalające na tanie rozmowy w telefonie komórkowym? To możliwe. W nowoczesnych komórkach Nokia z serii E klient SIP jest wbudowany. W pozostałych wyposażonych w system Symbian lub Smart Phone z Windows Mobile wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie.

Z taniej telefonii będziemy mogli korzystać zawsze, gdy znajdziemy się w zasięgu sieci bezprzewodowej – domowej, firmowej czy bezpłatnego hotspota. Możliwe jest nawiązywanie połączeń za pomocą transmisji danych HSDPA czy nawet GPRS, musimy jednak pamiętać, że wtedy obciążani jesteśmy dodatkowymi kosztami przesyłu danych przez telefon komórkowy. Gdy jednak telefon połączy się z siecią Internet, wykonywanie tanich połączeń, a także odbieranie rozmów przy użyciu zarejestrowanego u operatora VoIP numeru będzie tak samo proste jak normalne dzwonienie z komórki.

Istnieją też komercyjne, nieco bardziej zaawansowane systemy takie jak LoVo firmy MTI. Rozwiązanie to współpracuje z każdym polskim operatorem komórkowym – specjalna aplikacja LoVoPhone przejmuje zarządzanie połączeniami telefonicznymi i stara się korzystać z dostępnych sieci Wi-Fi. Ponadto oferuje możliwość wstrzymania rozmowy i jej wyciszenia.

Unikalną funkcją jest możliwość przełączenia rozmowy zainicjowanej poprzez sieć Wi-Fi do sieci GSM bez jej zerwania. Niestety, przełączenie z sieci GSM na Wi-Fi nie jest możliwe, jeżeli połączenie nie zostało rozpoczęte w sieci radiowej. Aplikacja pozwala też na ustawienie odpowiednich przekierowań rozmów, gdy telefon znajduje się poza zasięgiem obu sieci bądź gdy prowadzimy inną rozmowę.

Korzystanie z usługi LoVo jest płatne według cennika operatora GSM oraz MTI, jeżeli prowadzimy rozmowy w trybie VoIP. Dodatkową, i to niemałą, miesięczną opłatę (około 25 zł brutto) wnosimy również po wykupieniu w sieci MTI numeru stacjonarnego.